Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ ssouanis,

 

Επομένως η Βεβαίωση που βγαίνει από το σύστημα αναφέρει αυτό που λέει και ο νόμος:

 

"(Άρθρο 3/1/α/ιι) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

και ΟΧΙ αυτό που δείχνει το εγχειρίδιο του ΤΕΕ - σύστημα, όπου ΔΕΝ αναφέρεται η φράση " καθ’ υπέρβαση της δόμησης...,"

 

Επομένως μετά από αυτό,

σε περίπτωσή μου που ένας χώρος διπλανού διαμερίσματος έχει "φάει" χώρο από διαμέρισμα στο οποίο είναι να δώσω βεβαίωση, δηλαδή έχω 1 τ.μ. λιγότερο από ότι στα σχέδια, δίνω κανονικά βεβαίωση από τη στιγμή που δεν έχω υπέρβαση δόμησης και απλά το αναφέρω στα σχόλια...

 

Θεωρείτε ότι είναι σωστή αντιμετώπιση??

 

 

post-3742-0-12549400-1379232409_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε συμφωνώ...

 

Γιατί σου το λέω:

πέρα από τη βεβαίωση θα πρέπει να δώσει και κατόψεις.

Θα πρέπει να δώσει κατόψεις είτε από το αρχείο της πολεοδομίας

είτε από το σύστημα...

 

Οπότε δε βρίσκω άλλο τρόπο από το να τακτοποιήσεις με διαμερισμάτωση.

 

Για να μην γίνει παρεξήγηση,

ακόμα και να μην υπήρχε η ανάγκη να δώσεις σχέδια,

πάλι πιστεύω ότι θα έπρεπε να τακτοποιήσεις.

Τα σχέδια είναι ένας σκόπελος παραπάνω που πρέπει να ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες (εντιτ : kostaras) μπορεί να είναι σωστό για μια διαμερισμάτωση μικρού μεγέθους.Για σκέψου να έχει συμβεί το ίδιο αλλά σε μεγαλύτερη έκταση, δηλ να έχει φάει ο γείτονας ένα ολόκληρο δωμάτιο .Θα την έδινες σε αυτήν την περίπτωση?

Βεβαια μπορείς να μου πεις , μα εδω εχουμε μικρη μεταβολή.Απλώς θελω να γενικευσω τον τρόπο αντιμετώπισης και από ποιο σημείο (μέγεθος παράβασης) και μετά θα προβληματιζόμαστε.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, οι απόψεις στο συγκεκριμένο θέμα είναι διαφορετικές. Από τη μία, όπως το σκέφτομαι και εγώ, έχουμε μια αυθαιρεσία, οπότε κάνεις μια διαμερισμάτωση, κάνεις την ρύθμισή σου και τελείωσες, ενώ από την άλλη ο καθένας μπορεί να πει ότι πάει με το γράμμα του νόμου.

 

 

Εν τέλει επειδή το σκέφτομαι αρκετά και με "τρώει", καλύτερα να πάω με διαμερισμάτωση, ώστε και εγώ και οι δικηγόροι αγοραστή - πωλητή να είμαστε καλυμμένοι...

 

 

1 ερώτηση: Στη διαμερισμάτωση - σχέδια δεν αποτυπώνω μόνο την κάτοψη του διαμερίσματός μου?? Με ενδιαφέρει και το δίπλα διαμέρισμα??? Η διαμερισμάτωση δεν πάει για κάθε μια ιδιοκτησία (από την στιγμή που αρχικά 2 είχα και παραμένουν 2)?? 

Link to comment
Share on other sites

10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν
που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομι−
κής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανο−
λογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του
παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης
της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου
. Ως ειδικό
πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των πεντα−
κοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Τώρα πως θα μπεις σε όλα τα διαμερίσματα του ορόφου...

Επικοινώνησε εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η διαμερισμάτωση μποορεί να τακτοποιήσει με τη μια όλο τον όροφο. Στην περίπτωσή σου καλύπτεις το διαμέρισμά σου γιατί δεν μπορείς να σχεδιάζεις χώρους που δεν έχεις αποτυπώσει και που δεν ξέρεις αν έχουν και άλλες παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis συμφωνώ ως προς το νόμο, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι πρακτικά αδύνατο. Ξέρω οικοδομή που έχει σε όροφο 18 διαμερίσματα (στην περίπτωσή μου έχω 5)! Προφανώς δεν είναι λογικό αυτό ενώ συμφωνώ απόλυτα με τον manolis καθώς μπορεί να έχουν και άλλες παραβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε duth εσκισες!!...

 

Τωρα συγγνωμη ρε Kostaras (και akius), εσυ μας λες οτι βρηκες 1 τμ διαφορα απο την αδεια και δεν ξερεις τι να κανεις? Πες του οτι εχει παχια μπογια! 

Εισαι αρχιτεκτωνας ντεμεκ, να ησουν νευροχειρουργος να το καταλαβω...

Με ολο το σεβασμο δηλαδη, ο πελατης σου ή ψειρας ειναι ή τον κοροιδευεις για τα καλα...

 

Εγω, αν ελεγα σε ενδιαφερομενο, οτι το σπιτι σου δεν ειναι 100 τμ αλλα 101 και πρεπει να πληρωσεις min 1000ευρω θα με πετουσε πετρες (στην καλυτερη).

 

Μηπως το 1 τμ το αναφερεις πανω σχημα λογου και ειναι 10 στην πραξη?

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.