Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

βοήθεια.

Ο.Α. του 2003

Μετατόπιση οικοδομής σε μη σύννομη θέση  10τμ εντός πλάγιου Δ.

Αλλαγή υψομέτρων λόγω ότι στην άδεια το έδειξε επίπεδο ενώ στην πραγματικότητα το έδαφος είναι επικλινείς.

προσθήκη βεράντας με γκαρσονιέρα από κατω

και τέλος αύξηση σε κάλυψη και δόμηση του κτιρίου.

 

την μετατόπιση πως τη δηλώνω αφού το βάζω χωρίς άδεια και οι συντελεστές Δ είναι ανενεργοί???

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετατόπιση, αλλά η νέα θέση που έχεις το κτίσμα σου, έχει καμία σχέση με το εγκεκριμένο περίγραμμα της ο.α.?

Εάν η νέα σου θέση έχει κάποια σχέση με την ο.α., τότε βάζεις ΜΕ Ο.Α. !

Link to comment
Share on other sites

το περιγραμμα ειναι ιδιο απο τισ δυο πλευρες. απο τισ αλλεσ δυο εχουμε μια προσθηκη αυθαιρετης βεραντας 32τμ

και στην απεναντι ενα σπασιμο που ειχ το εκαναν ευθεια(~2τμ).

 

τι  πιστευεις??

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όπως λες έχεις (και μάλιστα πολλά) τμ κοινά μεταξύ ο.α. και υφιστάμενης κατάστασης, τότε πας ΜΕ Ο.Α., όπου βέβαια δηλώνεις κανονικά τα μέτρα εκτός περιγράμματος με ΥΔ + κάλυψη + Δ (όπου έχεις).

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό ρε παιδιά. Τότε αν έχουμε αλληλοεπικάλυψη 1τ.μ. σε μετακίνηση κτιρίου 200τ.μ. θα βάλουμε 199τ.μ. ΥΔ και ΥΚ; Δεν το βάζουμε καλύτερα χωρίς άδεια; Πιο λίγο θα βγει. Άσε που δεν υπάρχει καμιά ΥΔ όπου δεν παραβιάζεται το Δ. Αυτό είναι μια παρανόηση του συστήματος και της καινούργιας τροποποίησης. Είναι ακριβώς σαν την περίπτωση αλλαγής χρήσης που στον 4014 την υπολογίζαμε σαν ΥΔ γιατί δεν υπήρχε άλλη πρόβλεψη. Είναι παράλογο και ελπίζω να λυθεί σύντομα.

 

Προσωπικά έχω μια περίπτωση μετακίνησης κτιρίου σε άλλη ΝΟΜΙΜΗ θέση χωρίς καμία παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και η παλιά με την καινούργια θέση έχουν μια επικάλυψη 2τ.μ. Θα πάω ΜΕ ΑΔΕΙΑ φυσικά και μέχρι τώρα υπολόγιζα τη συγκεκριμένη μετακίνηση σαν πολεοδομική παράβαση, συν τις όποιες υπερβάσεις υπήρχαν πέραν του εγκεκριμένου όγκου. Τώρα θέλετε να μου πείτε ότι θα βάλω τα 58 απ' τα 60τ.μ. του κτιρίου αυθαίρετα; Είναι τουλάχιστον εξωφρενικό. Και φυσικά δεν είναι ξεκάθαρο από αυτό το διαμάντι που γράψανε, επομένως δεν πρόκειται να το κάνω για κανένα λόγο, γιατί και γω με τη σειρά μου αισθάνομαι υπεύθυνη για ό,τι παραπάνω βάλω τον ιδιοκτήτη να πληρώσει. Και στην προκειμένη περίπτωση είναι πολλά παραπάνω... Υπενθυμίζω ότι οι συγκεκριμένες περιπτώσεις με τον 4014 πήγαιναν σαν απλή πολεοδομική παράβαση για το εγκεκριμένο κτίριο.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπερδευτικα,

η περιπτωση μου εχει μεταπόπιση σε αλλη εντελως διαφορετική θεση(μη συννομη) αλλα το περιγραμα ειναι κατα 50% συμφωνο με τησ αδειας. (μονο ωσ περιγραμμα).

δεν εχω καμια επικαλυψη τετραγωνικων.

 

αλλα απο οτι καταλαβα απο το νομο λεει να συμπηπτει το περιγραμμα οχι να τεμνεται ή να αλληλοκαλυπταιτε ή  επικάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι ένα ακόμα σημείο στο οποίο ήδη επικρατεί μεγάλη σύγχυση. Το λογικό πάντως είναι να εννοεί αυτό που λες, ότι το περίγραμμα αφορά το σχήμα του κτιρίου σε σχέση με την άδεια. Στην περίπτωσή σου συμφωνώ με τον architect_duth, ότι πάει ΜΕ ΑΔΕΙΑ και όσα τετραγωνικά ήταν σε μη σύννομη θέση ως ΥΔ και ΥΚ. Τώρα σχετικά με το περίγραμμα, ό,τι είναι εκτός νομίμου περιγράμματος είναι εξ' ορισμού αυθαίρετο, οπότε υπολογίζεται κανονικά ως τέτοιο και τέλος, θα έβαζα τη μετακίνηση του νόμιμου περιγράμματος σαν πολεοδομική παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις τώρα τη δήλωση. Να περιμένεις τουλάχιστον έως 15.1.2015.......

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι ένα ακόμα σημείο στο οποίο ήδη επικρατεί μεγάλη σύγχυση. Το λογικό πάντως είναι να εννοεί αυτό που λες, ότι το περίγραμμα αφορά το σχήμα του κτιρίου σε σχέση με την άδεια. Στην περίπτωσή σου συμφωνώ με τον architect_duth, ότι πάει ΜΕ ΑΔΕΙΑ και όσα τετραγωνικά ήταν σε μη σύννομη θέση ως ΥΔ και ΥΚ. Τώρα σχετικά με το περίγραμμα, ό,τι είναι εκτός νομίμου περιγράμματος είναι εξ' ορισμού αυθαίρετο, οπότε υπολογίζεται κανονικά ως τέτοιο και τέλος, θα έβαζα τη μετακίνηση του νόμιμου περιγράμματος σαν πολεοδομική παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό. 

Συμφωνώ κι εγώ για το μπέρδεμα με τη φράση "το περίγραμμα δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο". Άραγε εννοούν δεν επικαλύπτεται κι ας έχει άλλο σχήμα ή δεν έχει άλλο σχήμα κι ας μην επικαλύπτεται? Ζητείται μάντης.

Τώρα για το άλλο που λες αν τα εκτός νομίμου περιγράμματος τα πας με ΥΔ+ΥΚ γιατί να χρεώσεις και αναλυτικό για τη μετακίνηση περιγράμματος? Είναι σαν να χρεώνεις 2 φορές το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τη μετακίνηση του νόμιμου περιγράμματος σε νόμιμη θέση θα έβαζα με αναλυτικό. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το βάλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.