Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Παλιοκατασταση !!!

 

Πάντως αν το φούσκωμα είναί από την μεριά του ομόρου, τότε η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη από την στιγμή που ανακινηθει σκοπίμως !!!

 

Πρέπει να βρεις τρόπο να το επιβεβαιωσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντε και μετραω το περιγραμμα.Αφου ειναι εντος σχεδιου με οικοδομικη αδεια ,δεν απαιτειται τοπογραφικο διαγραμμα,ουτε πληρωνει ο ιδιοκτητης  για κατι το οποιο δεν απαιτειται, Επομενως δεν εχω ακριβη τοποθετηση του κτιριου στον οικοπεδο.Παλι δεν ειμαι εξασφαλισμενος στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς χώρους που δεν μετρούσαν στο ΣΔ και έχουν αλλάξει χρήση λαμβάνοντας % ΥΔ σε σχέση με τα τ.μ. της οριζόντιας ιδιοκτησίας?

 http://www.michanikos.gr/topic/37259-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-4-%CE%9D4178-31213/page-50?do=findComment&comment=683387

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχε καιρό να μου τύχει κτίριο με άδεια και έχω 2  απορίες για την υπέρβαση κάλυψης..Καταρχήν η αυθαιρεσία είναι σύννομη δηλαδή υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης. Όμως οφείλω να συγκρίνω με την ΟΑ οπότε βάζω υπέρβαση κάλυψης. Έχω 4 φύλλα καταγραφής.Το κάθε φύλλο από μόνο του δεν είναι μεγαλύτερο από το 20% σαν σύνολο όμως το ξεπερνάνε. Θα πρέπει να βάλω μεγαλύτερο του 20% σε όλα;Επίσης αν υπάρχουν όροφοι η υπέρβαση κάλυψης πάει σε όλους τους ορόφους ή μόνο στο ισόγειο;(δεδομένου ότι σε με άδεια θα μετρούσε στην κάλυψη μόνο το ισόγειο αφού οι πάνω όροφοι θα είχαν το ίδιο περίγραμα)

Link to comment
Share on other sites

οι αυθαίρετοι όροφοι, ή γενικότερα αυθαίρετοι χώροι εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος της κάλυψης δεν θα λάβουν αυξητικό συντελεστή λόγω υπέρβασης κάλυψης, διότι δεν την παραβιάζουν.

Ο αυξητικός συντελεστής προστίμου, λόγω υπέρβασης κάλυψης θα  ληφθεί αυτός που προκύπτει με βάση τη μεγαλύτερη επιφάνεια η οποία παραβιάζει την  κάλυψη και θα είναι ο ίδιος για όλα τα φύλλα καταγραφής στα οποία υπάρχει αυτή η παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Αρά δεν μιλάμε για άθροισμα , αλλά αν υπάρχει έστω και σε ένα φυλλο μεγαλύτερο του 20% αυτό θα πρέπει να μπει και στα υπόλοιπα;

Επίσης για το πρώτο που λες ναι εννοείται αν ειναι μεσα στο εγκεκριμενο της άδειας δεν λαμβανουν , εγώ ρωταω για χώρο που δεν ειναι στο εγκεκριμένο της άδειας(παρόλου που υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης και είναι σύννομος) αν πρέπει καταρχήν να λάβει συντελεστή υπέρβασης κάλυψης και δεύτερον ο όροφος πάνω από αυτόν θα λάβει και αυτός υπερβαση κάλυψης;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Αν ένας αυθαίρετος χώρος είναι εκτός περιγράμματος κάλυψης θα τον υπολογίσεις και ως παράβαση κάλυψης. Για παράδειγμα κλειστός εξώστης σε κάποιο όροφο θα λάβει και υπέρβαση κάλυψης. Ενώ, αν ο χώρος υλοποιήθηκε σε εσοχή του κτιρίου δεν θα λάβει υπέρβαση κάλυψης. Το ότι έχεις υπόλοιπο κάλυψης δεν ενδιαφέρει το ν. 4178. Συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα σχέδια.

Μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα σωστά και σε μπέρδεψα. Αν έχεις 2 αυθαίρετους χώρους που παραβιάζουν τη δόμηση και την κάλυψη. Έστω 10 τ.μ ο ένας και 20 ο άλλος. Ο συντελεστής θα προκύψει στη μέγιστη αθροιζόμενη επιφάνεια 10+20=30 τμ/ σημερινή κάλυψη  και θα είναι ο ίδιος και στα 2 ΦΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ  κατάλαβα τώρα τι λες..Έχει βγει κάποια ερωταπάντηση για αυτο το θέμα; Γιατί θυμάμαι το συζητούσαμε στην αρχή και οι απόψεις διίσταντο , εννοώ της λογικής να συγκρίνεται το κάθε φύλλο ξεχωριστά η να γίνεται άθροιση και να μπαίνει ο ίδιος σε όλα. Έχει διευκρινιστεί;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός προηγουμένως...

 

Έχω μία τακτοποίηση αυθαιρέτου με ΟΑ...

Το κτίριο βρίσκεται στα μπετά...

Έχουν μεγαλώσει όμως μερικές από τις πλευρές του κτιρίου με αποτέλεσμα να μεγαλώσουν άλλοι χώροι όπως ΗΧ και μπαλκόνια...

Προφανώς και δεν μπορούν να κλειστούν τώρα πια γιατί θα έχω πρόβλημα με την έγκριση δόμησης όπως είπε παραπάνω ο συνάδελφος...

Αυτές τις αυθαιρεσίες (υπερβάσεις μπαλκονιών και ΗΧ) όμως σαν τι θα τις περάσω στο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.