Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

μάλλον εννοείς το παράρτημα Α φύλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής Α1β οπότε χωρίς οικοδομική άδεια; μπερδεύτικα πριν. 

εντάξει το βρήκα. ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και τις διευκρινήσεις.

 

nikosantonakas, on 20 Oct 2013 - 13:03, said:snapback.png

Α1β β)οικοπεδο μη αρτιο αν εννοεις αυτο

εντάξει το βρήκα. ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και τις διευκρινήσει

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση όπου χώρος παταριού καταστήματος έχει περαιωθεί με το Ν3843/10 σαν άλλη χρήση και τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει βεβαίωση νομιμότητας του παταριού σαν αυτόνομο χώρο γραφείου (έχει είσοδο από το κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής τον οποίο άνοιξε μετά και προ του 2011 και θα το βάλω ως μια παράβαση). Όμως έχω δυο προβλήματα. Καταρχάς υπάρχει καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου που δε ξέρω αν δηλώθηκε με το Ν3843/10 αλλά και αν δηλώθηκε από ότι ξέρω δεν ισχύει και πρέπει να δηλωθεί με το Ν4178/13 Σωστά? Και δεύτερον μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για το πατάρι σαν γραφείο με βάση τη δήλωση του Ν3843/10 ως κύριο χώρο ή πρέπει να ξανά δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης και αλλαγή χρήσης? Γενικά έχω μπερδευτεί με αυτήν την περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Για τις Βεβαιώσεις πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ?

Και αν ναι, το ΤΣΜΕΔΕ επί της συμφωνηθείσας δεδομένου ότι νόμιμη δεν υφίσταται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω θέλω αν σας έχει τύχει συνάδελφοι το εξής: Τι γράφουμε στην περιγραφή της αίτησης, όταν έχουμε κτίριο προ του 55 (αποδεδειγμένα) αλλα θα γίνει ρύθμιση μικρών αυθαίρετων παραβάσεων για να προχωρήσει η μεταβίβαση του οικοπέδου με τα κτίσματα  ΠΧ κάποιες αποθήκες στον περιβάλλοντα χώρο του οικοπέδου καθώς αυτή η περιγραφή θα φαίνεται στην εκτύπωση της βεβαίωσης μεταβίβασης , έτσι δεν είναι ; ΠΧ Την             ...../10/2013 κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο '' Ισόγεια κατοικία προ του '55 με αποθήκες '' επι της οδού κτλ κτλ ;; Έτσι όμως δεν θα φαίνεται ότι ρυθμίζεται και το σπίτι που εξαιρείται υποτίθεται; ή είναι μια ελεύθερη περιγραφή απλώς, για να μην πώ στον τίτλο σκέτες ΑΠΟΘΗΚΕΣ; 

Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

Για τις Βεβαιώσεις πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ?

Και αν ναι, το ΤΣΜΕΔΕ επί της συμφωνηθείσας δεδομένου ότι νόμιμη δεν υφίσταται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?

Όχι!

Link to comment
Share on other sites

Για τις Βεβαιώσεις πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ?

Και αν ναι, το ΤΣΜΕΔΕ επί της συμφωνηθείσας δεδομένου ότι νόμιμη δεν υφίσταται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?φεμ

ΦΕΜ αν η αμοιβη >300ευρω,ΦΠΑ κ τιποτα αλλο

δεν μπαινουμε συστημα αμοιβων

Link to comment
Share on other sites

Για τα προ του 62 (750m²) τι λέει;

 

αα) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12-11-62 ημέρα δημοσίευσης του από ΒΔ/24-10-62 (ΦΕΚ-142/Δ').

Ελάχιστο πρόσωπο: δέκα (10) μέτρα.

Ελάχιστο βάθος δέκα πέντε (15) μέτρα.

Ελάχιστο εμβαδόν επτακόσια πενήντα (750) μ2.

 

Στην περιπτωση μου: εχω το ελαχιστο προσωπο (10) μετρα, το ελαχιστο βαθος (15) μετρα και το ελαχιστο εμβαδον (750) τ.μ.

Αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι το ποτε δημιουργηθηκε το γηπεδο μου;

καθως το παλαιοτερο συμβολαιο που βρισκω ειναι το 1987, οπου αναγραφεται η κατοχη του απο γονιο, ο οποιος γονιος απεκτησε το εν λογο αγρο απο ατυπη και προφορικη αγορα απο το ετος 1960 και απο τοτε το κατεχει με χρησικτησια.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ αν η αμοιβη >300ευρω,ΦΠΑ κ τιποτα αλλο

δεν μπαινουμε συστημα αμοιβων

δεν μπαίνουμε αμοιβές, δεν αποδίδουμε ΦΕΜ & ΤΣΜΕΔΕ ανεξάρτητου ποσού.

 

christofer επειδή δεν έχω εύκαιρη νομοθεσία κάνε μια αναζήτηση για χρόνο δημιουργίας οικοπέδου ή Κατσιγιάννη αν θυμάμαι καλά.

 

dmarkoul79, για ρωτά τον συμβολαιγραφο αν θελει βεβαίωση και για το προ 55 ή μόνο για τις αποθήκες. Από την στιγμη που τακτοποιεί τις αποθήκες ο τίτλος της τακτοποίησης θα αφορά τις αποθήκες.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ αν η αμοιβη >300ευρω,ΦΠΑ κ τιποτα αλλο

δεν μπαινουμε συστημα αμοιβων

Επισης το οτι κοβουμε ΦΕΜ αν ειναι πανω απο 300 ευρω δεν ισχυει.

Ισχυει για την προκρατηση φορου σε εταιρειες, νομικα προσωπα κλπ. (20%)

 

Για το ΦΕΜ η προκαταβολη φορου ειναι 10%, (4% για τοπογραφικες υπηρεσιες), ανεαρτητως ποσου επι της καθαρης αμοιβης και αφορα οποιαδηποτε εργασια, θεωρηση σχεδιων κλπ για αρμοδιες υπηρεσιες του δημοσιου (πολεοδομια, υπεκα κλπ)

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.