Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Συναδεφοι καλησπερα απλα εχω ένα θέμα με μια δήλωση που είχα κανει στον 4014 κ θέλω να την μεταφέρω στον 4178 επειδή ο πελάτης μου έχει δικαστήριο την άλλη βδομάδα ....πρόκειται για μια όροφο κατοικία με Η/χ 22,20 μ2 τα οποία τα δήλωνα ως τετραγωνικά στον 4014 ενώ τώρα πρέπει να τα δηλώσουμε ως παράβαση 500€ δλδ... Πληρώσαμε το ανταποδοτικό κ μ βγάζει όταν το κανω υποβολή υπόλοιπα προστίμου 500... Κανονικά δν έπρεπε να συμψηφιζονται με το πρόστιμο που είχε βγει στον 4014;;; Να μν δηλώσω τον ΗΧ σαν παράβαση;;;φοβάμαι ότι άμα πω στον πελάτη να πληρώσει το 500 θα με κυνηγάει...το τραγικό της υπόθεσης είναι με τον 4014 το πρόστιμο έβγαινε για όλες τις αυθαιρεσίες 700€ αλλα επειδή το παράβολο ήταν 1000€ πλήρωσε το παράβολο δλδ τους χάρισε τα 300€... Δν ξέρω τι να κάνω πραγματικά εχω πελαγωσει γιατι πρέπει να καταθέσω κ φάκελο στην πολεοδομία από Δευτέρα....

Link to comment
Share on other sites

@sgouromallis

αυτό με τη μείωση μου έχει διαφύγει! Ισχύει μόνο για όσους μεταφερθούν μέχρι 6/2?

 

@peros

Γιατί να πάει με 500 ο η/χ? Όπως και στον 4014 με ΥΔ θα τον πας και αν δεν αλλάξεις τα τμ δεν αλλάζει ούτε το πρόστιμο.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Εάν πλήρωσε 1000 στον 4014 και το πρόστιμο στον 4178 είναι 500 δεν πρέπει να του βγάζει οφειλή. Αν είναι όντως έτσι τα πράγματα και του βγάζει οφειλή να επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ.

 

Αν ο ημιυπαίθριος είναι ανοιχτός με αναλυτικό εάν πρόκειται για κλειστό χώρο με ΥΔ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοιχτός ΗΧ με αναλυτικό παει...

Εχουμε κανα τλφ από ΤΕΕ Αθήνας;;;;έπαιρνα στο ΤΕΕ Θεσνκης αλλα κανεις δν σπαντουσε

Edited by peros
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδές μήπως τελικά δεν είναι πρόβλημα του συστήματος αλλά απλά αυξήθηκε το πρόστιμο γιατί άλλαξες κάποιον συντελεστή σε τυχόν υπόλοιπα μέτρα κλπ.

 

Αν όντως δεν σου συμψηφίζει τα ποσά μπες στην ιστοσελίδα και ξαναπάρε από εκεί θα σε καθοδηγήσουν τι πρέπει να κάνεις. Στείλε και mail στο [email protected] όπου θα αναφέρεις το πρόβλημα ώστε να καταγραφεί. Θα σου το λύσουν αλλά θα πάρει χρόνο εάν τελικά δεν μπορέσεις να τους βρεις τηλεφωνικά.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά τη μεταφορά πρόσθεσες ένα ΦΚ με αναλυτικό και ξέχασες να σβήσεις το ΦΚ με τα τετραγωνικά του 4014?

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο Φκ από την μεταφορά τσεκαρα απλα το εικονίδιο των παραβάσεων κ έσβησα τα τετραγωνικά από κελί ΥΔΒΧ για τον η/χ

Βέβαια έκανα αλλαγές στα αλλα ΦΚ ως προς την ΥΔ κ ΥΚ αλλα τα τετραγωνικά δν τα πειραξα....

Μήπως κατά τη μεταφορά πρόσθεσες ένα ΦΚ με αναλυτικό και ξέχασες να σβήσεις το ΦΚ με τα τετραγωνικά του 4014?

Στο ιδιο Φκ από την μεταφορά τσεκαρα απλα το εικονίδιο των παραβάσεων κ έσβησα τα τετραγωνικά από κελί ΥΔΒΧ για τον η/χ

Βέβαια έκανα αλλαγές στα αλλα ΦΚ ως προς την ΥΔ κ ΥΚ αλλα τα τετραγωνικά δν τα πειραξα....

Κανονικά έπρεπε να μου συμψηφιζει το πρόστιμο από την στιγμή που ο πελάτης μου έχει πληρώσει κ 300€ παραπάνω.....

Edited by peros
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες μια πολεοδομική παράβαση ενώ στον 4014 δεν είχες το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται βάσει του 4178.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες μια πολεοδομική παράβαση ενώ στον 4014 δεν είχες το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται βάσει του 4178.

Ναι αλλα δν πρέπει να συμψηφιστουν με τα 300€ από τον 4014 τα οποία στην ουσία πήγαν υπέρ πίστεως.....

Κ τώρα τι λέμε του πελάτη;;;;;;;αυτός θα νομίζει ότι τον κοροιδευω κ ότι δν έκανα καλα την δουλεια μου....

Πάντως αν ήξερα ότι θα τραβηξω τέτοιο ζόρι... Πιο πολυ ασχολήθηκα με το να διαβάζω νομούς, εγκυκλίους, ερωτιαπαντησεις του ΤΕΕ ΜΑΣσσσσς παρά με τα σχέδια που έκανα.... Τώρα καταλαβαίνω κάποιους συναδέλφους που ούτε μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν με το μυστήριο των αυθαιρέτων... Τουλάχιστον κάποιους ευσυνειδητους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.