Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Δεν μπορείς να υπολογίζεις επιφάνειες κλειστών χώρων με αναλυτικό (Α18 παρ. 5α).

Η εγκεκριμένη θέση του λεβητοστασίου που ήταν?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η εγκεκριμένη θέση του κόλλαγε στο όριο και τώρα έχει μετάφερθει περίπου στα 7μ πιο πέρα, δεν έχουν κάποιο

κοινό σημείο και παραβιάζει και τις πλάγιες αποστάσεις.

Το εμβαδόν είναι το ίδιο,δεν μπορεί να περαστεί σαν αλλαγή θέσης?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σίγουρο?αν για παραδειγμα ήτανε κατοικία με οικοδομική άδεια και είχε μεταφερθεί σε άλλη θεση θα την βάζαμε όλη με υπ. Δόμησης και κάλυψης?

τι διαφορά έχει το λεβητοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Η Κ3 είναι για αλλαγή θέσης κτιρίου στο σύνολο του. 

 

Αναλυτικός για το τμήμα του χώρου εντός περιγράμματος κτιρίου που από β.χ. γίνεται άλλος β.χ. - λεβητοστάσιο και άλλο ΦΚ με ΥΔ, ΥΚ και Υ.Δελτα για το τμήμα εκτός περιγράμματος κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Nik αναφέρει ότι το λεβητοστάσιο ανεγέρθηκε 7 μ μακριά από την εγκεκριμένη του θέση (η οποία ήταν εξωτερικά του κτιρίου), οπότε με την παραδοχή ότι το λεβητοστάσιο είναι πολύ μικρής επιφάνειας χώρος, απέκλεισα το ενδεχόμενο να έχει επικαλυπτόμενη επιφάνεια με το εγκεκριμένο του περίγραμμα λόγω αυτής της απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μπει στην κατηγορία 3 τοτε?έτσι και αλλιώς είναι 12 τ.μ., τα 2,5 μ ύψος γνωρίζουμε αν είναι εσωτερικα η΄εξωτερικα?γιατί εγώ έχω εσωτερικό

ύψος 2,40μ

στην καητγορία 3 δεν εφαρμόζουμε και επιπλέον συντελεστες Δ κτλ ε?

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα,δεν θέλω να κάνω κάτι που να μην είναι μη νομιμο και να βρώ και τον μπελά μου μετά εννοείται αυτό!γνωρίζεις αν έχω 2

αποθήκες <15 τ.μ αν μπορώ να τις εντάξω και τις 2 στην Κ3 με 500 ευρω? ή πρέπει να πάνε χωριστά? μπορώ να κάνω 2 φυλλα καταγραφής με κατηγορία 3?συγνωμη για τις

απανοτές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολυ με την Κ3

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς αλλά θα πρέπει το ύψος να είναι μέχρι 2,50 μ. Είτε σε 1 ή σε 2 ΦΚ το πρόστιμο πάντα θα βγαίνει 500 ευρώ εφόσον τα δηλώνεις ως κατ.3

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας συνάδελφοι,

 

σε εντελώς αυθαίρετο εκτός σχεδίου, με πυλωτή και 2 ορόφους, πως θα δηλωθει η Πυλωτή?

Με αναλυτικό και υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους ; (επιτρεπόμενο ύψος 7,50μ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.