Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Όταν δεν υπάρχει Ο.Ι. δεν το συζητάμε καν. Ότι θέλουμε βάζουμε σε κοινή δήλωση.

 

Όταν υπάρχει Ο.Ι. εγώ όχι μόνο κάνω μία δήλωση όταν ένας ιδιοκτήτης έχει πολλές ιδιοκτησίες αλλά και όταν πολλοί ιδιοκτήτες έχουν πολλές ιδιοκτησίες.

 

Τα αναφέρει στο Άρθρο 11 του νόμου και το διευκρινίζει στην Εγκύκλιο 3 στην αναφορά στο Άρθρο 11.

Σε περίπτωση μίας δήλωσης πόσα παράβολα πληρώνονται;;

Και εάν είναι χ παράβολα πως επιμερίζονται ανά ΟΙ;;

Link to comment
Share on other sites

μια επιβεβαιωση θελω να κανω

μαπζωμενος εξωστης (εχει μετρηση στην καλυψη)

επεκταθηκε το υπογειο απο 'κατω του΄

το υπογειο ειχε τακτοποιηθει με 3843 ως κατοικια

τωρα βαζω μονο τα μετρα του μπαζ, εξωστη που εγινε υπογειο ως ΥΔ με μειωμενο συντ.

κ τα αλλα τα αναφερω στη τε

Link to comment
Share on other sites

Largy και εγώ αυτό θα έκανα...

 

Σε περίπτωση μίας δήλωσης πόσα παράβολα πληρώνονται;;

Και εάν είναι χ παράβολα πως επιμερίζονται ανά ΟΙ;;

Ένα παράβολο για το σύνολο των χώρων.

Αν είναι ένας ο ιδιοκτήτης δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά αν είναι πολλοί και εφόσον μπορεί να γίνει με μία δήλωση (δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα) πάλι ένα παράβολο για το σύνολο των χώρων το οποίο θα επιμερίσουν οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

για το παραπανω #481

δεν μπορω να χρησιμοποιησω την υποβολη του υπογειου στον 3843 ως αποδεικτικο παλαιοτητας?

η υποβολη της αιτησης εγινε προ της 28-7-11

το υπογειο προφανως εγινε ολοκληρο τοτε

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Άσχετα το ένα με το άλλο. Τι σχέση έχει το υπόγειο με τον μπαζωμένο εξώστη. Πρέπει να είναι ενιαία δομικά σαν κατασκευή. Μπορεί ο εξώστης να έγινε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι.

Έχω περίπτωση υπόγειου βοηθητικού χώρου 60,72 τ.μ. που άλλαξε χρήση σε κατοικία με ποσοστό ιδιοκτησίας 5,02% και σύμφωνα με την οικοδομική άδεια επιτρεπόμενη δόμηση 768,60 τ.μ., πραγματοποιούμενη 768,56 τ.μ., επιτρεπόμενη κάλυψη 640,50 τ.μ. και πραγματοποιούμενη 466,08 τ.μ.. Αν δεν κάνω λάθος για να υπολογίσω το πρόστιμο ισχύει 60,72 / (768,60 x 5,02%) = 157% ( αυθ. μέτρα/ (προβλ. μέτρα αδείας x ποσοστό συνιδ.)) και για επιλογή κατηγορίας ισχύει

60,72 / 768,56 x 5,02% = 157%? Δηλ. θα βάλω μόνο υ.δ. χώρων μειωτ. συντελεστή στο φ.κ. με επιλογή 100 εώς 200% της επιτρεπόμενης δόμησης χωρίς αλλαγή χρήσης και κατηγορία 5?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Απλά δεν έχω καταλάβει τι γράφει στην εγκύκλιο 4, Άρθρο 18, γ : "Σε περιπτώσεις όπου από το σχετικό πίνακα κατανομής ποσοστών συνιδιοκτησίας σύμφωνα με τον οποίο καταρτίστηκε η πράξη σύστασης προκύπτει ότι το ποοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή δόμησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, για τον υπολογισμό των συντελεστών λαμβάνεται υπόψη το ποσοστό δόμησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία." ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.