Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Στο προηγούμενο μήνυμα δεν ανέφερες περί διαμερισμάτωσης η οποία πράγματι  λαμβάνεται ως μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ....  Εγώ λάμβανα και την αλλαγή χρήσης και την διαμερισμάτωση ως ξεχωριστή λοιπή παράβαση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχω αλλαγή χρήσης... απλώς με αφορμή την απάντηση σου ρώτησα και για την διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση ακόμα που δεν ξέρω σε ποιο άρθρο να την γράψω:

 

Θέλω να μεταφέρω στον 4178 καποιες υποθέσεις που είχαν περαιωθεί και τα ακίνητα είχαν μεταβιβαστεί από τους γονείς στα παιδιά.

Οι υποθέσεις ήταν περαιωμένες αλλά δεν είχα ανεβάσει αρχεία και για τον λόγο αυτό πρέπει υποχρεωτικά να της μεταφέρω.

Μπορώ να συνεχίσω την διαδικασία με τα ονόματα των παλιών ιδιοκτητών ή πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω ιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω περίτπωση όπου σε ακίνητο 4050 τ.μ. εκδόθηκε άδεια για ισόγεια οικοδομή. Σήμερα το ακίνητο είναι 3700 τ.μ. και το βάσει αδείας κτίσμα έχει κατασκευασθεί σε άλλη μη νόμιμη θέση και ανεστραμμένο, ακολουθώντας όμως κατά τα λοιπά τις διαστάσεις και το σχήμα του. Επιπλέον αυτού, έχω μία ισόγεια προσθήκη κατ'επέκταση και τρεις ισόγειους βοηθητικούς χώρους. Η ερώτησή μου είναι η εξής: θεωρώ το κτίριο νόμιμο και το τακτοποιώ μόνο ως προς την παράβαση πλαγίων αποστάσεων ή θεωρείται όλο αυθαίρετο λόγω του ότι το ακίνητο είναι <4000 τ.μ., παρότι είναι μέσα στο 10% της ανοχής του εμβαδού?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το θεωρείς ολόκληρο αυθαίρετο, χωρίς οικοδομική αδεια, διότι βρίσκεται σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο γήπεδο.

 

Δες και το ΦΕΚ 39 Β' / 14.01.2014 - σελ 288 (εκεί όπου επεξηγεί πού δηλώνουμε "χωρίς άδεια" - περίπτωση γ, 1ο εδάφιο)

Link to comment
Share on other sites

Οι φωστήρες του ΥΠΕΚΑ λένε

1.χωρίς οικ άδεια (το αιτιολογείς και στην τεχν περιγραφή) και

2, θεωρήσεις ως αυθαιρεσίες   τα τμήματα εκείνα

  που  κατά θέση, ύψος , δόμηση και  κάλυψη (δηλ ίσως και όλο) δεν συμπίπτουν με αυτά της Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα έχει γίνει πατάρι το οποίο έχει είσοδο απο το μεσοπάτομα της οικοδομής. Φυσικά το πατάρι δεν έχει ποσοστά ιδιοκτησιάς και ο ιδιοκτήτης θέλει να το μεταβιβάσει μόνο του, τι ποσοστό υπέρβασης βάζουμε ; το μέγιστο; :shock:

 

 

Κανείς που να ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

το πατάρι έιναι αποκλειστική χρήση - παράρτημα  κάποιας άλλης ιδιοκτησίας....

 

για ΥΔ  θα το πας με τα ποσοστα της ιδιοκτησίας στην οποία ανήκει

 

για να θεωρηθεί πατάρι και να πάρει ΒΧ δλδ μειωτικό θα πρέπει αν καλύπτει τις προδιαγραφές του 4178...αλλιώς Κ.Χ

 

αφού γίνει η τακτοποίηση....ο ιδιοκτήτης με συμβολαιογραφική πράξη θα μεταβιβάσει χιλιοστά στο πατάρι.....και μετά θα πουληθεί το πατάρι

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να ξέρει;

Αφού δεν έχει ποσοστά - δεν έχει και κυριότητα??

Τι ..θα μεταβιβάσει??

(ρώτησες συμβ/φο?? αν δεν -ρώτα τώρα!!

Λογικά κατά τον 4178 πρέπει να γίνει προσύμφωνο κλπ -πριν ρυθμίσει και μεταβιβάσει)

 

υ.γ

1. γιατί δεν το δηλώνει αυτός που θα το πάρει αν έχει ήδη ποσοστά συν/σίας στην ίδια οικοδομή-αφού πρώτα πέσει ο παράς??

2. δες το άρθρο 11 (φερόμενος ιδιοκτήτης)

3. στην περίπτωση αυτή (του φερόμενου ιδιοκτήτη -χωρίς την ύπαρξη   προσυμφώνου)

η δήλωση στον 4178 επιτρέπεται μόνο για την περίπτωση που "τρέχουν" πρόστιμα αυθαιρέτου για την τυχόν διαγραφή τους

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.