Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ισόγεια κατοικία διαπιστώθηκε μετατόπιση σε σχέση με την Ο.Α. σε σύνομη θέση. Το ύψος είναι ίδιο με το εγκεκριμένο.

Όμως η στάθμη του εδάφους διαφοροποιείται από την εγκεκριμμένη, λόγω μη αποκατάστασης του περιβάλλοντος χώρου.Δηλ.υπερύψωση 80 εκατ της Ο.Α.

σήμερα κλιμακώνεται  από 0.00 έως 1.10μ

Σκέπτομαι να το διαχειριστώ ως εξής:

1/1ο ΦΚ: η μετατόπιση να υπολογιστεί ως αυθαίρετη μικρή παράβαση (κατ.Γ, εδάφιο ιε)

2/2ο ΦΚ:λοιπή παράβαση-μη αποκατάσταση περιβάλλοντος χώρου

Σωστά;

 

(Επιπλέον υπάρχουν οι παρακάτω αυθαίρετες κατασκευές:

αποθήκη παρακολούθημα της κατοικίας με Ο.Α. παραβιάζει το Δ

 και αυθαίρετο BBQ που θα υπολογιστουν με τους αντίστοιχους επιβαρυντικούς)

Link to comment
Share on other sites

ιε. Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική 

άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζο−

νται οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του 

προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη 

θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της 

κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι 

δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους.

 

Οι αυθαίρετες κατασκευές στο ακίνητο προκαλούν παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων και έχει αλλοιωθεί η προβλεπόμενη διαμόρφωση Π.Χ λόγω των διαφορετικών υψομέτρων από τα εγκεκριμένα. Για το δεύτερο θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν είναι σαφές για το αν αναφέρεται στο σύνολο των περιπτώσεων ή μόνο στο τελευταίο εδάφιο. Αν υποθέσουμε, ότι αυτό αναφέρεται στη περίπτωση της ανεστραμμένης κάτοψης, την παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων νομίζω ότι δεν μπορούμε να την παραβλέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ισογειο κτιριο με στεγη εντος σχεδίου που η αδεια του βγηκε με ΓΟΚ 73. Λογω μετακινησης του κτιριου μπαζωμενη βεραντα  η οποια καλύπτεται ανωθεν απο την προεξοχη της στεγης εισερχεται στο δ. Η βεραντα δειχνοταν κανονικα στην αδεια και στο διαγραμμα κάλυψης της αδειας δεν ειχε υπολογιστει στην καλυψη. Χρεωνω παραβιαση δ με ΥΔ ή τιποτα αφου περιμετρικα ειναι ανοιχτός χώρος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θεωρητικά, αν εξετάζουμε ένα κτίριο το οποίο έχει μετατοπιστεί σε άλλη νόμιμη θέση, και ταυτόχρονα έχω μεταβολή στις εξωτερικές διαστάσεις μικρότερη του 2% και 20 εκατοστά θεωρώ ότι δεν παραβιάζονται τα πολεδομικά μεγέθη και τακτοποιώ με κατηγορία 3?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο υπάρχει κτίριο (μονοκατοικία) με άδεια, το οποίο βρίσκεται σε διαφορετική θέση σε σχέση με το εγκεκριμένο τοπογραφικό και δ.κ..Τώρα που θέλω να βγάλω άδεια πρέπει πρώτα να τακτοποιηθεί μέσω 4178 (ή μέσω 4178 να πληρωθεί το παράβολο  και να δηλωθεί προς έκδοση που θα συμπεριλαμβάνει και άλλα πράγματα?). Για να ξεκινήσω διαδικασία άδειας δόμησης είμαι υποχρεωμένος πρώτα να ελέγξω μία μία τις πλευρές ακόμα και τα παράθυρα για τις διαστάσεις τους αν χάνουν ή υπερβαίνουν 10 ή 15 πόντους? αλλού είναι 5 ποντους μικρότερα  αλλού μεγαλύτερα, ανοίγματα και πλευρές και να πράξω το ίδιο ως ανωτέρω? Ή δείχνω κατευθείαν στη νέα άδεια την υφιστάμενη κατάσταση, χωρίς πέρασμα από 4178 και χωρίς παράβολο?

---------------------------------------------------------------

Η υφιστάμενη θέση του κτίσματος είναι σύννομη.

 

 

Θεωρητικά, αν εξετάζουμε ένα κτίριο το οποίο έχει μετατοπιστεί σε άλλη νόμιμη θέση, και ταυτόχρονα έχω μεταβολή στις εξωτερικές διαστάσεις μικρότερη του 2% και 20 εκατοστά θεωρώ ότι δεν παραβιάζονται τα πολεδομικά μεγέθη και τακτοποιώ με κατηγορία 3?

