Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

καλησπέρα. έχω ένα συμβόλαιο αγοράς, πριν απο 15 χρόνια, το οποίο αναφέρει οικόπεδο εντός οικισμού στο οποίο υπάρχει 15,00 τ.μ αποθήκη και 100 τ.μ ισόγειου κατοικίας χωρίς στέγη. Ο αγοραστής επισκεύσε το κτίσμα (χωρίς στέγη) χωρίς άδεια και το έκανε κατοικία. Θα ήθελα να μου πείτε πως θα υπολογίσω το πρόστιμο. Το "κατοικία χωρίς στέγη" έχει κάποια υπόσταση; ή θα υπολογίσω το πρόστιμο σαν να έκανε το κτίσμα απο την αρχή;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφευρετικός ο συμβολαιογράφος. Πάντως αν υπάρχει άδεια ή όχι πριν το 1955 είναι ένα καλό ερώτημα αν χάνεται η χρήση με την κατεδάφιση της στέγης. Μάλλον ναι.

Ίσως ¨ανάψει ¨ αυτή η κουβέντα.

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο άδεια δεν υπάρχει, είναι σε χωριό και το αρχικό κτίσμα είναι πολύ παλιό, πιθανόν πολύ παλιότερο του '55. Στο συμβόλαιο η αναφορά ως ασκεπές ή χωρίς στέγη σημαίνει χαμηλότερη φορολογία ή και καθόλου φόρος, σαν να μην υπάρχει κτίσμα, απ' όσο γνωρίζω. Και γω είμαι με την άποψη του ssouanis ότι θα πρέπει να υπολογιστεί το πρόστιμο όπως ενα αυθαίρετο κτίσμα χωρίς άδεια και αυτό σημαίνει ένα πρόστιμο μεγάλο...σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο με κτιριο(προ του 55),κολλαει κτισμα(μετα του 55)και ταυτοχρονα εχει χτιστει και μια αποθηκη 80τμ μεσα στο οικοπεδο


θεωρουμε οτι εχουμε αδεια για τη ρυθμιση του κτισματος(μετα του 55)και της αποθηκης?


η αποθηκη μπορει να παρει μειωτικο συντελεστη(χωρος μειωτικου συντελεστη) και ποιο συντελεστη χρησης θα χρησιμοποιησω?


για να μπορεσω να θεωρησω οτι εχω αδεια για τη ρυθμιση του κτισματος(μετα το 55),θα πρεπει το κτιριο(προ του 55)να μπορουσε να βγαλει αδεια ως προυφισταμενο του 55 στην πολεοδομια(ως ολοτητα,δηλαδη ολο το κτιριο) ή απλως αρκει η οπτικη διαπιστωση βασει της εγκυκλιου 4 περι χρονου κατασκευης?


ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ εφοσον θεωρησω τελικα οτι εχω αδεια, ΤΣΕΚΑΡΩ υπερβασεις δομησης,καλυψης,Δ για την αποθηκη?


ευχαριστω


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Κλειστή θέση στάθμευσης 60τμ που δεν είχε μετρήσει στον Σ.Δ. έχει μετατραπεί σε κατοικία.

 

Υπέρβαση Δόμησης Κύριας Χρήσης και Κατηγορία 5, από ότι καταλαβαίνω.

 

1) Από εκεί και μετά, στο πεδίο του Συντελεστή Δόμησης, τι θα πρέπει να συμπληρώσω;

 

Εννοώ ανάμεσα στα:

 

  • χωρίς υπέρβαση
  • <50% υπέρβαση
  • 50-100% υπέρβαση
  • 100-200% υπέρβαση
  • >200% υπέρβαση 

 

Με ποιο μέγεθος συγκρίνουμε σε μία τέτοια περίπτωση την Υπέρβαση Δόμησης;

 

2) Το κουμπάκι της Αλλαγής Χρήσης, σε περιπτώσεις σαν κι αυτή, από ΒΧ σε ΚΧ δεν το επιλέγουμε, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω ένα συμβόλαιο αγοράς, πριν απο 15 χρόνια, το οποίο αναφέρει οικόπεδο εντός οικισμού στο οποίο υπάρχει 15,00 τ.μ αποθήκη και 100 τ.μ ισόγειου κατοικίας χωρίς στέγη. Ο αγοραστής επισκεύσε το κτίσμα (χωρίς στέγη) χωρίς άδεια και το έκανε κατοικία. Θα ήθελα να μου πείτε πως θα υπολογίσω το πρόστιμο. Το "κατοικία χωρίς στέγη" έχει κάποια υπόσταση; ή θα υπολογίσω το πρόστιμο σαν να έκανε το κτίσμα απο την αρχή;ευχαριστώ

κτίριο που του έχει καταρρεύσει η στέγη δεν θεωρείται κτίριο,καλώς η κακώς.Χωρίς ΟΑ να το βάλεις

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.  Εχω την εξης περιπτωση:

 

Κλιμακοστασιο πολυκατοικιας εχει μετατοπιστει, ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ (σύμφωνα με οικοδομικη αδεια), 70εκ προς τον ακαλυπτο χωρο.

Πως θα το τακτοποιουσατε?

 

- Αναλυτικο δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχει κατασκευαστει κατι διαφορετικο.

- Δ.Δ. την εχω λαβει ηδη υποψει μου σε αλλο φυλλο καταγραφης και σε καθε περιπτωση αυτη η μετατοπιση του κλιμακοστασιου, ΣΥΝΟΛΙΚΑ, δεν επιφερει υπερβαση δομησης.

- Το μονο που μενει ειναι να κανω ενα ξεχωριστο φυλλο καταγραφης, να βαλω ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΠΛΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ και ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ?  (βαζοντας το συνολο των μ2 που αφορουν το αθροισμα του κλιμακοστασιου καθε οροφου)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι. Να σας κάνω μία ερώτηση, ελπίζω να μην έχει επαναληφθεί και δεν την είδα. Σε περίπτωση ιδιοκτήτη ολόκληρου κτιρίου  με Ο.Α. που δημιούργησε αυθαίρετη κατοικία στον περιβάλλοντα χώρο αυτού και η οποία εντάχθηκε στο ν.4014, για να μεταφερθεί στο ν.4178 τι ποσοστό θα του δώσω (που δε χρειαζόταν στο  4014)? Να αναφέρω ότι στον πίνακα ποσοστών στον οποίο αναφέρονται όλα τα ποσοστά των διαμερισμάτων του κτιρίου υπάρχει και ποσοστό για αέρα. Μήπως να το υπολογίσω με αυτό το ποσοστό? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.