Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ θα πρότεινα!

  1. Σε ένα ΦΚ  κατ.3 για τη μετατόπιση του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση.
  2. Σε δεύτερο ΦΚ θα βάλεις τη πισίνα
  3. Σε τρίτο ΦΚ θα βάλεις   Λ.Π. για το στέγαστρο και το περίσσευμα του 4014 και .....Ημ. Χωρ. (!!!! αν και εγώ έχω διαφορετική άποψη από τη ΔΟΚΚ. Νομίζω ότι ο ΗΧ είναι ΥΔ ,αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)
Link to comment
Share on other sites

Patrick2008 επειδή θέτεις συνεχώς μηνύματα και ερωτήματα και έχεις τροποποιήσει το αρχικό σου μήνυμα αφού μετά από μερικά λεπτά έβαλες και το σκαρίφημα είναι καλό σε αυτό το σημείο να συγκεντρώσεις το ερώτημα σου γιατί μπέρδεψες εμένα και με τη σειρά μου το συνάδελφο da-mi

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αν σας μπερδεψα με καποιον τροπο αλλα βλεπω δυο εκ διαμετρου αντιθετες απαντησεις... Συνοψιζω....  Σε διωροφο κτηριο εκτος σχεδιου με οικοδομικη αδεια παρατηρειται μετατοπιση κατα 1,00μ προς μια κτευθυνση σε αλλη καθ'ολα συννομη θεση, Στο κτηριο υπαρχει αλλαγη χρησης υπογειου(υδ) και κλεισιματα ημιυπαιθριων(υδ) επισης αυθαιρετη εξωτερικη πισινα και ενα στεγαστρο. Το ερωτημα ειναι το εξης: χρησιμοποιω κατ3 για την μετατοπιση του κτηριου σε ενα φυλλο καταγραφης? ή αφου συμπληρωσω τα υπολοιπα φκ με τις υπολοιπες παραβασεις βαζω και ενα στο οποιο αφου συγκρινω  το συνολικο περιτυπωμα του κτηριου με αυτο απο το διαγρ. καλυψης οτι περισσευει το βαζω ως υδ και υκ? και το κανω μια φορα ή για καθε οροφο? ευχαριστω και συγγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου  ερμηνεία είναι ότι στην περίπτωση που υπάρχουν αυθαιρεσίες δεν μπορεί να γίνει χρήση της διάταξης για μετακίνηση υπαγόμενης στην κατηγορία 3, διότι θεωρώ ότι η υπέρβαση δόμησης συνιστά επίσης παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων.

Αν τελικά επιλέξεις αυτή την παραδοχή η αντιμετώπιση είναι αυτή που περιγράφεις, δηλαδή Υ.Κ κ Υ.Δ για τα τμήματα που βρέθηκαν εκτός εγκεκριμένου-επί εδάφους-περιγράμματος κάλυψης σε όλα τα επίπεδα. Το επίπεδο του υπογείου επειδή χρεώνεται σε όλη την επιφάνεια του ως Υ.Δ (λόγω της αλλαγής χρήσης σε κ.χ) θα πρέπει να το σπασεις σε δυο ΦΚ εκ των οποίων το ένα θα είναι η μετακινούμενη επιφάνεια πλάτους 1 μ σε συνδυασμό με την Υ.Κ που του αντιστοιχεί. Αθροιστικά βεβαίως οι επιφάνειες της συνδυαστικής παράβασης Υ.Δ+ΥΚ θα καταχωρηθούν σε ένα Φ.Κ κατά τα γνωστά.

 

Δες και την αντίστοιχη ερμηνεία για το πότε δεν χρεώνεται υπέρβαση κάλυψης από την εγκ. 4

β)  Στις  περιπτώσεις  αυθαιρέτων  κατασκευών  εντός  του  περιγράµµατος  νοµίµως 
υφισταµένου  κτιρίου  δεν  εφαρµόζεται  συντελεστής  κάλυψης  (π.χ.  προσθήκη  ορόφου  ή 
υπογείου που δεν εξέχει του νοµίµου περιγράµµατος).  
Λόγω της μετακίνησης του κτιρίου οι παραπάνω προυποθέσεις αίρονται γι αυτό χρεώνεται η υπέρβαση κάλυψης στη εξέχουσα διάσταση του ενός μέτρου.
Link to comment
Share on other sites

χαίρετε!

δεν ξέρω αν ανήκει σε αυτό το θέμα η περίπτωσή μου:

έχω Δώμα που στην άδεια βρίσκεται στο κέντρο του ορόφου σχήμα τετράγωνο και στην πράξη έχει γίνει παραλληλόγραμμο με μείωση της μίας πλευράς και επέκταση της άλλης. επιπλέον υπάρχουν και άλλες επεκτάσεις.

η ερώτησή μου όμως αφορά μόνο τα τετραγωνικά που 'χάνονται' λόγω νέας θέσης, εφόσων έχουν μετρήσει στο συντελεστή και δεν έχουν υπέρβαση κάλυψης μπορώ να τα χρεώσω με αναλυτικό αντί για επέκταση; (μαγειρέματα..)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχεις κάποιο κλειστό χώρο στο δώμα (ταράτσα).

Αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία ο χώρος αυτός?

Γιατί χώρος στο δώμα του κτιρίου (πιθανότατα άνω του μεγίστου επιτρεπόμενου υψους) έχει μετρήσει στο Σ.Δ και κυρίως τι χρήση είχε και αδειοδοτήθηκε, διότι άνω του μεγίστου ύψους απόληξη κλιμακοστασίου επιτρέπεται και κάποιος β.χ μόνο  με βάση τις παλιές διατάξεις ΓΟΚ 73.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αφου έκατσα ξημερώματα και διάβασα όλο το θρέντ, η κατάσταση με την διαφορετική θέση κτιρίου και τον 4178 είναι η εξής:

 

post-22224-0-52252000-1447901256_thumb.jpg

Edited by redshift
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα κτίσμα το οποίο στην άδεια του βρίσκεται πάνω στα όρια του οικοπέδου , αλλά έχει κατασκευαστεί μετατοπισμένο κατά ένα μέτρο από αυτά , οπότε παραβιάζει τις πολεοδομικές διατάξεις λόγο του δ>2,5 ενώ τώρα είμαστε στο 1 μέτρο.


 


Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω στην προκειμένη περίπτωση ?


Link to comment
Share on other sites

ΓΙα μένα, εξαρτάται πως προκύπτει το όριο του οικοπέδου σου. Είναι απόλυτη η θέση του; Γιατί αν είσαι στη μέση του πουθενά με τα πάντα όλα αδόμητα τριγύρω το συζητάμε.

 

Η ορθή λύση πάντως είναι να χρεώσεις υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και πλαγίων αποστάσεων για όλο το τμήμα του κτιρίου που είναι εντός του Δ (π.χ. 2,5-1=1,5 εφόσον το Δ της άδειας είναι 2,50). Και όχι μόνο στο ισόγειο..

 

[Υ.Γ.: Συγκρίνεις με το Δ της άδειας η οποία έχει Δ ως προς ΓΟΚ και όχι με ΝΟΚ.]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.