Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Η αποθήκη στον όροφο, επιφάνειας 287 τμ λογίζεται ως επαγγελματική αποθήκη και έχει κύρια χρήση. Συνεπώς αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση και υπολογισμός με αναλυτικό για τα 200 τ.μ και συντελεστή αλλαγής χρήσης 1.4 για τα 87 τ.μ . ( η νέα χρήση δημιούργησε Σ.Δ μεγαλύτερο από τον προβλεπόμενο).

Για το ισόγειο, αλλαγή χρήσης από βιοτεχνική χρήση σε κατάστημα. Καμία προσαύξηση από το νέα χρήση (σδ για βιοτεχνία 0.9 και για κατάστημα 0.2 με μέγιστη δόμηση τα 600 τμ). Αναλυτικός προυπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Υπόψη πως δεν υπάρχει σύσταση, το ακίνητο είναι ένα και οι όροι δόμησης ενιαίοι για το ακίνητο. Μήπως τα 200 πρώτα που είναι η επιτρεπόμενη δόμηση της μικτής πλέον χρήσης με την 18.5 και όλα τα υπόλοιπα (287Χ2-200) με 1,4;

Η 4 ¨λέει¨ υπολογίζεται ο συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α ́ για την επιπλέον της επιτρεπόμενης για τη νέα χρήση επιφάνεια”

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα της εγκ. 4 αναφέρει "σε όλο το κτίριο έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία". 

Κατανοώ τη λογική της μικτής χρήσης, πλην όμως το θεωρώ "ντόμινο" παράβαση και δεν το φτάνω εκεί.

Εξετάζω κάθε χώρο ξεχωριστά με την αλλαγή χρήσης του. Στη λογική ότι ο υπολογισμός προστίμου, δεν ακολουθεί τους κανονισμούς όπως στην έκδοση άδειας, όπου εκεί αν είχαμε στο ισόγειο κατάστημα και στον όροφο κατοικία θα είχαμε μέγιστη δόμηση 200 τ.μ.

Στη περίπτωσή μας έχουμε αλλαγές χρήσεων,  στον όροφο σε κατοικία για την οποία δικαιούμαστε 200 τ.μ, ενώ σήμερα έχουμε 287. Άρα τα επιπλέον 87 με συντ. 1.4 και τα 200 με αναλυτικό. 

Για το ισόγειο, είχαμε εγκεκριμένη χρήση βιοτεχνίας 287 τμ (ΣΔ 0.9 για βιοτεχνία) και σήμερα έχουμε κατάστημα 287 τμ (θα μπορούσαμε να έχουμε κατάστημα 0.2Χ2200=440ΤΜ>287 ΤΜ). Οπότε γι αυτό επέλεξα τον αναλυτικό για την εν λόγω παράβαση.

 

Υ.Γ φαντάσου με τις νέες χρήσεις (μικτή όπως λες) να είχες να ασχοληθείς και με τις πλάγιες αποστάσεις. Π.χ η βιομηχανία να έδινε σε ένα γήπεδο 10 μ. και η κατοικία (νέα αυθαίρετη χρήση) να ήθελε 15 μ. Κάπως έτσι βλέπω και την μικτή χρήση την οποία προς όφελος του πελάτη δεν την λαμβάνω, αλλά ελέγχω με κάθε χρήση ξεχωριστά.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κάνω μία κοινή δήλωση για δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες - διαμερίσματα. Και οι δύο ιδιοκτησίες έχουν εκτός από τις υπόλοιπες υπερβάσεις και επέκταση στον εξώστη τους που υπολογίζονται με αναλυτικό.

 

Ομαδοποιούνται οι δύο επεκτάσεις εξωστών σε μία λοιπή παράβαση ή πρέπει να μπούνε σαν ξεχωριστές παραβάσεις γιατί ανήκουν σε διαφορετικές ιδιοκτησίες ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα το έκανα έτσι!

Δεν "ομαδοποιώ" δεδομένα δύο διαφορετικών ΟΙ, ανεξαρτήτως αν υποβάλλεται μία δήλωση 4178 (π.χ. υπερβάσεις δόμησης, αναλυτικούς κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος μιλάει για ομαδοποίηση λοιπών κατασκευών σαφώς στην Εγκύκλιο 4.

 

Όμως δεν διευκρινίζει τι γίνεται στην περίπτωση κοινής δήλωσης ξεχωριστών ιδιοκτησιών

 

Και εγώ τείνω πιο πολύ προς τον ΙΑΣΟΝΑ όμως έχω ακούσει για απάντηση του HELP DESK σε συνάδελγο περί ομαδοποίησης λοιπών κατασκευών σε κοινή δήλωση.

 

Χάιδω εσύ γιατί λες ομαδοποίηση ? Έχει ακούσει κανείς κάτι άλλο.

 

Για υπερβάσεις με Μ2 φυσικά ΔΕΝ κάνω ομαδοποίηση μεταξύ διαφορετικών Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικότερα κάνω ξεχωριστές δηλώσεις. Έχω ακούσει απο συναδέρφους οτι το κανουν.Εαν δεν κανεις ομαδοποίηση ποιο το νόημα της κοινής δήλωσης;

Link to comment
Share on other sites

για χωρο,ο οποιος χρησιμοποιειται ως κατοικησιμος για ολη την επιφανεια που καλυπτει και με υψος μικροτερο των 2.20μ,πως υπολογιζετε το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση δόμησης (εφόσον υπάρχει) σαν χώρος κυρίας χρήσης.

 

Παύλε σχετικά με το προηγούμενο θέμα έχω επιφυλάξεις, πως να μην έχω άλλωστε που μια σειρά ερωτοαπαντήσεων στο μέλλον μπορεί να περιγράφει το αντίθετο (1,4 σε όλη την άνω των 200 τ.μ.) και να είμαι αναγκασμένος να πω στον πελάτη μου πως έχει να δώσει επιπλέον 15.000 €. Είχα υπόψη μου την εκδοχή/ερμηνεία που περιγράφεις, και φυσικά επιρεαζομαι επειδή το λες και εσύ αλλά αποφάσισα να παραιτηθώ απο την υπόθεση. Δε μπορώ άλλο να ασχολούμαι με υποθέσεις που με κάνουν φαίνομαι γραφικός στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.