Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Σκέπτομαι έτσι, γιατί εφόσον είναι με σύσταση Ο.Ι., τα κοινόχρηστα δεν αποτελούν επιφάνειες μεταβίβασης: άρθρο 3 περί βεβαίωσης μηχανικού.Θα υποβάλλω τα κοινόχρηστα άν στην πορεία διευκρινήσουν κάτι, είμαι της άποψης καλύτερα να δηλώσω αργότερα και σωστά, αλλά  κατά το συμφέρον του ιδιοκτήτη, παρά να πληρώνει τζάμπα χρήματα άν μπορεί να τα γλιτώσει.

Μία ακόμη διευκρίνηση, που δεν καλύφτηκα με ό,σα διάβασα- δεν ξέρω άν κάτι έχουν πεί:

όταν γίνεται κοινή δήλωση του ιδιοκτήτη για διαφορετικές αυτοτελής ιδιοκτησίες π.χ. του ισογείου, που όμως η κάθε αυτοτελής ιδικτησία έχει και από έναν ημιυπαίθριο χώρο. Οι 2 ημιυπαίθριοι θα υπολογιστούν σε έναν αναλυτικό προυπολογισμό  και με ό,τι προυπολογισμό προκύψει, ή θα πρέπει να υπολογιστούν με  2 ξεχωριστούς αναλυτικούς? Δηλ. επειδή είναι 2 χώροι διαφορετικών  οριζοντίων ιδιοκτησιών, μήπως πρέπει αντίστοιχα να υπολογισθούν ώς 2 ξεχωριστές παραβάσεις? 

 

Καταρχάς φαντάζομαι μιλάς για ανοιχτούς Η/Χ γιατί οι κλειστοί πάνε αναλυτικά.

 

Πιστεύω τους βάζεις όλους μαζί σε ένα Φ.Κ. Αφού έχεις μία δήλωση δεν σε νοιάζει. Ξεχωριστό ΦΚ πιστεύω θέλει όταν ελέγχεις ποσοστά υπέρβασης.

 

Βέβαια όταν θα χρειαστείς βεβαίωση θα πρέπει να βγάλετε άκρη μέσα από την τεχνική έκθεση της δήλωσης, θέλω να πως δεν θα φαίνεται καθαρά το τι έχει τακτοποιηθεί και καλό είναι να το εξηγήσεις στον πελάτη να το ξέρει αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου, μιλάω για ανοιχτούς ΗΧ και πιστεύω είναι ορθό-όπως με συμβουλεύεις και εσύ- να υπολογιστούν όλοι οι Η.Χ. σε ένα ΦΚ, αλλά στην Τεχνική Έκθεση να ξεκαθαρίζονται ποιοί ανήκουν σε ποιά ιδιοκτησία . Αλλά γιατί λές ότι οι κλειστοί Η.Χ. πάνε αναλυτικά? Οι "κλεισμένοι" Η.Χ. βάση Ο.Α. υπολογίζονται με  ΥΔ , και ό,τι άλλο υπερβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

μια επιβεβαιωση θελω να κανω

μαπζωμενος εξωστης (εχει μετρηση στην καλυψη)

επεκταθηκε το υπογειο απο 'κατω του΄

το υπογειο ειχε τακτοποιηθει με 3843 ως κατοικια

τωρα βαζω μονο τα μετρα του μπαζ, εξωστη που εγινε υπογειο

κ τα αλλα τα αναφερω στη τε

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βγαίνουν τα "άπλυτα" των προηγούμενων  χρόνων, αλλά με την ταυτότητα θα βγούν και τα σημερινά "άπλυτά μας" στη φόρα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σύμφωνα με Ν4178 & διευκρινήσεις του (εγκύκλιοι):" ένας ιδιοκτήτης με περισσότερες ιδιοκτησίες στο ίδιο κτίριο, μπορεί να τις δηλώσει σε μία υπαγωγή".

 

Αν είναι εύκολο σε ποιά εγκύκλιο το λέει αυτό ακριβώς; Ισχύει και σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζοντίων;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχει Ο.Ι. δεν το συζητάμε καν. Ότι θέλουμε βάζουμε σε κοινή δήλωση.

 

Όταν υπάρχει Ο.Ι. εγώ όχι μόνο κάνω μία δήλωση όταν ένας ιδιοκτήτης έχει πολλές ιδιοκτησίες αλλά και όταν πολλοί ιδιοκτήτες έχουν πολλές ιδιοκτησίες.

 

Τα αναφέρει στο Άρθρο 11 του νόμου και το διευκρινίζει στην Εγκύκλιο 3 στην αναφορά στο Άρθρο 11.
Link to comment
Share on other sites

nik

εγκύκλιος 3 άρθρο 11

Παρ. 1 : Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρηµένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες µπορούν από κοινού να υποβάλουν µία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13.

 

Προσωπικά για το δεύτερο δεν έχω πειστεί ακόμη.

Η διατύπωση της εγκυκλίου 3 δεν είναι σαφής, και δεν με καλύπτει απόλυτα

 

ΑΝ ΚΑΙ το ΤΕΕ Τριπ. έχει στέιλει την εξής απάντηση.

 

133.
Κτήριο το οποίο αποτελείται από 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες οι οποίες ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες, και έχουν αυθαιρεσίες μπορούν να δηλωθούν με μια αίτηση;
Ναι, με τον 4178 υπάρχει η επιλογή να γίνει μία κοινή δήλωση για την περίπτωση που αναφέρετε.
Με την εγκύκλιο αναμένουμε διευκρίνιση του ΥΠΕΚΑ για το πως γίνεται ο υπολογισμός των συντελεστών υπέρβασης σε αυτές τις περιπτώσεις.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μια δήλωση μόνο στην περίπτωση που ο υπολογισμός θα αφορά ένα, αυτοτελές κτίριο έχει νόημα. Ελπίζω κάποτε να διευκρινιστεί.

Θα γίνου ελάχιστες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.