Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα:Σε οικόπεδο με κτίριο προ του 1955, εκδόθηκε  Ο.Α. το 1973, περιέγραφε δρόμο που σήμερα δεν υπάρχει και απόσταση του κτιρίου 1.70μ από το δρόμο αλλά τελικά είναι 0.65μ. Στην περίπτωση αυτή, δέχομαι την άδεια και υπολογίζω παραβίαση προκηπίου  ή την θεωρώ "με ψευδή στοιχεία" ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα, μιας και εδώ θέτουμε ερωτήματα που δεν εντάσσονται στις άλλες κατηγορίες νομίζω ότι μπορεί να τεθεί εδώ το ζήτημα μου.. αν μηχανικός και αυθαιρετούχος είναι το ίδιο πρόσωπο (ω ναι!) τι γίνεται?? Κόβεις απόδειξη στον εαυτό σου και αναγκάζεσαι να πληρώσεις το φπα??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εκείνη είναι Αρχιτ. Μηχανικός μπορεί να κάνει την υπαγωγή για μένα και να "πληρωθεί" ένα ποσό -ένταξη, όλα δικά της είναι εδώ που τα λέμε!- αλλά το φπα πρέπει να αποδοθεί όσο και να είναι.. σε περίπτωση βεβαία "αδικαιολόγητα χαμηλής αμοιβής" μπορούμε να δικαιολογηθούμε  στο ΤΕΕ.. Απλά στον 3843/10 θυμάμαι κάτι για υπεύθυνη δήλωση μηχανικού όταν τακτοποιεί δικό του Η/Χ οπότε δεν χρειαζόταν να φανεί κάπου αμοιβή, δε το θυμάμαι όμως σιγουρα. Κανένας αυθαιρετούχος μηχανικός βρε παιδιά που εχει το ίδιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ όσα δήλωσα για τον εαυτό μου, τα δήλωσα με αμοιβή 0 (μηδέν) και Α.Π.Υ 0 (μηδέν με ολογράφως "δωρεά στο εαυτό μου")

Έκανα όμως και συμφωνητικό με τον εαυτό μου 

Πολλοί συνάδελφοι διαφωνούν με αυτό αλλά εγώ έτσι έπραξα

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ τώρα, μήπως για τη δωρεά αυτή όπως λές έπρεπε να πάρεις έγκριση από το ΤΕΕ και από την ΔΟΥ, γιατί μόλις μου σφύριξαν όλη την διαδικασία και την πιλάλα, βιαζόμουν κιόλας με τις κ....προθεσμίες του Ν4014 και δήλωσα κάποια 150ευρώ ότι πήρα από δήλωση του πατέρα μου με αντίστοιχο ΦΠΑ εννοείται....

Να ρωτήση κάτι τελείως άσχετο με αυτό το θέμα, που δεν μπόρεσα να το εντοπίσω κάπου. Αλλαγή κεραμιδιών σε προ του '55, δηλώνεται με αναλυτικό  και όποια κατηγορία εκτός της Γ???Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ερώτηση στη ΔΟΥ της περιοχής μου και θα σας απαντήσω. Athanasana δε θα βάλεις τον αναλυτικό στην τύχη σε μια κατηγορία εκτός της Γ.. θα κοιτάξεις εκεί που κατατάσσεται χρονολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.