Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

 εστω max δομηση σε ακινητο 400τμ ,εχουμε 50τμ ισογεια +50τμ υπογεια με ΟΑ   .Εγινε αυθαιρετη προσθηκη  30τμ στο υπογειο


ποσο ειναι το ποσοστο  ΥΔ κ τι κατηγορια?


ειναι σωστος ο πιο κατω υπολογισμος?


30τμ με μειωτικο , ποσοστο ΥΔ=0 δηλαδη 0.00τμ /  400τμ <50%


κ  κατηγορια  0,00τμ  /  50τμ  --->4


ερωτηση 2


τα υπογεια που δεν μετρουν στη δομηση θεωρητικα τι ΣΔ εχουν ?  0.00 η απειρο :smile:


Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To υπόγειο έχει χιλιοστά; Αν ναι για να βρεις την υπέρβαση 30 / χιλιοστά * 400 τμ.

 

Προσωπικά θα εξέταζα αν η προσθήκη στο υπόγειο παραβιάζει κάλυψη + Δ.

 

Για την κατηγορία, 30 / χικλιοστά * πραγματοποιούμενα.

 

Στους αριθμητές γιατί έχεις βαλει μηδέν; Επειδή το υπόγειο κανονικά δεν μετρά στον σδ;

 

Αν ο χώρος δεν έχει χιλιοστά κάποιοι συνάδελφοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να πάει με τους πιο δυσμενείς συντελεστές ήτοι υπέρβαση > 200% και κατηγ. 5

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χιλιοστα

γιατι λες 30/400 κ οχι 0/400 αφου για την ΥΔ   κ την κατηγορια δεν υπολογιζονται χωροι   που δεν προοσαυξανουν  τον σδ?αρα πρακτικα σημαινει 0τμ στο αριθμητη.....

 

υγ για το Δ  συμφωνω

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις χιλιοστά, κοίταξε μήπως μπορέσεις να βρεις το ποσοστό δόμησης, όπως περιγράφεται στην εγκ. 4 σελ. 8-9. Προσωπικά όμως δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζεται.

 

Στην σελίδα 8 επίσης στο β) αναγράφει ότι υπόγεια εκτός νομίμου περιγράμματος λαμβάνουν υπέρβαση κάλυψης, και λογικά προκύπτει και το Δ.

 

Αυτό για τους χώρους που δεν προσαυξάνουν τον ΣΔ για την κατηγορία, νομίζω εννοεί ανοιχτούς ΗΧ, κιόσκια, στέγαστρα. Ότι είναι εκτός ΟΑ πρέπει να συνοπολογίζεται, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χιλιοστα

γιατι λες 30/400 κ οχι 0/400 αφου για την ΥΔ   κ την κατηγορια δεν υπολογιζονται χωροι   που δεν προοσαυξανουν  τον σδ?αρα πρακτικα σημαινει 0τμ στο αριθμητη.....

 

υγ για το Δ  συμφωνω

 

 

Αφού δεν έχεις χιλιοστά, κοίταξε μήπως μπορέσεις να βρεις το ποσοστό δόμησης, όπως περιγράφεται στην εγκ. 4 σελ. 8-9. Προσωπικά όμως δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζεται.

 

Στην σελίδα 8 επίσης στο β) αναγράφει ότι υπόγεια εκτός νομίμου περιγράμματος λαμβάνουν υπέρβαση κάλυψης, και λογικά προκύπτει και το Δ.

 

Αυτό για τους χώρους που δεν προσαυξάνουν τον ΣΔ για την κατηγορία, νομίζω εννοεί ανοιχτούς ΗΧ, κιόσκια, στέγαστρα. Ότι είναι εκτός ΟΑ πρέπει να συνοπολογίζεται, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.

 σελ 5 εγκ4  παρ16 στο τελος  λεει<<για τον υπολογισμο του ποσοστου υπερβασεων των αυθαιρεσιων συνυπολογιζονται ολοι οι αυθαιρετι κλειστοι χωροι ΚΧ που προσαυξανουν τον ΣΔ του ακινητου>>

1.για τους συντελεστες ΥΔ  χρησιμοποιουμε τον τυπο  αυθαιρετα/επιτρεπομενα σημερα(εμβ οικχσδ)

  οπου βασει της εγκ4    αυθαιρετα =αυθαιρετοι κλειστοι χωροι που προσαυξανουν τον ΣΔ(το υπογειο δεν τον προσαυξανει)

                                αρα συμφωνα με το πιο πανω στην επεκταση νομιμου υπογειου για την ΥΔ ,στο κλασμα ο αριθμητης ειναι 0  

 αν πχ ειχα κ επεκταση του ισογειου θα εμπαιναν στον αριθμητη μονο τα μετρα του ισογειου...ετσι το εκλαμβανω......το ιδιο κ για την κατηγορια

Ας πουν κ αλλοι συναδελφοι την αποψη τους                       

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε αυτό θα καταλήξουν τελικά (τα υπόγεια που δεν μετρούν στον ΣΔ να πηγαίνουν με αναλυτικό) στην επόμενη εγκύκλιο που ετοιμάζουν. Για την ώρα όμως νομίζω πως δεν προκύπτει καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επειδή χάθηκα τον τελευταίο καιρό, σε σπίτι με ΟΑ του 1978, μπορώ το ξεμπαζωμένο υπόγειο να το πάρω σαν χρόνο αυθαιρεσίας προ '82;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επειδή χάθηκα τον τελευταίο καιρό, σε σπίτι με ΟΑ του 1978, μπορώ το ξεμπαζωμένο υπόγειο να το πάρω σαν χρόνο αυθαιρεσίας προ '82;

 

Αν εννοείς προσθήκη αυθαίρετου υπογείου, μπορείς λόγω ενιαίου φέροντος.

 

Εγκύκλιος 4, άρθρο 7. 

"...Σε περίπτωση νομίμου κτιρίου με αυθαίρετη υπόγεια στάθμη, ο χρόνος κατασκευής του υπογείου τεκμαίρεται από το χρόνο ανέγερσης του νομίμου κτιρίου λόγω του ενιαίου φέροντα οργανισμού...."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.