Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Να ρωτήσω τι δηλώνετε στον αναλυτικό για έναν κλειστό ημιυπαίθριο.??

Εάν έχεις κλειστό Η/Χ σαν αυθαιρεσία δεν πάει με αναλυτικό. Πάει με επιφάνεια...............ΥΔ, ΥΚ

Link to comment
Share on other sites

Συνλαδελφοι να ρωτήσω στην περίπτωση που τακτοποιείται Η/Μ εγκατάσταση σε ένα διαμέρισμα τι ακριβώς βάζετε στον αναλυτικό? Μετράτε τους σωλήνες που βλέπετε και φαντάζεστε αυτούς που δεν βλέπετε? Πως τακτοποιείται μία τέτοια παράβαση...........κατ`εκτίμηση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι, μπορείς να ρυθμίσεις κάτι τέτοιo με τον 4178;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τροποποιήσεις μηχανολογικών εγκαταστάσεων αρθρο23 παρ10 - Εγκ4 (43)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι, μπορείς να ρυθμίσεις κάτι τέτοιo με τον 4178;;;;;;;;

Γιατί να μην είμαι? Από τη στιγμή που είναι αυθαίρετη η εγκατάσταση? Έγινε μετά το 69 (αν θυμάμαι καλά τότε βγήκε ο νόμος για υποχρεωτική υποβολή Η/Μ μελέτης στις πολεοδομίες).

Θα πάει με αναλυτικό. Το θέμα είναι πως? Εκεί είναι η δυσκολία..........

Με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις......

 

ponireas, on 12 Feb 2014 - 10:33, said:snapback.png

Μόνο για τροποποιήσεις μηχανολογικών εγκαταστάσεων αρθρο23 παρ10 - Εγκ4 (43)

Ponirea ευχαριστώ αλλά δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση. Δεν έχω διαμερισμάτωση απλά αυθαίρετη Η/Μ εγκατάσταση.............

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 ρυθμίζει αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις. Όχι μηχανολογικές εγκαταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 ρυθμίζει αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις. Όχι μηχανολογικές εγκαταστάσεις!

IΑΣΟΝΑ ποιος το λέει αυτό? Άλλο βέβαια το θέμα ότι εμείς μπορούμε κατά κάποιο τρόπο να δώσουμε βεβαίωση........κυρίως εάν εμπιπτεί στην κατ.1,2. Εάν είναι κατ. 5 και σου έρθει ο ελεγκτής μετά από μια επταετία και χρεώσει τον πελάτη μας για την Η/Μ εγκατάσταση εμείς τι κάνουμε? Το αναφέρω αυτό διότι προσωπικά μου έχει τύχει. Όχι βέβαια αριβώς το ίδιο διότι δεν έχει περάσει επταετία αλλά από καταγγελία που έφαγε ένας πελάτης μου από γείτονα (για άλλο λόγο), ήρθανε από το τμήμα αυθαιρέτων της Πολεοδομίας και κατέγραψαν πέρα από τον λόγο που έφαγε καταγγελία (εργασίες χωρίς άδεια), και την Η/Μ εγκατάσταση η οποία δεν ήταν στην αρχική άδεια. Στην ουσία τα ξεσκόνισαν όλα. Και ναι μεν, ευτυχώς του είχα τακτοποιήσει λοιπές αυθαιρεσίες, πλην της Η/Μ εγκατάστασης όμως και αυτό (εν γνώση του).  Τελικά αναγκάστηκε να τακτοποιήσει και αυτήν στο παραπέντε.

Γνώμη μου είναι ότι αφορά θέμα που πρέπει να αποσαφηνιστεί διότι εντρέχει πολλόυς κινδύνους για εμάς στο μέλλον. Έχω στείλει και ερώτημα στην ΔΟΚΚ. Περιμένω απάντηση. Σε άλλο forum  που το έχω παραθέσει οι συνάδελφοι μου είπανε ότι δεν υπάρχει η έννοια της επιλεκτικής τακτοποίησης και αυτό βέβαια έχει μία λογική. Μήπως όμως πρέπει να αποφανθεί γι`αυτό το ΥΠΕΚΑ? Μήπως τελικά η λέξη "χρήσεις" συμπεριλαμβάνει εκτός την έννοια αλλαγής χρήσης ενός χώρου και την έννοια της εγκαταστημένης αυθαίρετης χρήσης?

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο αναλυτικός Προϋπολογισμός πρέπει να αναφέρεται στην τεχνική έκθεση πως προκύπτει;

ή όταν ανοίξει το σύστημα για τα αρχεία θα υπάρχει και επιλογή ανεβασματος αρχείου γι' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί είναι η πρώτη δήλωση που κάνω και έχω πολλές απορίες.

Έχω μία περίπτωση μεζονέτας με τις εξής παραβάσεις:

1.στο υπόγειο: ξεμπάζωμα υπογείου, αλλαγή χρήσης από λεβητοστάσιο σε αποθήκη και από γκαράζ σε λεβητοστάσιο, αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία.

2. έναν κλειστό ημιυπαίθριο χώρο στο ισόγειο και έναν κλειστό ημιυπαίθριο χώρο στον α΄όροφο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α. το ξεμπάζωμα υπογείου και η αλλαγή χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική που πάνε με αναλυτικό προυπολογισμό θα θεωρηθούν μία παράβαση(εφόσον ο αναλυτικός είναι λιγότερο από 15.000) παρ΄ότι είναι διαφορετικές παραβάσεις? Σε αντιπαράθεση με το 4014 που ήθελε τον υπολογισμό του αναλυτικού να γίνεται με ομοειδείς παραβάσεις, στο 4178 δεν έχω βρει να το αναφέρει κάπου.

β. Οι αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε κύρια(και του υπογείου και των ημιυπαίθριων) μπορούν να μπουν ως υπέρβαση δόμησης σε ένα φύλλο καταγραφής, εφόσον ανήκουν όλα στην κατηγορία 4, παρά το ότι είναι σε διαφορετικούς ορόφους?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.