Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα, το είχα ρωτήσει και πριν μερικές μέρες, το ξαναρωτάω και τώρα επειδή ακόμα δεν έχω καταλήξει...

 

Έχω αυθαίρετο κτίσμα στον ακάλυπτο 19 τμ. Το κτίσμα δεν έχει χιλιοστά. Για να βρω την υπέρβαση δόμησης κάνω 19/Εοικ * σδ δηλ. δεν βάζω χιλιοστά στον παρονομαστή;

 

Άλλη περίπτωση. Έχω αυθαίρετη επέκταση σε ισόγειο κατάστημα μαζί με αυθαίρετο μεγάλωμα παταριού. Το υπόγειο, ισόγειο, και πατάρι έχουν ξεχωριστά χιλιοστά.

 

Για να βρω την υδ στο πατάρι αν αθροίσω όλα τα χιλιοστά πάω σε κατηγορία 2 αλλιώς αν διαιρέσω με τα χιλιοστά του παταριού μόνο πάω σε υπέρβαση δόμησης > 40% άρα κατηγορία 5.

 

Ποιός τρόπος είναι ο σωστός;

 

Eυχαριστώ!

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το πρώτο ερώτημά σου θεωρώ ότι έτσι γίνεται ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.

 

Φυσικά ίσως να κοιτάξεις αν υπάρχει ως παρακολούθημα κάποιας ΟΙ.

 

Το κατάστημα με υπόγειο, ισόγειο και πατάρι είναι μία ιδιοκτησία αυτοτελής ή είναι 3 ανεξάρητετες και αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

Αν είναι μία, τότε άθροισε τα χιλιοστά εγώ θα έλεγα.

 

Αν είναι 3 διαφορετικές, πας σε κάθε μία με τα χιλιοστά της.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι ο ΣΔ είναι 1,8 και Εοικ=200μ², βγαίνει λόγος ίσος με 5%.

Αν υποθέσουμε τώρα πως ένας ιδιοκτήτης διαμερίσματος έκλεισε Η/Χ εμβαδού 18μ² και έχει 50 χιλιοστά, ο λόγο είναι ίσος με 100%.

Είναι δίκαιο;

Η άποψή μου είναι πως ο λόγος είναι 1,8/(0xΣΔxΕοικ) άρα πάει στο μεγαλύτερο ποσοστό >200%....

 

Στο δεύτερο ερώτημα με το πατάρι, αφού είναι αυτοτελής ιδιοκτησία θα πάει με τα δικά του χιλιοστά.

Αν όμως είναι όλο (υπόγειο, ισόγειο, πατάρι) μία ιδιοκτησία τότε πρέπει να δεις τα εγκεκριμένα αν θέλει και κάποια λοιπή παράβαση με αναλυτικό για την ενοποίηση ή μη του χώρου...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι ο ΣΔ είναι 1,8 και Εοικ=200μ², βγαίνει λόγος ίσος με 5%.

Αν υποθέσουμε τώρα πως ένας ιδιοκτήτης διαμερίσματος έκλεισε Η/Χ εμβαδού 18μ² και έχει 50 χιλιοστά, ο λόγο είναι ίσος με 100%.

Είναι δίκαιο;

Η άποψή μου είναι πως ο λόγος είναι 1,8/(0xΣΔxΕοικ) άρα πάει στο μεγαλύτερο ποσοστό >200%....

 

 

 Το θέμα είναι ότι στο κοινόχρηστο χώρο θα πάρει από όλους συναίνεση και θα είναι σα να του παραχωρούν όλοι ιδιοκτησία. Πολεοδομικά πάντα μιλάμε.

 

Ωστόσο μάλλον θα αλλάξει αυτό, γιατί όπως το διαπιστώνουμε δεν είναι τόσο δίκαιο για πολλούς, όπως και γενικά είναι ένα θέμα που δεν το είχαν λάβει υπόψη τους όταν βγαζαν το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, χωρίς να το στηρίζω κάπου νομικά, κι εγώ για τους κοινόχρηστους βλέπω ότι στον παρονομαστή μάλλον μπαίνει ΣΔ*Εοικ.

Είναι σαν όλοι, το 100% δλδ, να δίνει συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι    θέλω λίγο τήν βοήθειά σας. .

                    Πώς παίρνω  τόν συντελεστή ύψους σύμφωνα μέ τό ποσοστό συνιδιοκτησίας σέ διώροφο κτίσμα μέ παραθεριστικά διαμερίσματα??

ΠΑΙΡΝΩ τό ύψος πού ισχύει στήν περιοχή 8,50 τό πολλαπλασιάζω μέ τό πόσοστό συνιδικτησίας έστω 11,5% καί κατόπιν πολλαπλασιάζω μέ τό 20% που είναι ο συντελεστής ύψους . 

                             Δηλαδή    8,50 Χ 11,50 Χ 20%= 0,19 εκατοστά  άρα στήν υπέρβαση ύψους καί στήν συγκεκριμένη  περίπτωση επειδή έχω σοφίτα μέ υπέρβαση ύψους 1,50 >0,19  μ. θά εφαρμόσω συντελεστή >20% ( γιατι τα 19 εκατοστά ισοδυναμούν μέ τό 20% συμφωνα με το ποσοστο συνιδιοκτησίας )                    ΕΙΝΑΙ  ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ ?  Ευχαριστώ σ όποιον απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται "πολεοδομικό μέγεθος επιτρεπόμενου ύψους οριζόντιας ιδιοκτησίας"!!!!!!!

Δεν υπάρχει δηλαδή, αδυνατεί να υπολογιστεί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ιάσονα..... αλλά τέτοιες ερμηνείες δίνουν στήν Θεσσαλονίκη στοΤΕΕ βάσει του άρθρου 18 παρ2  επιμερίζουν καί  τό ύψος όπως τήν δόμηση σύμφωνα μέ τό μέρος τών επιτρεπομένων μεγεθών πού αναλογεί  στό ποσοστό συνιδιοκτησίας τής οριζοντίου ή καθέτου  δηλαδή μέ λίγα λόγια πολαπλασιάσουν τά σώβρακα μέ τίς γραβάτες καί διαιρούν τό γινόμενο μέ τίς κάλτσες !!!!!!! ρίξε μιά ματιά σέ παρακαλώ στό 18 παρ 2 καί πές μου εσύ τί καταλαβαίνεις .  Σ ευχαριστώ γιά τήν απάντηση

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....δηλαδή μέ λίγα λόγια πολαπλασιάσουν τά σώβρακα μέ τίς γραβάτες καί διαιρούν τό γινόμενο μέ τίς κάλτσες !!!!!!! 

 

Ωραίος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.