Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εγώ δεν θα έκανα καινούργιο τοπογ. Θα προχωρούσα με τα εγκεκριμένα τις κατόψεις/όψεις/τομές κλπ, Το ότι οι υπολογισμοί είναι λάθος δεν θα με απασχολούσε, απλά τις συγκρίσεις υπερβάσεων θα τις έκανα υποχρεωτικά με αυτά τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διώροφο κτίριο επί pilotis (περίπτωση χαμηλών κτιρίων) υφίσταται βάσει αδείας εξωτερική σκάλα (δε μετρά στη δόμηση) η οποία εξυπηρετεί τα 2 οροφοδιαμερίσματα. Η σκάλα είναι σε επαφή με το κτίριο στις τρείς πλευρές της ενώ η μια της πλευρά είναι ελεύθερη. Στη συνέχεια η ελεύθερη πλευρά κλείστηκε με τζάμι αλλά δεν άλλαξε η χρήση της καθώς συνεχίζει να λειτουργεί σα σκάλα των 2 διαμερισμάτων. Πως υπολογίζεται το πρόστιμο; Με υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων, με υπέρβαση δόμησης βοηθητικών χώρων ή με αναλυτικό προϋπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Στην κάλυψη έχει προσμετρηθεί οπότε δεν υπάρχει καμία υπέρβαση. Επίσης η σκάλα δε προεξέχει από το κτίριο οπότε ούτε παραβίαση απόστασης Δ προκύπτει. Υπέρβαση δόμησης κύριων η βοηθητικών χώρων;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Γιατί όμως η σκάλα να πάει σαν κύριος χώρος; Και μήπως πρέπει να το υπολογίσω με αναλυτικό; Απλά με ένα τζάμι το έχει κλείσει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

διότι αν καταλαβαίνω σωστά από την περιγραφή σου είχες ένα ανοιχτό κλιμακοστάσιο το οποίο με βάση τις διατάξεις περί χαμηλών κτιρίων δεν είχε μετρήσει στη δόμηση. Στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης το μετέτρεψε σε κλειστό χώρο τοποθετώντας υαλοστάσιο. Ο χώρος αυτός δεν διακρίνω ότι μπορεί να υπαχθεί όσο αφορά στον υπολογισμό προστίμου σε χώρο με μειωτικό συντελεστή 0.50. 

Βεβαίως, αν δεν αρέσει στον ιδιοκτήτη αυτή η παραδοχή, ας αφαιρέσει το τζάμι και έτσι η αυθαιρεσία να μην υφίσταται πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Σε πενταώροφη οικοδομή με Ο.Α. 2005 υφίσταται τζάκι σε οροφοδιαμέρισμα του 4ου ορόφου που κατασκευάσθηκε εξ αρχής αλλά δεν αποτυπώνεται στην εγκεκριμένη κάτοψη. Η καπνοδόχος διέρχεται από το οροφοδιαμέρισμα του 5ου (του οποίου το τζάκι αποτυπώνεται κανονικά στην αντίστοιχη κάτοψη) και καταλήγει στο δώμα. Θεωρώ ότι το πρόστιμο θα υπολογισθεί βάσει αναλυτικού και η αυθαιρεσία θα υπαχθεί στην κατ.4. Απαιτείται συναίνεση του ιδιοκτήτη του 5ου και όλων των υπολοίπων συνιδιοκτητών για το δώμα ;

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με Ιωάννα.Έχω αντίστοιχη περίπτωση,όπου στην κάτοψη μιας διώροφης μονοκατοικίας,σύμφωνα με τους υπολογισμούς του Δ.Κ η επιφάνεια κάθε ορόφου είναι 77m2,ενώ στην πραγματικότητα αν τα μετρήσεις είναι 83.Το περίγραμμα του κτιρίου βάσει του Δ.Κ και των κατόψεων είναι σωστό,απλά ο συνάδελφος είχε "παίξει" με τα νούμερα για να του βγει.πέραν αυτού έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση 10m2 σε κάθε όροφο..Εγώ επειδή εξετάζω σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας,σαν αυθαίρετα θεωρώ μόνο τα 10m2+10m2=20m2 των αυθαίρετων προσθηκών,τα 6+6=12m2 που οφείλονται στους λάθος υπολογισμούς δεν τα θεωρώ αυθαίρετα κατά τον 4178 (αν και δεν είναι νόμιμα επίσης).

Βέβαια στην περίπτωσή μου που περιγράφω έχω και άλλα "καλούδια".Π.Χ στο τοπογραφικό της άδειας αντί για 140m2 που είναι το οικόπεδο έχει δειχτεί 170m2 παίρνωντας 30m2 από την αυλή του γείτονα.Ήταν άδεια νομιμοποίησης,οπότε όπως καταλαβαίνετε το τοπογραφικό "τεντώθηκε"  και τα υπολογιζόμενα εμβαδά "συρρικνώθηκαν" ώστε να μπορέσει ο συνάδελφος να κάνει τη νομιμοποίηση.Οπότε στην πραγματικότα ούτε αυτά τα 77m2 ανά όροφο που έχουν υπολογιστεί στο Δ.Κ δικαιούνταν,αλλά 66m2,δηλαδή ακόμα λιγότερα,οπότε θεωρητικά η αυθαιρεσίες μου είναι 10+17 ανά όροφο=54m2!!!!
Στην αρμοδιότητά μας όμως εμάς σήμερα δεν είναι ούτε να ανακαλέσουμε την άδεια,ούτε να ελέγξουμε το νόμιμο της έκδοσής της.Ελέγχουμε τις αυθαίρετες κατασκευές με βάσει τα εγκεκριμένα σχέδια!!!!
Εγώ στο νέο τοπογραφικό που θα κάνω -έχει επιτροπή λόγω παραδοσιακού και απαιτείται σύνταξη νέου τοπογραφικού- φυσικά θα δείξω τα σωστά όρια,θα περιγράψω στην τεχνική μου έκθεση εκτενώς και αναλυτικά και αυτά που εντόπισα σε σχέση με τις "ομορφιές" της άδειας που δεν είναι όμως στην αρμοδιότητά μου να τακτοποιήσω και τέλος.Πραγματικά νομίζω πως είμαι σωστός και δε θα έχω θέμα...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.