Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Inzaghi

H απάντηση 19 είναι προφανές ότι είναι λανθασμένη  διότι αντιβαίνει στην απόφαση περί ΔΕΔΟΤΑ και δεν έχει καμία νομοθετική τεκμηρίωση. Επομένως την αγνοείς.

 

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Inzaghi,

Εγώ δεν θα ήμουν σίγουρος για την ανυπαρξία του αρμού από τις διαφορές στο μήκος της πρόσοψης όπως λες. Αυτές μπορεί να προκύπτουν από διαφορά στο οικόπεδο.  Δεν δίνεις πολλές λεπτομέρειες για μία σίγουρη απάντηση, πάντως ως αρμός  θεωρείται  έστω και αν είναι γεμισμένος με υλικά χαμηλότερης αντοχής του σκυροδέματος (σοβάς, στρώμα μόνωσης). Το τί υλικό υπάρχει στην διεπιφάνεια των δύο κτιρίων σ ένα συνεχές σύστημα δόμησης δεν μπορεί να μας το δώσει η μέτρηση της πρόσοψης. Αν έχεις κάποια αμφιβολία ίσως θα έπρεπε να καταφύγεις σε μία δοκιμαστική τομή στο στηθαίο επί του δώματος.

Για τη μια πλευρά είμαι 100% σίγουρος ότι εχει φαγωθεί ο αρμός, απλά έχει φαγωθεί από το φωταγωγό και το κλιμακοστάσιο. Οπότε εμένα δε με απασχολεί η αυθαιρεσία αυτή καθότι εκτός της ΟΙ μου.

Στην άλλη την πλευρά, εκεί που δίδεται αρμός 10-11εκ πάχους, σίγουρα έχει τοποθετηθεί αλλά μικρότερου πάχους, περίπου 4-5εκ.

Και η διαφορά αυτή νομίζω είναι αμελητέα ώστε και να καλυφθεί από τυχούσες αποκλίσεις αλλά και να αγνοηθεί τελείως λόγω αμφιβολιών...

 

Δεν είμαστε για μελέτες στατικής επάρκειας τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι σε περίπτωση κτίσματος προ του 55 ( το αναγνωρίζω εγώ από τα δομικά και αρχιτεκτονικά του χαρακτηριστικά, δεν έχω βγάλει βεβαίωση από την πολεοδομία) στο οποίο έχει πραγματοποιηθεί προσθήκη κατ' επέκταση το 1993 και ειναι εντός σχεδίου:

α) Θεωρώ ότι έχει οικοδμική άδεια?

β) Πως υπολογίζω το συντελεστή για την υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 18 παρ. 2

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 
του ακινήτου
Link to comment
Share on other sites

σε τριοροφη οικοδομη εχω υπερβαση υψους στον β και γ οροφο.ο β και γ οροφος εχει μεγαλωση λιγο το περιγραμμα του σε σχεση με την οικοδομικη αδεια......την υπερβαση υψουσ πωσ την υπολογιζω;;;;;;;;;;;;;;;;

 

πολεοδομικη παραβαση η μετρα με υπερβαση υψους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Aν η οικοδομή δεν έχει σύσταση οριζοντίων και συνεπώς εξετάζεται εξ ολοκλήρου, μια συνήθης πρακτική είναι να λαμβάνει τη συνολική υπέρβαση ύψους ο τελευταίος όροφος. 

Link to comment
Share on other sites

Aν η οικοδομή δεν έχει σύσταση οριζοντίων και συνεπώς εξετάζεται εξ ολοκλήρου, μια συνήθης πρακτική είναι να λαμβάνει τη συνολική υπέρβαση ύψους ο τελευταίος όροφος. 

και δηλωνεται μετρα με υπερβαση υψουσ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν θα κάνεις την καταχώρηση σε ένα Φ.Κ

Θα επιμερίσεις την παράβαση σε 2 ΦΚ

στο πρώτο ΦΚ θα βάλεις τη νόμιμη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου με υπέρβαση ύψους (με επιλογή χωρίς Υ.Δ) ώστε να ενεργοποιηθούν οι συντελεστές προσαύξησης ύψους (0.20 ή 0.40 αντίστοιχα).

Στο άλλο Φ.Κ (δηλαδή στην αυθαίρετη επιφάνεια) θα βάλεις Υ.Δ, ΥΚ (εφόσον υπάρχει), με Υ.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.