 

Ευχαριστώ

 

πόσο μικρότερη από τα 20εκ., 19,5εκ.? αν είναι 5 -10 εκ προσωπικά δεν θα ασχολούμουν χώρια που θέλει ξεχωριστό 500ρικάκι καθώς η διαφορετική θέση υποτίθεται αποτελεί ξεχωριστή παράβαση και δεν ομαδοποιείται. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Προς Ιαμβλιχο: Ξαναδιατυπώνω την ερώτηση γιατί η απάντησή σου δεν μου είναι ξακάθαρη.

 

Εννοούσα ότι η μετατόπιση σε σχέση με την Ο.Α. δεν φέρνει το κτίριο σε μη νόμιμη θέση (π.χ. εντός Δ). Πρέπει όμως να τακτοποιήσω την μετατόπιση γιατί μιλάμε για πώληση ακινήτου και ο μηχανικός του αγοραστή το ζητάει.

 

Για να τακτοποιήσω την μετατόπιση με κατηγορία 3 σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει απαιτείται να μην έχω άλλη παράβαση στο ακίνητο.

 

Αν έχω απόκλιση των εξωτερικών διαστάσεων εντός των όριων 2% ή 20 εκατοστά μπορώ να την αγνοήσω και να θεωρήσω ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις υπαγωγής στην κατηγορία 3?

 

Δεν βλέπω τι σημασία έχει αν θα είναι 10, 15 ή 19,5 εκατοστά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα κτίριο που να είναι ακριβώς στον πόντο σε όλα του. Η διαφορά αυτή σου προκύπτει αφαιρουμένων των εξωτερικών επιχρισμάτων? Μονοκατοικία είναι, πολυκατοικία? Και φαντάζεσαι όλα να τα δήλωνα για μικροδιαφορές? Αυτό σημαίνει καινούριες κατόψεις σε όλα. Και καμία βεβαίωση χωρίς ρύθμιση. Ακόμα και αν είχαν άλλη παράβαση και η υπαγωγή θα γινόταν σε κάθε περίπτωση, φαντάζεσαι για 5εκ διαφοράς που θα έβγαζα εντός κοινοχρήστου διαδρόμου ή ανελκυστήρα όπου συνορεύει η τοιχοποιία του διαμερίσματος να μπλέκω με κοινόχρηστα, συναινέσεις κλπ + 500€ έξτρα για 5 πόντους? Γι αυτό άλλο 5 άλλο 20. Ακόμα και τους 20 ίσως μπορείς να τους αγνοήσεις τελείως χωρίς κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις 1 κατηγορία 3 και για τα 2.

Στην κατηγορία 3 λέει ότι εντάσσονται με το ίδιο παράβολο όλες οι παραβάσεις που περιλαμβάνονται σε αυτήν.

 

Αλίμονο αν για την τροποποίηση διαστάσεων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι ναι μπορείς να βασιστείς εκεί απλά πάλι δεν είσαι καλυμένος 100% με το υπέκα. Σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση του Help Desk με αρθιμό 5  ''υπολογίζεται μόνη της μία ξεχωριστή λοιπή πολεοδομική παράβαση''. Μπορεί αύριο να βγάλουν ελεγκτές ορθού υπολογισμού του προστίμου.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε αυτό που λές μιλάει για υπολογισμό ως "λοιπή παράβαση" όχι ως κατηγορία 3!

 

Δόθηκε η δυνατότητα όταν στο ακίνητο συνυπάρχουν μικρές παραβάσεις τις κατηγορίας 3 και παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό να συντάσσεται κοινός αναλυτικός προυπολογισμός για όλα.

 

Αυτό είναι λογικό και έγινε για να μην πληρώνω πχ 1000 ευρώ για ενα bbq (κατηγορία 3) και ένα στέγαστρο (λοιπή). Κάνω κοινό αναλυτικό και πληρωνω 1 500αρικο.

 

Σου λέει όμως ναι μεν μπορείς να το κάνεις αυτό αλλα κάποιες παραβάσεις (όπως η αλλαγή θέσης) υπολογίζονται σαν μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση. Δε συμψηφίζονται ουσιαστικα με τον αναλυτικο

 

Αν όμως βάλεις μόνο παραβάσεις κατηγορίας 3 τις εντάσσεις όλες στο ίδιο φύλλο.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.