Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Τα μέτρα που είναι στο Δ ούτως η άλλως είναι ΥΔ. Δες την ερωτοπάντηση 200 από το ΤΕΕ Τρίπολης είναι στα downloads.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα σ΄ευχαριστω

μαλλον πρεπει να το αντιμετωπισω τελειως διαφορετικα απο αυτο που υπολογιζα (ή ηλπιζα)

 

οποτε καταλαβαινω οτι ή τακτοποιω ολο το  κτιριο

ή βαζω ο,τι ειναι στο Δ + τα επιπλεον μετρα και κανω ενημερωση φακελου (?)

 

κ ενα τελευταιο η ενημερωση θα γινει με γοκ 75?

δεν εχω υποψιν (κ μαλλον εχω διαβασμα)

Link to comment
Share on other sites

Την ενημέρωση του φακέλου ξεχασέ την αφού άλλαξαν τα στατικά του κτιρίου.

Ρώτα στην πολεοδομία εάν υπάρχει η δυνατότητα νομιμοποίησης με το άρθρο 23 παρ.1 του 4178/2013 για τα ΄΄σύννομα΄΄ τμήματα. Νέες μελέτες για όλο το κτίριο (τοπογραφικό, στατικά, ηλεκτρομηχανολογικά), όπου θα φαίνονται και τα τακτοποιημένα στο Δ τμήματα. Μάλλον θα σε συνδέσουν με Κάϊρο, λόγω του ότι τα τμήματα που μπορούν να νομιμοποιηθούν δεν είναι στατικά ανεξάρτητα απο τα αυθαίρετα.

 

Ενημέρωσέ μας για το τι έγινε.

 

Εάν τίποτα δεν γίνεται άρθρο 8 4178/2013, όλο αυθαίρετο. Επιφυλλάσσομαι για το εαν θα μπει με ή χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

στον 4014  πληρωες παραβολο και ξεκιναγε ο πελατης να πληρωνει δοσεις και ειχες το δικαιωμα οσο διαρκουν οι δοσεις

να κανεις ΑΛΛΑΓΕΣ και να ΞΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

 

 

στον 4178 τοχει δοκιμασει καποιος συναδελφος?

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα και jja  σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο  #519

 

Από ότι μου είπαν στην πολεοδομία όπου υπάγεται το ακίνητο, είχαν  δοθεί και άλλες εξαιρέσεις από κατεδάφιση (Γ φάση) στην περιοχή παρότι ήταν εκτός σχεδίου. Και μια νομική σύμβουλος του ΥΠΕΚΑ μου είπε πως μπορούσαν να δοθούν τέτοιες εξαιρέσεις με απόφαση νομάρχη.

 

Όσον αφορά τους συντελεστές (κάλυψης για τον όροφο και μειωτικό 50% για το υπόγειο), από την στιγμή που το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, κανένα τμήμα του κτιρίου που εξαιρέθηκε από κατεδάφιση δεν είναι νομίμως υφιστάμενο (ΝΟΚ Άρθρο 23 παρ.1δ). Επομένως δεν υπάρχει ούτε νόμιμο περίγραμμα κτιρίου ούτε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες.

 

Άρα πρέπει να μπει συντελεστής κάλυψης για τον όροφο, την στιγμή που κάτω από τον όροφο υπάρχει ισόγειο που έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση? Και η επέκταση του υπογείου μπαίνει χωρίς μειωτικό 50%? Υπερβολικό μου φαίνεται, αλλά μήπως έτσι θέλουν να τιμωρήσουν τα κτίρια με Γ φάση σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα αγροτεμάχια?

 

Απόψεις επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Πήγες και έπεσες στην περίπτωση της περίπτωσης. Τα αυθαίρετα υπόγεια παίρνουν μειωτικό ανεξαρτήτως αν υπάρχει ή όχι άδεια. Σε καμιά περίπτωση ο νομοθέτης δεν είχε μια τέτοια περίπτωση στο μυαλό του όταν έγραφε τον νόμο. 

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει να μπει συντελεστής κάλυψης για τον όροφο, OXI την στιγμή που κάτω από τον όροφο υπάρχει ισόγειο που έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση? Και η επέκταση του υπογείου μπαίνει χωρίς μειωτικό 50%? ME MEIΩΤΙΚΟ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΥΚ Υπερβολικό μου φαίνεται, αλλά μήπως έτσι θέλουν να τιμωρήσουν τα κτίρια με Γ φάση σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα αγροτεμάχια?

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση Αιθουσας κοινωνικων εκδηλωσεων

που χρησιμοποιειται ως κατοικια

πως θα υπολογισω το ποσοστο υπερβασης αφου δεν εχει χιλιοστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.