Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

HQ7 δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να υπολογίσεις το Δ βιασμένος σε μία αυθαιρεσία δηλαδή το ξεμπάζομα.

Προκύπτει διαφορετική αφετηρία μέτρησης υψών, από το ξεμπάζωμα.
Link to comment
Share on other sites

Μα από το νόμο δεν προκύπτει υπέρβαση ύψους από το ξεμπάζωμα, αλλά απλή παράβαση μη ολοκλήρωσης του περιβάλλοντος χώρου. Άρα η αφετηρία μέτρησης υψών δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μα από το νόμο δεν προκύπτει υπέρβαση ύψους από το ξεμπάζωμα, αλλά απλή παράβαση μη ολοκλήρωσης του περιβάλλοντος χώρου. Άρα η αφετηρία μέτρησης υψών δεν αλλάζει.

Συμφωνώ liv25k, αλλά έχω και τμήματα προς έκδοση ΟΑ , και πρέπει να υπολογίσω νέο Δ (δ)
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα τί εννοείς, απλά πιστεύω πως και πάλι η αφετηρία υψών θα είναι αυτή της άδειας, γιατί εκεί πατάς για να νομιμοποιήσεις τα επιπλέον τετραγωνικά. Γνώμη μου πάντα. Αλλά γιατί δεν απευθύνεσαι στην αρμόδια πολεοδομία που θα σε ελέγξει για να ξέρεις πώς θα εξετάσουν την περίπτωσή σου; Ό,τι και να σου πούμε εδώ, η πολεοδομία θα βγάλει πόρισμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατών να μην αναφέρονται σε άδεια του 2004 τα υψόμετρα ούτε στο τοπογραφικό ούτε σε τομές;;;;

 

Δεν αναφέρονται τα απόλυτα υψόμετρο. Το ύψος ορόφου και το ύψος του κτιρίου γενικά αναφέρεται μόνο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρονται τα απόλυτα υψόμετρο. Το ύψος ορόφου και το ύψος του κτιρίου γενικά αναφέρεται μόνο!!!!!!

Καλά είμαι σε μία φάση να κλάψω και να γελάσω ταυτόχρονα έσω δεν τα έβαλε στην τομή ας τα έβαζε στο τοπογραφικό ή στο κάλυψης στο περίγραμμα σε κάθε γωνία και καλά ο μηχανικός η πολεοδομία;;; είναι ρητορικό το ερώτημα :wink:

 

Προκύπτει διαφορετική αφετηρία μέτρησης υψών, από το ξεμπάζωμα.

HQ7 συμφωνώ και εγώ με την διατύπωση που έκανε η liv25k, εξετάζεις τι δεν έχεις κάνει σύμφωνα με την άδεια, αν μπορείς να δεχτείς το καινούργιο Δ λόγο μεταβολή της στάθμης άρα είναι σαν να δέχεσαι ότι δεν υπάρχει παράβαση ξεμπαζόματος και λαμβάνεις το νέο ύψος ως απόλυτα νόμιμο πράγμα που δεν ισχύει.  Και εγώ θα πρότεινα να ρωτήσεις την πολεοδομία, να είσαι πολύ προσεκτικός ειδικά αφού θα βγάλεις και νέα άδεια

Link to comment
Share on other sites

και στα 2 φυλλα υπερβαση καλυψης letom

καπου στις ερωτοαπαντησεις ΤΕΕ πελοπονησου,οπως κ σε αυτα που εγραφε η Λεμπεση στον 4014 η καλυψη μπαινει 1 φορα κ οχι σε ολους τους οροφους

Link to comment
Share on other sites

κ για παραδειγμα αν ενα <<μισο>> υπογειο επεκταθει εντος του κελυφους κ καταλαβει ολη την εκταση του υπερκειμενου οροφου,θα βαλεις ΥΚ? ακομα κ σε περιπτωση που ηταν ξεχωριστη ΟΙ δεν θα βαλεις ΥΚ...

ΕΚΓ4  33

 

ΥΓ ζητω συγγνωμη για τη διαδοχικη δημοσιευση ...αν γινεται ας ενοποιηθει με το πιο πανω

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη που ξαναδημοσιεύω θέμα που είχα δημοσιεύσει στο :[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήμαρτος Ν.4178/13,


αλλά νομίζω ότι εδώ είναι καταλληλότερος χώρος για το θέμα μου. Παρακαλώ τους συντονιστές να το διαγράψουν το άλλο post


 


Συνάδελφοι καλημέρα,


παρακαλώ αν μπορείτε να με φωτίσετε για τις 2 παρακάτω περιπτώσεις:


 


1. Κτίριο με Ο.Α. έχει κατασκευαστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο Δ . Το περίγραμμά του είναι αυτό της Ο.Α. Τι κάνω? 


   Θεωρώ ότι πάει χωρίς Ο.Α. Σωστά?


 


2. Κτίριο με Ο.Α. έχει κατασκευαστεί σε θέση όπου το μισό-ας πούμε-βρίσκεται σε σύννομη θέση και το άλλο μισό μέσα στο Δ.


Στο κτίριο αυτό,το περίγραμμα του ισογείου είναι αυτό της Ο.Α.,αλλά το μισό,όπως είπαμε, βρίσκεται μέσα στο Δ.


Το υπόγειο έχει πολλές υπερβάσεις-κάλυψη, δόμηση, κτλ. Πως να το δηλώσω?


   α. Ολόκληρο χωρίς Ο.Α. και ξεμπερδεύω, εγώ αλλά όχι ο ιδιοκτήτης, που πληρώνει πολύ μεγάλο πρόστιμο...


   β1.Το τμήμα που είναι σε σύννομη θέση το δηλώνω με Ο.Α. με τις υπερβάσεις που έχει το τμήμα του υπογείου που βρίσκεταιι σε σύννομη θέση και


   β2.Το τμήμα που είναι μέσα στο Δ το δηλώνω χωρίς Ο.Α.


       Πως όμως γίνεται πρακτικά αυτό? δεν γίνεται να δηλωθεί ένα τμήμα με και ένα χωρίς Ο.Α.


       Πρέπει να γίνουν 2 ξεχωριστές δηλώσεις-προσοχή, δεν εννοώ φύλλα καταγραφής- για τα δύο τμήματα του ιδίου κτιρίου???????


 


Παρακαλώ πολύ όποιος έχει κάποια άποψη για το κτίριο 2 ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε μην διπλοποστάρεις το ερώτημά σου. Διασκορπίζονται οι απαντήσεις.

Σου έχω απαντήσει εδώ--->http://www.michanikos.gr/topic/37746-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%91-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%9D41782013/page-22

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.