Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Έθεσα το ίδιο ερώτημα και στο topic "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" και ίσως  να ήμουν εκτός θέματος. Ρωτώ λοιπόν: Η  επένδυση διώροφης κατοικίας με λιθοδομή που δεν προβλεπόταν στην Ο.Α. έχει επιφέρει αύξηση στις εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου και της επιφανείας του βέβαια, πέρα του εγκεκριμένου. Πώς υπολογίζω την αυθαιρεσία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι η λιθοδομή αποτελεί και τοιχοποιία πλήρωσης ταυτόχρονα;

 

Εφόσον με την αυθαίρετη λιθοδομή, δεν υπάγεσαι στην κατ. 3, θα το υπολογίσεις με υπέρβαση δόμησης, υπέρβαση κάλυψης και  έλεγχος για παραβίαση Δ, για τα επιπλέον τετραγωνικά που προέκυψαν εξαιτίας της κατασκευής αυτής. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αποτελεί  απλά διακοσμητικό στοιχείο η λιθοδομή και δεν καλύπτεται η υπέρβαση μέσα στο ποσοστό του 2%,της κατ.3.Ήταν υπαγωγή στο Ν4014/11 και πάλι καλά που το έχω υπολογίσει όπως μου λές pavlos33. Απλά έχω διαφορά στο πρόστιμο από την  επένδυση του υπογείου που έγινε κατοικία, που είχα βάλει κακώς ΒΧ.. Σ' ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Χριστόφορε είναι πως θα αντιμετωπίσεις μετά τα μεγέθη της κοινοτικής άδειας;

Υποθέτω ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα στοιχεία για να συγκρίνεις υπερβάσεις σε σχέση με την τότε άδεια.

 

Για τα προ 55 αρχίζω και αναθεωρώ τις αρχικές μου απόψεις, περιμένοντας διευκρινήσεις. Για τον υπολογισμό προστίμου, αυτοί μας λένε να λάβουμε ένα προ 55 να έχει άδεια. Πολύ ωραία μέχρι εδώ.

Ποιους συντελεστές θα συγκρίνουμε για κατηγορία ακινήτου? (ενημέρωση καμία)

Θα θεωρήσουμε "αυθαίρετα" ότι το υφιστάμενο κτίριο είναι αυτό που υποθετικά είναι το εγκεκριμένο της άδειας και τις μεταγενέστερεςυπερβάσεις θα τις συγκρίνουμε με παρανομαστή την επιφάνεια, αυτού που εμείς θεωρούμε ως προ 55? 

Αν δεν έχουμε πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος πως θα το θεωρήσουμε? 

Πάμε μετά στο ύψος. Η υπέρβαση του ύψους θα συγκριθεί με το ύψος της υποτιθέμενης άδειας. Δηλαδή σύγκριση με τι; Με το υφιστάμενο ύψος της κατοικίας το οποίο μπορεί και να υπερβαίνει τα 7.5 μ. σε έναν οικισμό?

Πλάγιες αποστάσεις, μια από τα ίδια. Το υπάρχον, ενδεχομένως να μπαίνει εντός Δ ή δ (2.5 μ για οικισμούς). Άρα εμείς τι λέμε, ότι το υπάρχον το οποίο θεωρητικά λαμβάνεται ότι έχει άδεια, παραβιάζει τα 2.5 μέτρα χωρίς να γνωρίζουμε την ακριβή εγκεκριμένη τοποθέτηση του κτιρίου.

 

Έχω την εντύπωση ότι πρακτικά προβλήματα δημιουργούνται και κατά κάποιο τρόπο όλο αυτό το μπάχαλο θα μας οδηγήσει για να αποφύγουμε τέτοιες θεωρήσεις να υπάγουμε τα προ 55 ως προ 75 χωρίς άδεια και να καθαρίσουμε με 500 ευρώ. 

 Παυλο ,εφοσον το προ του 55 ειναι νομιμο ,εξεταζεις τις υπολοιπες αυθαιρεσιες κ αφου δεν εχεις μεγεθη συγκρισης για κατηγορια τοτε εχω την εντυπωση  οτι παει 1 η2 η 5

Το Δ δεν το εξεταζεις για το προ 55  αφου το κελυφος θεωρειται νομιμο αλλα για το αυθαιρετο  διπλα, σιγουρα με τους ισχυοντες ορους  

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε από τη μια το παράρτημα του νόμου να θεωρεί ότι για τον υπολογισμό του προστίμου τα προ 55 να λαμβάνονται ως έχουν άδεια στο ακίνητο.

Από την άλλη δεν έχουμε καμία διευκρίνηση εφαρμογής.

Αφού λαμβάνεις άδεια για το ακίνητο θα πρέπει να συμπληρώσεις συντελεστές υπέρβασης, δόμηση, κάλυψη, Δ, ύψος, ότι από αυτά υπάρχουν.

