Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εγώ έχω καμιά δεκαριά από δαύτους, που εγώ τους είχα κάνει τον 3843 και ήρθαν σαν τις ...."βρεγμένες γάτες" και μόλις έμαθαν την αμοιβή μηχανικού για τον 4178 ....έβγαλαν καπνούς από τα αυτιά τους και με έχουν στο ...περίμενε!!!!!

κι εγω τα ιδια.οχι μονο τις δοσεις 3843 δεν πληρωσαν αλλα μου ζητανε 4178 χωρις αμοιβη...τι θα κανωωωωωωωω?

Link to comment
Share on other sites

 

Πόσες ημέρες κάνει η έγκριση αίτησης μεταφοράς δήλωσης;

 

 

Από λίγη ώρα έως 24 ώρες.....

 

 

κι εγω τα ιδια.οχι μονο τις δοσεις 3843 δεν πληρωσαν αλλα μου ζητανε 4178 χωρις αμοιβη...τι θα κανωωωωωωωω?

 

 

Το 60% της συμφωνηθείσας με τον 4014 αμοιβής, το 50% αυτής με την παράδοση της θεωρημένης με το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότησης για τη μεταπήδηση και το υπόλοιπο 50% αυτής με την πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους ΤΕΕ, αν θέλουν...

Αν δεν θέλουν να πάνε στον ...καλαφάτη να το τους το κάνει αυτόματα ή αλλού που θα βρουν φτηνότερα κι εγώ ευχαρίστως ακολουθώ τη νόμιμη διαδικασία παραίτησης....

Κι αν βρουν να μου τρυπήσουν το μάτι.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα ιδια.οχι μονο τις δοσεις 3843 δεν πληρωσαν αλλα μου ζητανε 4178 χωρις αμοιβη...τι θα κανωωωωωωωω?

σημερα εμαθα οτι στις αγροτικες φυλακες που θα... μας πανε... θα πληρωνομαστε κιολας για τη δουλεια μας.(αγροτικες εργασιες)

Link to comment
Share on other sites

Μπα ελεύθερους θα μας αφήσουν με ...βραχιολάκι στο πόδι για να μας βρίσκουν εύκολα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια αίτηση 3843 για την οποία δεν έχει εξοφληθεί το συνολικό πρόστιμο είναι σαν να μην ...."έγινε ποτέ"!!!!!!

Δηλαδή, ακολουθεί τη διαδικασία που προβλέπει ο 3843.

Πάει κατευθείαν στο τμήμα αυθαιρέτων της οικείας πολεοδομίας, γίνεται αυτοψία και επιβάλλεται το πρόστιμο (ανέγερσης και διατήρησης) με βάσει τα ισχύοντα τη συγκεκριμένη ημέρα της αυτοψίας.

Πρόστιμο το οποίο πρέπει να πληρωθεί διαφορετικά καθίσταται ληξιπρόθεσμο, εφορία κ.λπ.

Πότε θα το κάνουν αυτό οι πολεοδομίες;;;;;

Ποιός ξέρει, μπορεί αύριο, μπορεί μεθαύριο, μπορεί σε δύο χρόνια κ.λπ.

 

Τι επιλογές έχει ο ιδιοκτήτης;;;;

 

1. Να περιμένει την πολεοδομία και να εύχεται ότι, αφενός μεν αυτή θα καθυστερήσει να έρθει, αφετέρου δε όταν έρθει να βρίσκεται σε ισχύ κάποιος νόμος (π.χ. 4178) αφού φάει το πρόστιμο, στη συνέχεια να πάει να ρυθμίσει την αυθαιρεσία του (αυτή και οποιαδήποτε άλλη, διότι στην αυτοψία η πολεοδομία θα τα δει όλα) και μετά να μην πληρώσει κ.λπ. το συγκεκριμένο πρόστιμο, σταματώντας τη διαδικασία.

2. Να μπει τώρα στο νέο νόμο, να συμψηφίσει όλα όσα έχει πληρώσει (γιατί αύριο μπορεί να μην μπορεί να το κάνει αυτό), να πληρώσει τα υπόλοιπα και να ησυχάσει.

3. Να περιμένει την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας (που θα 'ρθει) και τότε αφού πρωτίστως ρυθμίσει τις όποιες αυθαιρεσίες του (που θα μπορεί) στη συνέχεια να την αποκτήσει.

Η δικιά μας Υ.ΔΟΜ σε όσους δεν εξόφλησαν έστειλε ήδη τα πρόστιμα

Οπότε τρέχουν..στον 4178

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ημέρες κάνει η έγκριση αίτησης μεταφοράς δήλωσης;

Εμένα μου έγραψε ότι "έγινε αυτόματα", άρα η μεταφορά έγινε... άμεσα. Απλά θα πρέπει να βγεις και να ξαναμπείς για να φαίνεται ΟΚ και στον 4014 και στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Να ρωτήσω, όταν μεταφέρετε την αίτηση  στις διατάξεις του 4178 και συντάσσεστε νέα τεχνική έκθεση την παλαιά την διατηρείτε; 

 

Ισόγεια αποθήκη (βοηθητικός κατά 4014/11) που «γίνεται» κύριος κατά κατά 4178 θα παραμείνει στο «κάτω» κουτάκι ή θα μεταφερθεί στο πάνω; 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Την βάζεις κανονικά όπως προβλεπει ο 4178 αλλά επειδή δεν θα μεταβληθούν τα εμβαδά δεν θα αλλάξει το πρόστιμο...έτσι λένε τουλάχιστον αφού εγώ δεν τι έχω κάνει...

Είμαστε και σε αναμονή της απόφασης για τον μειωμένο σε βχ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.