Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δυστυχώς η βεβαίωση μόνο εμβαδόν γράφει.

Για να επαληθεύσει κάποιος την ορθότητα διαστάσεων (σε οριζόντια και κατακόρυφη προβολή)

καθώς και τοποθέτησης στο οικόπεδο του κτίσματος χρειάζεται όλα τα σχέδια που κατατίθενται στο σύστημα.

 

Κάπου είχα διαβάσει ακόμα, αλλά δεν θυμάμαι που ότι, μπορεί όποιος έχει έννομο συμφέρον να ζητήσει αντίγραφα των εγγράφων, σχεδίων κ.λπ. του φακέλλου 4014 από οικεία πολεοδομία......

Και με ποιο μαγικό τρόπο θα τα βρει η πολεοδομία?

Θα πάει στο γραφείο του μηχανικού να τα τυπώσει?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

με κάλεσαν να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για ένα ημιϋπόγειο κατάστημα στο οποίο διαπίστωσα τα ακόλουθα:

Η επιφάνειά του με βάση άδεια αλλαγής χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα ήταν: 120,00 μ²

Η δική μου εμβαδόμετρηση είναι 100,00 μ²  .

Διαπίστωσα ότι μέρος της επιφάνειας του καταστήματος κατέχει το λεβητοστάσιο και η δεξαμενή καυσίμων της πολυκατοικίας γιαυτό και η επιφάνειά του έχει μειωθεί.

Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος ισχυρίζεται ότι τους επιτρέπει να έχουν την συγκεκριμένη χρήση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να τους απαγορεύσει ανά πάσα στιγμή να χρησιμοποιούν αυτόν τον χώρο.

Πρέπει να δώσω βεβαίωση; αν όχι τι και πως πρέπει να ρυθμίσω με το νόμο 4178;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις βεβαίωση.

Δεν υφίσταται ορισμός "ημιυπόγειο".

Ρυθμίζεις με τον 4178, αλλά πρώτα δες σε τι στάθμη βρίσκεται ο χώρος που ρυθμίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

K

 

Δεν δίνεις βεβαίωση.

Δεν υφίσταται ορισμός "ημιυπόγειο".

Ρυθμίζεις με τον 4178, αλλά πρώτα δες σε τι στάθμη βρίσκεται ο χώρος που ρυθμίζεται. 

 η οικοδομική άδεια έχει εκδοθεί για αλλαγή χρήσης ημιυπογείου χώρου αποθήκης σε κατάστημα με αυτές τις στάθμες!

Και πώς ρυθμίζω με 4178; διαφορετική διαμερισμάτωση; δεν υφίστανται δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες, στην ουσία μέσα στην δική του ιδιοκτησία επιτρέπει "κοινόχρηστη χρήση"  Εσείς πώς θα το ρυθμίζατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αρχιτέκτονας και μου ζητήθηκε βεβαίωση για 2 οικόπεδα που να λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα. Εγώ πήγα και είδα τα οικόπεδα και όντως είναι εντάξει. Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι η διαδικασία είνια η εξής: περνάω τα στοιχεία στη σελίδα του ΤΕΕ στη δήλωση 4178, εντοπίζω γεωγραφικά τα οικόπεδα (εδώ γελάμε γιατί στο χωριό που βρίσκονται άντε να τα βρεις), γράφω καμία παράβαση και μετά μου βγάζει 3 επιλογές και επιλέγω την τρίτη που λέει περί αδομήτου. Εγώ προσπάθησα να τα κάνω όλα αυτά αλλά μια και δεν έχω ξαναασχοληθεί με το θέμα έχω απορίες. Πχ τι γράφω σε όλες εκείνες τις επιλογές που μου βγάζει όπως : επικτρατούσα χρήση (μόνο επιλογές για κατοικίες έχει) και που είναι η επιλογξ περί αδομήτου???

κτλ κτλ,

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς το συμπληρώνουμε ?!!!

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση βεβαίωσης περί μή αυθαιρεσιών σε ισόγειο κατάστημα πληρώνουμε ανταποδοτικό τέλος ? Σε προσπάθεια να υποβάλω την δήλωση μου εμφανίζει πρόστιμο = 0 (φυσιολογικό) και ανταποδοικό τέλος = 0 (φυσιολογικό?)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αρχιτέκτονας και μου ζητήθηκε βεβαίωση για 2 οικόπεδα που να λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα. Εγώ πήγα και είδα τα οικόπεδα και όντως είναι εντάξει. Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι η διαδικασία είνια η εξής: περνάω τα στοιχεία στη σελίδα του ΤΕΕ στη δήλωση 4178, εντοπίζω γεωγραφικά τα οικόπεδα (εδώ γελάμε γιατί στο χωριό που βρίσκονται άντε να τα βρεις), γράφω καμία παράβαση και μετά μου βγάζει 3 επιλογές και επιλέγω την τρίτη που λέει περί αδομήτου. Εγώ προσπάθησα να τα κάνω όλα αυτά αλλά μια και δεν έχω ξαναασχοληθεί με το θέμα έχω απορίες. Πχ τι γράφω σε όλες εκείνες τις επιλογές που μου βγάζει όπως : επικτρατούσα χρήση (μόνο επιλογές για κατοικίες έχει) δεν περαζεις τις επιλογες,μονο αν ειναι εντος η εκτος κ το κουτακι χωρις ΟΑ 

και που είναι η επιλογξ περί αδομήτου ???Στη ιδια την βεβαιωση  στη τριτη επιλογη

κτλ κτλ,

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς το συμπληρώνουμε ?!!!

 

 

 

Για έκδοση βεβαίωσης περί μή αυθαιρεσιών σε ισόγειο κατάστημα πληρώνουμε ανταποδοτικό τέλος ? οχιΣε προσπάθεια να υποβάλω την δήλωση μου εμφανίζει πρόστιμο = 0 (φυσιολογικό) ναικαι ανταποδοικό τέλος = 0 (φυσιολογικό?)ναι

 

 

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε περίπτωση βεβαίωσης σε διαμέρισμα που έχει παρακολούθημα π.χ. αποθήκη στο υπόγειο, πώς το αναφέρουμε στη βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Έχω μια περίπτωση μεταφοράς δήλωσης από τον 4014 στον 4178, η οποία αφορά σε ισόγειο/υπόγειο κατάστημα, στο οποίο τακτοποιήθηκαν κάποια αυθαίρετα τετραγωνικά παταριού και είναι στη διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας για αλλαγή χρήσης κάποιων τετραγωνικών του υπογείου.

Στη διαδικασία του 4014 είχε πληρωθεί εξ' ολοκλήρου το πρόστιμο και απλά έτρεχε η διαδικασία της οικοδομικής άδειας για την αλλαγή χρήσης. Μετά τη μεταφορά στον 4178 και αφού πληρώθηκε το ανταποδοτικό τέλος, η δήλωση πέρασε σε στάδιο "Υπαγωγή", αλλά παρ' όλ' αυτά το σύστημα δεν με αφήνει να εκδώσω βεβαίωση τακτοποίησης, διότι εκκρεμεί οικοδομική άδεια.

Έλα όμως που στην πολεοδομία ΖΗΤΑΝΕ τη βεβαίωση τακτοποίησης για να προχωρήσουν την άδεια; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Να εκδώσω χειρόγραφη ή να περιμένω διορθώσεις στο σύστημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.