Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

δηλαδή είχες μια μονοκατοικία με άδεια, όπου πάνω από την πλάκα του τελευταίου ορόφου σε εσοχή  η άδεια έδειχνε κεραμοσκεπή?

 

Η κεραμοσκεπή δεν έγινε. Αυθαίρετα κτίστηκε η ανοιχτή βεράντα (η εσοχή) και όλο μαζί στεγάστηκε με επικάλυψη λαμαρίνα.

 

ΥΔΚΧ όπως το είπες για την επιφάνεια της βεράντας  και μια παράβαση με αναλυτικό θα έβαζα για την επιφάνειας της λαμαρίνας που αντικατέστησε την κεραμοσκεπή ως διαφορά 2 αναλυτικών κατά απόλυτη τιμή. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά των 2 αναλυτικών, ναι έχει λογική. Επί της ουσίας πρόκειται για "παράβαση" της άδειας και άρα πρέπει κάπως να προκύψει ένα 500ρικο πρόστιμο. Και αφού υπάρχουν και διάφορα άλλα που θα πάνε με αναλυτικό, θα το κάνω έτσι. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή έχω μπερδευτεί και συζητώντας με 3 μηχανικούς περί του θέματος πήρα 3 διαφορετικούς τρόπους υπολογισμού του προστίμου, ρωτάω κι εδώ μήπως μπορέσω να βγάλω μία άκρη και να απαντήσω με τη σειρά μου στον ιδιοκτήτη. 

 

Στο ΤΕΕ μέσω email δεν έλαβα καμία απάντηση, στο ΤΕΕ/ΤΚΜ δεν γίνονται οι ενημερώσεις περί υπολογισμών προστίμων μέχρι και 30/10...

 

Περίπτωση πολυκατοικίας που όλη ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη, δεν έχει γίνει σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών και δηλώνεται στο Ε9 170τμ υπόγειο, 170τμ ισόγειο και 170τμ 1ος όροφος.

 

Τμήμα των τετραγωνικών του κοινόχρηστου (~20τμ) έχουν προσαρτηθεί στο ένα από τα 2 ισόγεια διαμερίσματα κι έτσι έχει κοπεί η πρόσβαση που έπρεπε να υπάρχει βάσει ΓΟΚ από την μία πλευρά του οικοπέδου στην άλλη.

 

Επισυνάπτω φωτογραφίες και από το διάγραμμα κάλυψης της άδειας και από την κάτοψη του ισογείου για να καταλάβετε καλύτερα την απορία μου.

 

Α) Οι τρόποι υπολογισμού προστίμου που έχω σαν πιθανότητες μέχρι στιγμής:

 

1) Διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (500€) και άλλη μία παράβαση βάσει αναλυτικού για τροποποίηση όψεων και την περίφραξη του κτιρίου (άλλα 500€).

 

2) ΥΔΚΧ 20τμ (1.300€) και άλλη μία παράβαση βάσει αναλυτικού για τροποποίηση όψεων και την περίφραξη του κτιρίου (άλλα 500€).

 

3) ΥΔΚΧ 20τμ + αλλαγή χρήσης (1800€) και άλλη μία παράβαση βάσει αναλυτικού για τροποποίηση όψεων και την περίφραξη του κτιρίου (άλλα 500€).

 

Β) Σε περίπτωση που πάμε στον υπολογισμό με ΥΔΚΧ, παίρνει έκπτωση παλαιότητας καθώς το δήλωνε όλο στο Ε9 σαν πλάκα 170τμ με ημερομηνία 1994 τόσα χρόνια;

 

Γ) Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες για να προχωρήσει σε σύσταση Ο.Ι., δίνουμε 1 βεβαίωση για όλο το κτίριο καθώς δεν έχει γίνει ακόμα η σύσταση; (Η συμβολαιογράφος είπε 1 βεβαίωση για όλο). Δίνουμε την βεβαίωση που βγαίνει από την δήλωση της τακτοποίησης που κάνουμε ή άλλη νέα δήλωση στο σύστημα;

 

Και τώρα πάμε στην δύσκολη ερώτηση. Δίπλα ακριβώς από την συγκεκριμένη οικοδομή, υπάρχει άλλη μία ολόιδια mirror με την ίδια παράβαση ακριβώς και άλλη οικοδομική άδεια. Οι 2 οικοδομές μοιράζονται τον ίδιο λέβητα για την θέρμανση τους και η περίφραξη που μοιράζονται είναι επίσης κοινή. Τα αντιμετωπίζω σαν 2 ξεχωριστές άδειες-δηλώσεις καθώς αφορούν διαφορετικά οικόπεδα ή θα έχω κάπου θέμα λόγω της κοινής περίφραξης;

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις κι ελπίζω να βγει μία άκρη!

 

post-75593-0-55907400-1382689698_thumb.jpg

post-75593-0-08258100-1382689719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α) Ειναι καθαρα διαμερισματωση (αφου τα κοινοχρηστα εχουν μετρησει στη δομηση). 

    Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο μη προσβασιμος ακαλυπτος.

   Αυτο εννοεις το περιλαμβανεις στη διαφορετικοτητα των ανοιγματων-οψεων?

 

Γ) 1 βεβαιωση για ολο το κτηριο. Αυτη που θα βγει αφου πληρωθει το προστιμο

 

διαφορετικα οικοπεδα-διαφορετικες δηλωσεις

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ συν κάτι τροποποιήσεις που έχει στα ανοίγματα της άλλης πλευράς (με μετατόπιση και μεγάλωμα κάποιων σε σχέση με την άδεια) και επειδή θα δηλωθούν που θα δηλωθούν τα βάζω μέσα κι αυτά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι προς την κατεύθυνση που το έβλεπα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το έβαζα έναν αναλυτικο για όλα και τέλος, εφοσον εχει μετρησει στην αδεια στον συντελεστη δοημσης. Διαμερισματωση θα είχαμε αν υπήρχαν διαφορετικές αυτοτελείς ιδιοκτησίες εδώ αποτελεί προς το παρών ενιαία ιδιοκτησία.

Δυο διαφορετικές δηλώσεις για τα δυο οικόπεδα εφόσον ειναι διαφορετικές ιδιοκτησίες

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σύμφωνα με το νόμο τα υφιστάμενα προ του '55 θεωρούνται με Ο.Α.. Εκ των υστέρων στο οικόπεδο που υφίσταται το προ του ΄55 κατασκευάστηκαν αυθαίρετες κατασκευές. Δίνοντας τα στοιχεία στο ΤΕΕ για τη δήλωση, μου ζητάει Ο.Α..Τι βάζω στην προκειμένη περίπτωση?Άν βάλω (όπως μας λένε) ΜΕ Ο.Α. ζητείται από το σύστημα ο  αριθμός, άν ΟΧΙ Ο.Α.μου παγώνει παραβάσεις ΥΚ, υπέρβαση πρασιάς, κά.Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος να μου πει τι κάνω, γιατί τώρα κόλλησα. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.