Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Φυσικά!

Πηγαίνεις για αυτοψία και βλέπεις τον χώρο όπως είναι και στα εγκεκριμένα. Εάν έπεσε βόμβα 2 λεπτά πριν την αυτοψία και γκρεμίστηκαν οι αυθαιρεσίες, δεν μας αφορά καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ μπορείς να δώσεις βεβαίωση κανονικά, αλλά για 50τμ που λέει η άδεια και το μάτι σου.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν θα αρέσει η βεβαίωση στον/στην συμβολαιογράφο, που για τη μεταβίβαση
θα περιμένει βεβαίωση για την οριζόντια ιδιοκτησία των 20τμ, που όμως εσύ δεν μπορείς να δώσεις....
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Εχω πεισει τον πελατη μου αυτο που εχει τα 20τ.μ. οτι για να ειναι καλλυμενος θα πρεπει να κανουμε δηλωση διαμερισματωσης. Βεβαια του ειπα οτι εφοσον το εχουν επαναφερει στην αρχικη κατασταση ισως να μπορω να του δωσω καθοτι ισως να μην με ενδιαφερει το ιδιοκτησιακο. Ρωτησανε την συμβολαιογραφο τους η οποια σιγουρα θα ειχε προβλημα κατα την δικη μου γνωμη και τους ειπε  οτι μπορει να κανει το συμβολαιο με την βεβαιωση μου που θα αφορα το ολο. Απο οτι καταλαβα δεν προκειται για σοβαρη συμβολαιογραφο γιατι τηλεφωνικα μου εξηγουσε για ενα μορφωμα συμβολαιου που αμφιβαλλω αν θα μπορει να μεταγραφει.

Βεβαι με ενα τετοιο συμβολαιο δεν ξερω και κατα ποσο θα ειναι καλυμμενος ο πελατης μου σε μελλοντικη δικαιοπραξια επι του ακινητου.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4178 για τα 50 τ.μ.

Ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να κάνει συμβόλαια.

Μοναδική λύση:

Να ξαναγίνει ο τοίχος (έστω και με πρόχειρες γυψοσανίδες), να γίνει ρύθμιση για διαφορετική διαμερισμάτωση (δύο χώροι πλέον), να γίνει η μεταβίβαση του ενός στον άλλο ιδιοκτήτη και ...βλέπουν για το μέλλον το πως θα κάνει τη "συνένωση" αυτών (αν είναι αναγκαίο).

Link to comment
Share on other sites

Mα όταν κάναν σύσταση με κουρελόχαρτα και πληρωνότανε κανονικά δεν είχαν θέμα οι συμβολαιογράφοι.

Ας αναλάβουν κι αυτοί τις ευθύνες τους, που συνέτασσαν συμβόλαια χωρίς να ξέρουν τι αφορά. 

Δε θα βρεις εσύ τη λύση. Ας μιλήσει ο συμβολαιογράφος με τους ίδιους ή ας βρουν το συμβολαιογράφο που έκανε την αρχική σύσταση να τους πληρώσει τυχών έξοδα.

Επίσης να βρουν και το μηχανικό που προσκόμισε το σχεδιάγραμμα για τη σύσταση να πληρωθούν κι από αυτόν.

 

Αϊ σιχτίρ.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι που ενώ θεωρούσα δεδομένο ότι γίνεται τακτοποίηση με όλα αυτά που διαβάζω έχω αμφισβητήσει τα παντα σχεδόν!!!!!!

Τακτοποίηση μέσα στο προκήπιο μπορούσαμε να κάνουμε με τον 4014, τώρα με το 4178 μπορούμε?αναφέρεται κάτι κάπου?το παίρνω σα δεδομένο

ότι γίνεται ή πάλι να περιμένω για διευκρινιστικές και εγκυκλίους και σεμινάρια και ενημερώσεις και on line εκδηλώσεις κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το #498, το δώμα είναι αναγκαστικά κοινόχρηστο και δεν μπορεί επί αυτού να συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία. Οι βεβαιώσεις αναφέρονται σε σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επί ακινήτου και όχι σε αέρηδες.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.