Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

 

Εγώ πάντως έχω καταλήξει σε αυτό που έγραψα και στο άλλο νήμα:

 

Ο έλεγχος των κτισμάτων για να διαπιστώσουμε αν είναι αυθαίρετα ή όχι, γίνεται βάση των μελετών της αδείας, (δηλαδή ΓΟΚ, κατασκευές προ 28/7/11) ή αν δεν έχουν άδεια με τον κανονισμό που ίσχυε κατά την κατασκευή τους δηλαδή προ 28/7/11 δηλαδή ΓΟΚ   

 

Η σύγκριση αυτών (για εύρεση κατηγορίας και υπέρβαση ΣΔ) γίνεται με τους ισχύοντες όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα

 

Δηλαδή ο ΝΟΚ δεν εμπλέκεται πουθενά στον 4178

 

δεν διαφωνουμε 

η πιο σωστα  ισχύοντες όρους δόμησηςπεριοχης  η ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Εγώ πάντως έχω καταλήξει σε αυτό που έγραψα και στο άλλο νήμα:

 

Ο έλεγχος των κτισμάτων για να διαπιστώσουμε αν είναι αυθαίρετα ή όχι, γίνεται βάση των μελετών της αδείας, (δηλαδή ΓΟΚ, κατασκευές προ 28/7/11) ή αν δεν έχουν άδεια με τον κανονισμό που ίσχυε κατά την κατασκευή τους δηλαδή προ 28/7/11 δηλαδή ΓΟΚ   

 

Η σύγκριση αυτών (για εύρεση κατηγορίας και υπέρβαση ΣΔ) γίνεται με τους ισχύοντες όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα

 

Δηλαδή ο ΝΟΚ δεν εμπλέκεται πουθενά στον 4178

 

Συμφωνώ σε όλα. Απλώς Ο ΝΟΚ εμπλέκεται στον σ. κάλυψης που πλέον ορίστηκε 60% (εκτός περιπτώσεων). 

Link to comment
Share on other sites

Σε αγρόκτημα το οποίο είναι μη αρτιο έχει ανεγερθεί αγροτική αποθήκη με άδεια μιρκής κλίμακας για μικρή αποθήκη λιθόκτιστη (15 μ2). Ωστόσο χτίστηκε λιθόκτιστη μεν αλλά 24 μ2.

 

σκέφτομαι λοιπόν να ρυθμίσω την υπέρβαση ως ΥΔ,ΒΧ 9 μ2 (24-15)

 

Ωστόσο δεν μου είναι σαφή κάποια στοιχεία που σχετίζονται με τις αποστάσεις από όρια και την αρτιότητα του γηπέδου :

 

α) για έκδοση άδειας μικρής κλίμκας αποθήκης 15 μ2 χρειαζόταν να είναι το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι

β) οι ελάχιστη απόσταση από τα πλάγια όρια ποια είναι ?  Πάω με το σχετικό άρθρο του 270δ/85 για τα γεωκτηνοτροφικά που είναι 5 μ ή δεν υπάρχει περιορισμός

γ) όταν έχω περιμετρικά δασική έκταση ισχύει η ελάχιστη απόσταση των 10 μ ?

α) Δεν εξετάζεις την νομιμότητα της Διοικητικής πράξης, εκτός εαν θέλεις να δείς άν θα βάλεις '' με ή Χωρίς Αδεια''. Στις παλιές ΕΕΜΚ & για την περ. 8 (αποθήκες σε καλλιεργούμενα αγροκτήματα) δεν αναφερόταν τίποτα περί αρτιότητας. Αν έχει υποβληθεί τοπογραφικό και φανεί τίποτα από εκεί.

β) ΝΑΙ (όπως λές), άρθρο 2 Π.Δ. 24.5.85.... 5 μ.

γ) Εφόσον δεν βρίσκεσαι σε δασική έκταση (άρθρο 2 παρ. στ.), τακτοποιείς κανονικά χωρίς να σε ενδιαφέρει η απόσταση από αυτό.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, στην πιο κάτω περίπτωση τότε τι κάνουμε:


 


Αν έχεις αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση μέσα στο Δ (ΓΟΚ) αλλά εκτός δ (ΝΟΚ)  πλάγιας απόστασης. Δλδ επιτρέπετε με ΝΟΚ αλλά απαγορεύετε με ΓΟΚ


 


