Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

ισόγεια κατοικία με το Ν.1337/83

οικ. άδεια 1997 προσθήκης ορόφου και κατεδάφιση ρυμοτομούμενου τμήματος (2,00τμ)

 

αποτέλεσμα:

ο όροφος κατασκευάστηκε, το τμήμα όμως του ρυμοτομούμενου τμήματος δεν κατεδαφίστηκε ποτέ.

 

έρχομαι να κάνω τακτοποίηση με τον 4178, και με βάση το έγγραφο 13417/06.06.2014 τμήμα νομικών συμβάσεων, μπορώ να τακτοποιήσω τα ρυμοτομούμενα.

 

ερώτημα:  τι χρονολογία ..? τι συντελεστές ..? δίνω βεβαίωση για μεταβίβαση..?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΚΤΙΣΜΑ προ1955 στο οποιο εχουν προστεθει αυθαιρεσιες το 1985.

Δεν μπορω να βρω την αδεια (η πολεοδομια μου δινει χαρτι οτι εχει απωλεσθει ο φακελος).

 

Βαζω ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ για να δηλωσω τις αυθαιρεσιες του 1985 αν δεν θελω να προχωρησω σε ανασυσταση φακελου?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω....

 

Εγώ με άδεια θα έβαζα και θα έκανα ένα νέο διάγραμμα κάλυψης που να δείχνει τι υπήρχε προ 55 και τι προστέθηκε το 85. 

Link to comment
Share on other sites

Και πως εισαι σιγουρος οτι κατασκευαστηκε το προ55 κομματι με αδεια και δεν ηταν πχ. ολο αυθαιρετο?

 

ΩΠΑ ΩΠΑ ΩΠΑ.

Να η απαντηση (ΦΕΚ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α):    NAI (στην αδεια) οταν υπαρχει οικοδομικη αδεια, οταν υφισταται κτιριο προ 1955 ή κλπ κλπ............ 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το προ55 δεν υπαρχει προβλημα.

Το ερωτημα μου ηταν τι να βαλω (με ή χωρις αδεια) για το φυλλο καταγραφης του 1985 που θα κανω.

Διαβαζοντας το παραρτημα Α, αφου η αυθαιρεσια του 1985 εχει πραγματοποιηθει σε οικοπεδο οπου υπαρχει κτισμα προ55, καταλαβαινω οτι πρεπει να διαλεξω "ΜΕ ΑΔΕΙΑ"

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο (ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για την ασχετοσυνη μου... :oops: )

 

Σε συμβολαιο ΠΡΟ55 =  Κτισμα που αναφερεται σαν "ισογεια αποθηκη - πρωην εργοστασιο (πλεκτηριο)"

Χρηση σημερα = Βιοτεχνια (φτιανει παπουτσια)

 

Στην δηλωση αυθαιρετου που θα κανω θα αναφερω οτι ολο αυτο το κτισμα ειναι ΠΡΟ1955, αρα θεωρειται νομιμο.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:   Αυτη η ισογεια αποθηκη θεωρειται χωρος ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ή βοηθητικης οπως αναφερεται στα συμβολαια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι....ό,τι μπορείς να αποδείξεις ότι ήταν προ 55.

 

Καλό είναι να μην ασχοληθείς καθόλου και να γράψεις κτίσμα ή χώρος ή οικοδόμημα ή κάτι άλλο γενικόλογο προ 55. Δεν είναι δικιά σου δουλειά να γράψεις τι είναι. Ή εναλλακτικά γράψε χώρος προ 55 - βάση αδείας τάδε - βάση συμβολαίου τάδε. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι πιο συγκεκριμενος για να μπορεσετε να μου απαντησετε σωστα:

 

 

- Εχει απωλεσθει ο φακελος αδειας.

- Στο οικοπεδο υπαρχει ενα κτισμα ΠΡΟ55 που στα συμβολαια αναφερεται ως "ισογεια αποθηκη - πρωην εργοστασιο (πλεκτηριο)"

- Στο οικοπεδο σημερα υπαρχει μια Βιοτεχνια (φτιανει παπουτσια)

- Στο οικοπεδο σημερα υπαρχει και ενα W.C. (εγινε μεταξυ 1955-1983)(εχω αεροφωτογραφια) + Ενα στεγαστρο (εγινε μεταξυ 2004-2011)(εχω αεροφωτογραφια)

 

 

Εγω τωρα θα παω να κανω μια δηλωση 4178.

1) Στα ΣΧΟΛΙΑ της δηλωσης θα αναφερω αναλυτικα τι γινεται με το κτισμαΠΡΟ55

2) Θα κανω ενα φυλλο καταγραφης για το W.C.

3) Θα κανω ενα φυλλο καταγραφης για το ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ

 

 

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1) Συμφωνα με εγκυκλιο 4 (αρθ.18), το W.C. δεν παιρνει μειωτικο, αρα το βαζω σαν ΥΔΚΧ, σωστα?  

2) Το στεγαστρο αφου εγινε μετα το 1983, με πεταει αναγκαστικα εξω απο Κατηγορια 2? 

Αν ναι, αυτο σημαινει οτι πρεπει να παω Κατηγορια 4 ή 5, αλλα πως θα διαλεξω αφου εχει απωλεσθει ο φακελος αδειας?????

Ειμαι αναγκασμενος να παω σε ανασυσταση φακελου?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.