Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Είναι υπερβολικό να θεωρήσουμε όλο το κτίριο αυθαίρετο και χωρίς άδεια. Το ίδιο θα έπρεπε τότε να ισχύει και για το άλλο κτίριο εφόσον το οικόπεδο κατατμήθηκε.

Θεωρώ (εγώ τουλάχιστον) ότι αυτό εννοεί το "αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές καθ΄ υπέρβαση......... της θέσης....."  

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το γεγονός ότι έγινε παράνομη κατάτμηση αφού το κτίριο βρέθηκε να παραβιάζει τη Δ, πως θα το χειριστεί?

Θα το αφήσει σαν να μην έγινε αυθαιρεσία?

Η διατύπωση το ξέρουμε ότι είναι κακογραμμένη και δεν υποστηρίζεται συστημικά. 

Αν ποτέ αλλάξουν το σύστημα και μπορούμε να καταχωρούμε παραβάσεις τέτοιου τύπου με άλλες επιλογές θα ήταν πολύ χρήσιμο. Προς το παρόν άλλο εργαλείο δεν υπάρχει.

Η το δηλώνει αυθαίρετο ή το αφήνει όπως έχει.

Σε θεωρητικό επίπεδο συζήτησης έχεις (και έχουμε) δίκιο. Πρακτικό είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλει ως ΥΔ-ΚΧ το τμήμα της οικοδομής που παραβιάζει το Δ και θα το βάλει χωρίς ο.α. . Εκεί νομίζω ότι κολλάει το ¨αποκλειστικά  .....".

(Λέω εγώ τώρα..... ίσως να είναι το ελάχιστο που πρέπει να γίνει γιατί αλλιώς και τα 2 κτίρια πρέπει να θεωρηθούν αυθαίρετα που δεν στέκει...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με αυξημένο συντελεστή προστίμου.(Περισσότερο από ότι με Ο.Α. και παραβίαση Δ).

Το υπόλοιπο τμήμα εκτός Δ που είναι σε θέση και μέγεθος όπως η Ο.Α. γιατί να το πειράξει???

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εσεις τελικά τι κάνετε σε περιπτώσεις π.χ. κατασκευή αυθαιρετης αποθήκης 20 τ.μ. η οποία εξυπηρετεί κατάστημα και βρίσκεται στον κοινοχρηστο χώρο που προφανως

δεν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου,τι ποσοστό υπέρβασης βάζετε ??? μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να βαλω τον δυσμενέστερο δλδ >200%..εσείς πως το αντιμετωπίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυθαίρετη επέκταση και συνδέεται λειτουργικά με το κατάστημα βάζω σύμφωνα με τα χιλιοστά του καταστήματος επί τον Σ.Δ του οικοπέδου. Αν είναι σε κάποια τυχαία θέση στον ακάλυπτο διαιρώ με τον σημερινό  Σ.Δ του οικοπέδου 

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εσεις τελικά τι κάνετε σε περιπτώσεις π.χ. κατασκευή αυθαιρετης αποθήκης 20 τ.μ. η οποία εξυπηρετεί κατάστημα και βρίσκεται στον κοινοχρηστο χώρο που προφανως

δεν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου,τι ποσοστό υπέρβασης βάζετε ??? μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να βαλω τον δυσμενέστερο δλδ >200%..εσείς πως το αντιμετωπίζεται?

 

Όταν δεν υπάρχουν χιλιοστά δεν βάζεις 200% !! Διαιρείς με τον ΣΔ του οικοπέδου άρα βγαίνει <50%. Βλέπε απάντηση Παύλου για πιο σωστά.

 

Εκεί που υπάρχει πρόβλημα είναι όταν υπάρχει υπέρβαση δόμησης π.χ. 2Μ2 σε αποθήκη πολυκατοικίας που έχει π.χ. 3 χιλιοστά και ΣΔ οικοπέδου 300Μ2. Εκεί έχεις ΥΔ = 2 / (300 * 3 χιλιοστά) = 222 % !!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερώτηση, στην αδεια φαίνεται λεβητοστάσιο το οποίό έχει γίνει σε άλλη θέση όμως και παραβιάζει το Δ,μπορώ να το περάσω

ως λοιπή παράβαση με αναλυτικο προυπολογισμό για αλλαγή θέσης?( η κατηγορια 3 δεν με πιάνει ) και αν περαστεί ως λοιπή παράβαση μήπως

δεν χρειαζεται να δηλωθεί το Δ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.