Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Στην κάτοψη θα επανασχεδιάσεις το υφιστάμενο τακτοποιημένο και εν συνεχεία τα αυθαίρετα τμήματα που δεν έχουν τακτοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Σε διωροφη οικοδομη αυθαιρετη οι επιφανειες του κλειστου κλιμακοστασιου υπολογιζονται ως ΥΔΚΧ η ως βοηθητικοι?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα κάλυψης δεν έχω γιατί είμαι ανευ αδείας και εκτός σχεδίου. Απλά εγώ σκέφτομαι τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου να τα βάλω σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με με ΥΔΒΧ. 

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα κάλυψης δεν έχω γιατί είμαι ανευ αδείας και εκτός σχεδίου. Απλά εγώ σκέφτομαι τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου να τα βάλω σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με με ΥΔΒΧ. 

Βάσει ΓΟΚ μετράγανε κάποτε στη δόμηση τώρα δεν μετράνε...

Link to comment
Share on other sites

Το τι μετρούσε στη δόμηση βάσει σχετικών κανονισμών ανα εποχή τέλεσης αυθαιρεσίας δεν ενδιαφέρει την τακτοποίηση και δεν εξετάζεται. Εφόσον δεν έχεις Ο.Α ορθά αναφέρεις ότι δεν υπάρχει Υ.Κ,  διότι το σύστημα δεν ενεργοποιεί Υ.Κ σε τέτοια περίπτωση.

Το αν θα λάβεις το χώρο ως Β.Χ υπάρχουν και σε αυτό το θέμα διαφορετικές γνώμες. Βάσει του κτιριοδομικού μπορείς να θεωρήσεις ότι ο χώρος του κλιμακοστασίου είναι βοηθητικής χρήσης. Όλα ανάγονται στην τεκμηρίωση που θα κάνεις στη τεχνική σου έκθεση. Ξεκάθαρη απάντηση στα πλαίσια του ν. 4178 δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Παύλε. Δυστυχώς σε αυτόν τον νόμο καλούμαστε αρκετές φορές να πάρουμε αποφάσεις χωρίς να είμαστε σίγουροι για αυτό που κάνουμε λόγω των κενών του νόμου

Link to comment
Share on other sites

Το παν είναι η τεχνική έκθεση. Εσύ κάνεις την παραδοχή σου με βάσει κάποιους "αναγνωρισμένους" κανόνες και κανονισμούς. Αλλιώς βάλτο ως ΥΔΚΧ να μην χάνεις και άλλο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Τμήμα δώματος και στέγη έχουν μετατραπεί σε αυτόνομη ιδιοκτησία με πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο της οικοδομής.

Το ύψος στο ψηλότερο σημείο είναι 2.20 και στο χαμηλότερο 0.90.

 

Η ερώτηση μου είναι αν η υπερβ. δόμησης θα υπολογιστεί με μειωτικό συντελεστή ή όχι, καθώς αποτελεί αυτόνομη ιδιοκτησία και όχι κάποια σοφίτα με πρόσβαση εντός άλλου διαμερίσματος.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.