Το αν θα βάλεις υπέρβαση πλάγιας απόστασης είναι θέμα διαπίστωσης (με ΝΟΚ επιτρέπεται με ΓΟΚ απαγορεύεται) ή θέμα σύγκρισης (μόνο με ΝΟΚ άρα επιτρέπεται);


Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία, στην πιο κάτω περίπτωση τότε τι κάνουμε:

 

Αν έχεις αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση μέσα στο Δ (ΓΟΚ) αλλά εκτός δ (ΝΟΚ)  πλάγιας απόστασης. Δλδ επιτρέπετε με ΝΟΚ αλλά απαγορεύετε με ΓΟΚ

 

Το αν θα βάλεις υπέρβαση πλάγιας απόστασης είναι θέμα διαπίστωσης (με ΝΟΚ επιτρέπεται με ΓΟΚ απαγορεύεται) ή θέμα σύγκρισης (μόνο με ΝΟΚ άρα επιτρέπεται);

 

Σύμφωνα με ΓΟΚ υπήρχε μόνο απόσταση ''Δ''. Αυτό θα εξέταζα.

Εξ''άλλου στο μηνυμά μου, ανέφερα ότι συμφωνώ με σένα με την διαφοροποίηση, ότι ο ΝΟΚ εμπλέκεται στην αλλαγή του σ. κάλυψης ( ή και του σ.δ. εαν έχει αλλάξει). Ετσι δεν είναι ??? Η αναφορά μου ήταν απλώς λεκτική.

Εκτός εαν -για την εύρεση κατηγορίας- δεν συγκρίνεις με το 60% αλλά με το 70%.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έβαζα υπέρβαση Δ. Είναι αυθαίρετο γιατί δεν υπάρχει στην άδεια, βγάζουμε την κατηγορία συγκρίνοντας με τα προβλεπόμενα της αδείας, αλλά οι συντελεστές προστίμου βγαίνουν συγκρίνοντας με τις ισχύουσες διατάξεις (ΝΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έβαζα υπέρβαση Δ. Είναι αυθαίρετο γιατί δεν υπάρχει στην άδεια, βγάζουμε την κατηγορία συγκρίνοντας με τα προβλεπόμενα της αδείας, αλλά οι συντελεστές προστίμου βγαίνουν συγκρίνοντας με τις ισχύουσες διατάξεις (ΝΟΚ).

Εαν το αυθαίρετο μπαίνει στο ''Δ'' (καθ'' υπέρβαση της Ο.Α.) γιατί να μην βάλουμε ως υπέρβαση ???

Στα άλλα συμφωνούμε.

Τα (σημερινά) επιτρεπόμενα ελέγχονται για δόμηση, κάλυψη, ύψος (για εύρεση συντ. επιβάρυνσης)

Ετσι αν αυτά διαφοροποιήθηκαν είτε με ΝΟΚ είτε με οποιαδήποτε άλλη Πράξη (προσθέτω και αυτό) , βάζουμε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ! συμφωνούμε η σύγκριση γίνεται με τους σημερινούς όρους δόμησης και ΝΟΚ όσο αφορά υψος και ΣΚ

 

Απλώς διαπιστώνω ότι άλλοι συνάδελφοι θεωρούν ότι ο έλεγχος γίνεται με ΝΟΚ άρα στην προηγούμενη περίπτωση δεν θα έβαζαν υπέρβαση πλάγιας απόστασης, διότι με ΝΟΚ το πλάγιο όριο είναι δ και όχι Δ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα. Απλώς Ο ΝΟΚ εμπλέκεται στον σ. κάλυψης που πλέον ορίστηκε 60% (εκτός περιπτώσεων). 

κ σε αυτο υπαρχει θεμα για το αν ειναι ισχυροτερα τα ΠΔ που εχουν ειδικους ορους για διαφορες περιοχες πχ στη δικια μας μεχρι κ 80%

Ειχε επισημανθειΙ  κ σε σεμιναριο που εγινε  ,υποσχεθηκαν οτι θα διευκρινιστει κ βεβαια δεν εγινε τιποτε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έβαζα υπέρβαση Δ. Είναι αυθαίρετο γιατί δεν υπάρχει στην άδεια, βγάζουμε την κατηγορία συγκρίνοντας με τα προβλεπόμενα της αδείας, αλλά οι συντελεστές προστίμου βγαίνουν συγκρίνοντας με τις ισχύουσες διατάξεις (ΝΟΚ).

σωστα    κ βεβαια θα το βαλεις οπως λεει ο αστεριος ...εγω διαβασα οτι θα το εβαζες κ απαντησα σωστα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.