Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση πολυκατοικίας της οποίας το συνολικό ύψος και το ύψος των ορόφων είναι σύμφωνο με την άδεια αλλά το κτίριο έχει τοποθετηθεί ψηλότερα από την αφετηρία μέτρησης της άδειας (περίπου 1,50μ) με αντίστοιχη  διαμόρφωση του  Π/Χ. ,πως αντιμετωπίζεται ?

Μπορούν να δοθούν Βεβαιώσεις σε Ο.Ι. ?

Η παράβαση σε ποιόν χρεώνεται ? (Κοινόχρηστα?)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση πολυκατοικίας της οποίας το συνολικό ύψος και το ύψος των ορόφων είναι σύμφωνο με την άδεια αλλά το κτίριο έχει τοποθετηθεί ψηλότερα από την αφετηρία μέτρησης της άδειας (περίπου 1,50μ) με αντίστοιχη  διαμόρφωση του  Π/Χ. ,πως αντιμετωπίζεται ?

Μπορούν να δοθούν Βεβαιώσεις σε Ο.Ι. ?

Η παράβαση σε ποιόν χρεώνεται ? (Κοινόχρηστα?)

- Θα κύτταζα μήπως, το συνολικό ύψος όλης της οικοδομής, ξεπερνάει το μέγιστο (σημερινό) επιτρεπόμενο. Εκεί θα υπήρχε θέμα, με όποιες Ο.Ι. ξεπερνάνε το μέγιστο ύψος

- Δεν πιστεύω να εμπίπτεις στις απαγορεύσεις άρθρου 2 (περ.  ιστ) κορυφογραμμή).

 - Κατά τα λοιπά, αν η διηρημένη σου ιδιοκτησία είναι ο.κ., δίνεις βεβαίωση.

 - Θα το πήγαινα ''ως επιχωμάτωση'' με αναλυτικό Π/Υ. Αφορά τα κοινόχρηστα. Ισως θα ήταν καλό να το τακτοποιήσει όλη η πολυκατοικία. Προφανώς δεν έχεις υπόγειο.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς μέχρι που φτάνουν οι αρμοδιότητες του ΣΥΠΟΘΑ. Στο δώμα της πολυκατοικίας μου έχουν γίνει διάφορες αυθαιρεσίες από πολλούς ιδιοκτήτες, τις οποίες τακτοποίησαν με το 51% των συνιδιοκτητών. Οι αυθαιρεσίες όμως αυτές μου εμποδίζουν την πρόσβαση σε άλλους κοινόχρηστους χώρους όπως στο μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα και σε μεγάλο μέρος του άκτιστου δώματος. Επίσης, παραβιάζουν το Κανονισμό Πυροπροστασίας καθώς σε πολλά σημεία η όδευση διαφυγής είναι λιγότερο από 0,40 μ. και η πρόσβαση στο μηχανοστάσιο (πυροδιαμέρισμα) είναι επί της ουσίας αδύνατη (έχω κλειστεί στο ασανσέρ και αρνούνταν να ανοίξουν την πόρτα του μηχανοστασίου). Το ΣΥΠΟΘΑ έχει το δικαίωμα να ακυρώσει τακτοποίηση για λόγους ασφάλειας ή εξετάζει μόνο το ιδιοκτησιακό; Που μπορώ να βρω σχετική νομοθεσία ή κάποια ανάλογη απόφαση;

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο...

 

απο τον greenick

 

σιγουρα  θα βρεις απαντησεις σε αυτα που ρωτας...

 

http://www.michanikos.gr/files/file/1084-%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A3-%CE%A3%CE%91-%CE%9A%CE%95%CE%A3%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%98%CE%91-%CE%9A%CE%95%CE%A3%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%98%CE%91-v201-%CE%91%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%A4%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA/

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

- Αδεια 1976  ----->  ΤΗΝ ΕΧΩ

- Σχεδια οικοδομικης αδειας  ----->  Δεν υπαρχουν. (Πλημμυρα 1977)

- Τοπογραφικο & Κατοψεις συννημενα σε Συσταση Οριζοντιων Ιδιοκτησιων (1977) ----->  ΤΑ ΕΧΩ

 

Για να κανω οποιονδηποτε ελεγχο για υπαρξη αυθαιρεσιων, πρεπει υποχρεωτικα να προχωρησω σε ανασυσταση φακελου?

Link to comment
Share on other sites

Aν τα συνημμένα στη σύσταση σχέδια κ.λπ. δεν είναι αντίγραφα των εγκεκριμένων, τότε θεωρώ πως ναι πρέπει πρωτίστως να προχωρήσεις σε ανασύσταση φακέλλου της ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αντιγραφα των εγκεκριμενων (δεν υπαρχει καμμια σφραγιδα Δημοσιας υπηρεσιας).

1) Το ιδιο ισχυει και αν μου ζητηθει να δωσω απλη βεβαιωση μεταβιβασης, σωστα?  (πως να ελεγξω δομηση, καλυψη, υψος οταν δεν εχω σημειο αναφορας νομιμοτητας?)

2) Προφανως η ανασυσταση φακελου θα γινει για ολοκληρη την πολυκατοικια?  (ειδαλλως πως θα κρινω αν υπαρχει καποια πχ. υπερβαση δομησης?)

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Με συνεννόηση με την οικεία πολεοδομία ίσως κάνεις μόνο μερική ανασύσταση (του ορόφου που σε ενδιαφέρει).

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω.

Ενα τελευταιο ερωτημα:   Πως θα κανω μερικη ανασυσταση αφου για να καταλαβω αν εχω ΥΔΚΧ πρεπει να ξερω τι δομηση υπαρχει και στους υπολοιπους οροφους?

Πως θα φτιαξω το αντιστοιχο "διαγραμμα καλυψης" της εποχης?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.