Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

σε πελάτη που του κάνω 4178 που είχε με 3843 με άλλο συνάδελφο τους η/χ και υπόγεια

μαζί με τις  υπερβάσεις με 4178

μπήκαν και τα τ.μ που ΕΛΕΙΠΑΝ από 3843  από τους τοίχους η/χ και υπογείου

 

 

εμένα με απασχολεί ΠΑΝΤΑ η επιφάνεια του κτίσματος να μπορεί να βγει με άθροισμα χωρίς ****

Σ.Δ +3843+4178   το σύνολο

 

εδώ έχω θέμα σε εκτός και κάθομαι και εξηγώ με τις ώρες σε ΕΚΤΟΣ που άλλαξε χρήση  πως η 1 σελιδα λεει 200 τ.μ  ενώ γράφω στην έκθεση ΣΥΝΟΛΙΚΑ Τ.Μ  240 

1 φ.κ   αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία βάση χιλιοστών ιδιοκτησίας που αντιστοιχούν = 40 τ.μ  με 1 λοιπή παράβαση

και τα υπόλοιπα φ.κ βγάζουν το 200

ΣΥΝΟΛΟ 240 τ.μ

 

 

και για να σου απαντήσω

αν ήταν πελάτης μου ο αγοραστής θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ ως μηχανικός του ΑΓΟΡΑΣΤΗ να  γίνει τακτοποίηση και των  2.τμ

 

εγώ ενημέρωσα αγοραστή και ας μην είχα υποχρέωση και συμβολαιογράφο του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πολύ ορθώς έπραξες!

 

ΙΑΣΟΝΑ είναι να σου σπάνε τα νευρα  σε αγορές  κάποιων χιλιάδων ευρώ και με τόσα που έχουν ακούσει για αυθαίρετα κτλ

να ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΝ μηχανικό να κάνει έλεγχο για το ακίνητο...

 

εδώ αδόμητο αγροτεμαχιο έχω πελάτη που μου φέρνει για τσεκάρισμα συμβόλαια και τοπογραφικά

 

και ο άλλος αγοράζει - επενδυει σε ακίνητο και  ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή που ούτως ή άλλως πρέπει να γίνει δήλωση με τον ν.4178 λόγω άλλων αυθαιρέτων και παραβάσεων, έρχεται εύκολο να "χώσεις" και κάποια 2μ2 έλλειμμα του ν.3843. 

 

Το πρόβλημα όμως γίνεται έντονο και δίκαιο όταν, προκειμένου μόνο για  βεβαίωση σε Ο.Ι ρυθμισμένη με ν.3843 χωρίς άλλα αυθαίρετα, πρέπει τότε να κάνεις δήλωση ν.4178 και να φορτώσεις  αμοιβές, ανταποδοτικά, ΦΠΑ  αφού βέβαια έχεις κατορθώσει να πείσεις τον ιδιοκτήτη ότι κακώς αισθανόταν ρυθμισμένος ενώ είχε πληρώσει  τότε......

Link to comment
Share on other sites

σε πελάτες μου ΠΑΝΤΑ εξηγούσα  γιατί ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΩ  σε 3843

και τελικά το βρηκαμε μπροστά μας

 

πελάτης που θεωρεί ότι είναι ρυθμισμένος 3843 δεν θα σου πει να εξετάσεις το ακινητο του

αρκετές περιπτώσεις είναι κατηγορια  3  για το ύψος  με΄σα στο 5%  και ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ

 

μουτυχε περίπτωση για άδεια αγόρασε με 3843 ρύθμιση χώρου και βεβαιωση 4178....αλλά αντί για πλάκα 30 εκ  30 εκ γεμισμα  220 εκ καθαρο  30 εκ πλακα

 

έχει γίνει 10 εκ γεμισμα και 250 καθαρο

για τις πλάκες δεν πέρνω όρκο τι έχει γίνει αλλά επειδή είναι ειδικό κτιριο δεν είναι να μπλέξεις με στατικά όλου του κτιριου

 

εγώ γιαναμαι ΟΚ  εριξα και μια δηλωση 4178 κατηγορια  3 και 1 λοιπή παραβαση....κατηγορια 3 τα 10 εκ παραπανω 220+30=250   ενω εχουμε 250+10=260  και 1 λοιπη παραβαση  την μειωση παχους γεμισματος

 

 

τωρα ΠΩΣ ο συναδελφος εδωσε ΒΕΒΑΙΩΣΗ δεν ξερω !!!

Link to comment
Share on other sites

.......πελάτης που θεωρεί ότι είναι ρυθμισμένος 3843 δεν θα σου πει να εξετάσεις το ακινητο του

 

....θα το εξετάσεις όμως όταν σου ζητήσει την βεβαίωση για μεταβίβαση και τότε.....

αρχίζουν τα   κλαρίνα........

έρχεται αναστάτωση με αυτά και επειδή αφορά σε μεγάλο αριθμό ιδιοκτητών θα πρέπει να το δουν..........

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συνάδελφοι,

 

Σε ισόγειο κατάστημα με ΟΑ 1968 υπάρχει πατάρι με ενιαίο φέροντα νόμιμο ως το 50% του υποκείμενου χώρου. Στο χώρο αυτό υπάρχει wc. Στα σχέδια της αδείας το wc δεν φαίνεται πουθενα στο κατάστημα όπως δεν φαίνονται και οι σκάλες. Μίλησα με μηχανικό του ΤΕΕ και μου είπε πως ο χώρος του WC πρέπει να δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης και όχι ως εσωτερική διαρρύθμιση με την αιτιολογία οτι το πατάρι είναι νόμιμο αλλα δεν προσμετρούσε στη δόμηση την εποχή εκείνη και πως η εγκατάσταση του εκεί προσμετρά στη δόμηση και δεν νοείται κατάστημα χωρίς wc. Ο ιδιοκτήτης δηλώνει πως το wc ήταν πάντα εκεί και ως παλαιότητα έχουμε το Ε9 που δείχνει έτος κατασκευής το 1971. 

Θα ήθελα τη γνώμη σας.....

 

 

Παρακαλώ να γίνεται έλεγχος θεμάτων πριν ανοίξει νεο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

το 71 ολοκληρώθηκε η κατασκευή του κτιρίου. Το wc σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη εξ αρχής κατασκευάστηκε στο πατάρι. Η άδεια είναι σύμφωνα με τον προ ΓΟΚ  Διαταγή769/12.1.1965. Το πατάρι είναι 50% του υποκείμενου χώρου και δεν μετρά στη δόμηση. Τα wc επιτρέπεται και στους μετά το 85 ΓΟΚ να κατασκευασθούν σε βοηθητικούς χώρους. Ο συνάδελφος του ΤΕΕ στηρίζει τη γνώμη του στο γεγονός οτι το πατάρι δεν έχει υπολογισθεί στην δόμηση ενω με το wc  έχουμε επιπλέον δόμηση. αλλα οι βοηθητικοί χώροι δεν προσμετρούν στη δόμηση.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.