Προσωπικά, αν δεν βγει κάποια διευκρίνηση, ή νομοθετική ρύθμιση για το τι εννοούν προ 55 , πως το αποδεικνύουν και πως θα εφαρμόζονται οι συντελεστές, προσανατολίζομαι να τα δηλώνω ως προ 75 με μια μικρή επιβάρυνση των 500 ευρώ και έτσι να μην είμαι αναγκασμένος να ενεργώ με υποθέσεις. ειδικά αν στο ακίνητο υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες (κάτι που είναι πολύ συνηθισμένο) και αυτές είναι πριν την 9-6-75 συμφέρει να μην ασχοληθείς καθόλου με το θέμα του προ 55, αφού όλες οι αυθαιρεσίες προ 75 θα κοστίσουν 500 ευρώ για χρήση κατοικία πάντοτε. 

Για άλλες χρήσεις φυσικά θέλει πρώτα ψάξιμο και οπωσδήποτε να διευκρινήσουν την εφαρμογή του προ 55.

Link to comment
Share on other sites

<<Αφού λαμβάνεις άδεια για το ακίνητο θα πρέπει να συμπληρώσεις συντελεστές υπέρβασης, δόμηση, κάλυψη, Δ, ύψος, ότι από αυτά υπάρχουν.>>

σωστα αρα σε προ του 55(κυριως τετοια εχουμε εδω κ αν περιμενω διευκρινισεις μαλλον θα με χασετε απο το forum)

1.η κατηγορια παει 1,2,5 αποκλειεται η 4

2.οι συντελεστες με τους ισχυοντες ορους

3.το περιγραμμα απο Α/Φ  η φωτο της γιαγιας που στεκεται εξω απο αυτα!!!!!!!

 

υγ αν σε καθε μεταβιβαση για προ του 55 χρειαζομαστε Α/Φ της ΓΥΣ  η περιγραμμα τοτε τελειωσαμε .,διοτι στην επαρχια το 80%

ειναι τετοιες περιπτωσεις ,!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση;

Σε περίπτωση που έχουμε κτίριο ισόγειο (Ορ.ιδ-κατοικία) προ 75, α' όροφος (ορ.ιδ-κατοικία) προ 83 και αποθήκη (3X3X2.5) στο δώμα (όχι ορ.ιδ αλλά με δικαίωμα στον αέρα του ισογείου) μετά το 83, το ισόγειο θα πάει κατηγορία 1, ο α' όροφος κατηγορία 2 και η αποθήκη κατηγορία 3;

Επίσης υπάρχουν και 2 ακόμα αποθήκες στον ακάλυπτο, η μία 3x4x2.5 και η άλλη 3x3x2.20. Και αυτές θα πάνε κατηγορία 3. 

Οι δηλώσεις θα είναι μία (1) με ισόγειο, δώμα, κλιμακοστάσιο  και αποθήκες στον ακάλυπτο  και ακόμα μία (1) για τον α' όροφο;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αποτελεί  απλά διακοσμητικό στοιχείο η λιθοδομή και δεν καλύπτεται η υπέρβαση μέσα στο ποσοστό του 2%,της κατ.3.Ήταν υπαγωγή στο Ν4014/11 και πάλι καλά που το έχω υπολογίσει όπως μου λές pavlos33. Απλά έχω διαφορά στο πρόστιμο από την  επένδυση του υπογείου που έγινε κατοικία, που είχα βάλει κακώς ΒΧ.. Σ' ευχαριστώ πάντως

προσωπικά δεν θα την έβαζα πουθενά

γιατί για τις υπερβάσεις λαμβάνονται 

οι διαστάσεις "κτίστου"

ούτε σοβάδες ούτε μαρμαροεπενδύσεις 

ούτε διαφόρων ειδών άλλες διασκοσμίσεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

σωστα αλλα το <<γιατί για τις υπερβάσεις λαμβάνονται 

οι διαστάσεις "κτίστου"

ούτε σοβάδες ούτε μαρμαροεπενδύσεις 

ούτε διαφόρων ειδών άλλες διασκοσμίσεις/>> που το εξειδικευει?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση;

Σε περίπτωση που έχουμε κτίριο ισόγειο (Ορ.ιδ-κατοικία) προ 75, α' όροφος (ορ.ιδ-κατοικία) προ 83 και αποθήκη (3X3X2.5) στο δώμα (όχι ορ.ιδ αλλά με δικαίωμα στον αέρα του ισογείου) μετά το 83, το ισόγειο θα πάει κατηγορία 1, ο α' όροφος κατηγορία 2 και η αποθήκη κατηγορία 3;

Επίσης υπάρχουν και 2 ακόμα αποθήκες στον ακάλυπτο, η μία 3x4x2.5 και η άλλη 3x3x2.20. Και αυτές θα πάνε κατηγορία 3. 

Οι δηλώσεις θα είναι μία (1) με ισόγειο, δώμα, κλιμακοστάσιο  και αποθήκες στον ακάλυπτο  και ακόμα μία (1) για τον α' όροφο;

Ευχαριστώ...

Σωστά τα λες πλην την κατηγορίας 2. Αν και η εγκύκλιος τα μπερδεύει αναφορικά με την περίπτωση σου, στο νόμο είναι ξεκάθαρο και  δε μπορείς να το εντάξεις στην 2 λόγο της αποθήκης στο δώμα (ακόμη και στην περίπτωση που αυτή εμπίπτει στην κατηγορία 3). Θα υπολογίσεις λοιπόν αν είσαι στην 4 ή 5 και αν έχεις δημόσια έγραφα για το προ του 83 φυσικά και θα λάβεις την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.