Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σελ 5 εγκ4  παρ16 στο τελος  λεει<<για τον υπολογισμο του ποσοστου υπερβασεων των αυθαιρεσιων συνυπολογιζονται ολοι οι αυθαιρετι κλειστοι χωροι ΚΧ που προσαυξανουν τον ΣΔ του ακινητου>>

 

μπορει καποιος συναδελφος να μου εξηγησει πρακτικα, τι σημαινει το παραπανω για το ποσοστο ΥΔ κ την κατηγορια 

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι αν στην Ο.Ι. έχεις ρυθμίσει  2,00 Μ2 με κατηγορία 3 και θες να ρυθμίσεις και 10,00Μ2 με κατηγορία 4 ή 5 για να δεις αν είσαι 4 ή 5 θα διαιρέσεις το 12,00 με την επιτρεπόμενη δόμηση που σου αναλογεί και όχι το 10,00 παρόλο που στο Φ.Κ. σαν ΥΔ θα δηλώσεις τα 10,00.

Link to comment
Share on other sites

νικ σωστα τι γινεται στην αντιθετη περιπτωση δηλ αν ρυθμιζεις ενα υπογειο που επεκταθηκε μεσα στο περιγραμμα κατα 10τμ,εκει παρολο που βαζεις στο κουτακι ΥΔ=10   στο ποσοστο θα διαιρεσεις 0 προς την επιτρεπομενη  κ το ιδιο για κατηγορια 0 προς πραγματοποιουμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις μηδέν ! Επειδή είναι υπόγειο και δεν είναι Κ.Χ. δεν σημαίνει ότι για να βρεις Κ4 ή Κ5 δεν θα το λάβεις υπόψη σου. Εσύ διαβάζεις ανάποδα την παραπάνω φράση που είναι λάθος. Η παραπάνω φράση αφορά τους Κ.Χ. σε μία Ο.Ι. όπως σου είπα παραπάνω. Μην την γενικεύεις.

 

Καταρχάς το υπόγειο αυτό ανήκει σε κάποια Ο.Ι. ? Λογικά όχι. Άρα θα διαιρέσεις τα 10,00 Μ2 + ό,τι άλλο έχεις στα κοινόχρηστα με την συνολική δόμηση του κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

νικ καταρχας ευχαριστω,την εχω διαβασει εκατο φορες την παραγραφο κ θελωντας να πουν οτι πχ δεν λαμβανονται υποψη οι ΗΧ κλπ  για το ποσοστο ΥΔ κ κατηγορια,συμπαρασυρουν κ τα υπογεια ΒΧ που δεν προσαυξανουν το σδ

Οπως  λοιπον στον αριθμητη του κλασματος για ποσοστο ΥΔ η κατηγοριας,δεν υπολογιζουμε τους ΗΧ δηλ σαν να βαζουμε 0.00τμ  ΗΧ ,καταναλογια κ για τα υπογεια  πιστευα οτι ισχυει το ιδιο,

Τελος δεν θα το εκμεταλευτω αλλα παραμενω με την απορια για τα ελληνικα μου..

 

Εκτος αν εχω φαει κολλημα με το συγκεκριμενο...

Link to comment
Share on other sites

- Αδεια σε εκτος σχεδιου περιοχη  =  2 ισογειες κατοικιες  (100μ2 η καθεμια)

- Πραγματικοτητα =  Μη τηρηση σταθμης θεμελιωσης, ξεμπαζωμα και εκμεταλλευομενοι την κλιση του εδαφους =  2 κατοικιες οπου το Ισογειο εχει γινει ουσιαστικα Οροφος και ο ξεμπαζωμενος οροφος Ισογειο...

(συνολικα μ2 = (100+100)+(100+100) = 400 αντι 200...)

 

Υπαρχουν οι προυποθεσεις για μειωτικο συντελεστη (αφου οι 2 πλευρες συνεχιζουν να ειναι μπαζωμενες) ή επειδη δεν τηρηθηκε η σταθμη θεμελιωσης (δεν προβλεποταν καν η παρξη υπογειου στην αδεια) εχουμε ΥΔΚΧ για ολα τα αυθαιρετα μ2? 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα υπόγεια όπως τα περιγράφεις(ισόγεια στην πράξη) έχουν κύρια χρήση κατοικίας, που απ' ότι καταλαβαίνω αυτό έχουν, θα τα έβαζα ΥΔΚΧ σύμφωνα πάντα με την εγκύκλιο 4 και σύμφωνα με τα υπόλοιπα στοιχεία που παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα υπόγεια όπως τα περιγράφεις(ισόγεια στην πράξη) έχουν κύρια χρήση κατοικίας, που απ' ότι καταλαβαίνω αυτό έχουν, θα τα έβαζα ΥΔΚΧ σύμφωνα πάντα με την εγκύκλιο 4 και σύμφωνα με τα υπόλοιπα στοιχεία που παραθέτεις.

 

Σημειο αναφορας μου ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κατασταση (το οτι δηλαδη τωρα ειναι ισογεια) ή το οτι σε σχεση με το +0,00 της οικοδομικης αδειας εχουν κατασκευασθει σε χαμηλοτερη σταθμη?

 

Η γνωμη μου ειναι οτι αν υπηρχε προβλεψη υπογειων στην αδεια και ειχε τηρηθει η σταθμη υπογειου, τοτε θα επαιρναν μειωτικο συντελεστη ΑΣΧΕΤΑ με το γεγονος οτι σημερα ειναι ισογεια.

Στην περιπτωση μου ομως, αφου δεν υπηρχε προβλεψη υπογειων, πρεπει να βαλω ΥΔΚΧ.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.