Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Απο ΗD

ερωτηση

ΥΠΟΓΕΙΑ

  μεταφορα δηλωσης απο 4014,σε ενδιαμεση υποβολη με υπογειο που υπολογιζοταν με μειωμενο,αλλα τωρα κ συμφωνα με την εγκ 4(σε αντιθεση με το σωμα του νομου ,που δεν βαζει περιορισμο) λογω υπερυψωσης σταθμης ,θα χρησιμοποιηθει μειωμενος η οχι συντελεστης?
Γενικωτερα για το πιο πανω θεμα νομος , εγκυκλιος4 κ αναθεωρημενο παραρτημα(οπου αναφερονται γενικα υπογειες σταθμες), ερχονται σε αντιθεση,με αποτελεσμα   να υπαρχει διαφορετικος τροπος προσεγγισης απο καθε συναδελφο

ΑΠΑΝΤ

 Υπερισχυει ο νομος κ μπαινει μειωτικος σε καθε περιπτωση υπογειου,συμφωνα με τον ορισμο κατα ΓΟΚ δηλ μεχρι 1,50μ απο το περιξ εδαφος

Με την εγκυκλιο προφανως κατι αλλο ηθελαν να πουν!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπόγειο που έχει γίνει διαμέρισμα και έχουν τηρηθεί οι στάθμες του, το περνάω ΥΔ με μειωτικό συντελεστή και χωρίς αλλαγή χρήσης σωστά;

 

Επίσης, έχω οριζόντιο του 1980 που το αναφέρει διαμέρισμα με χωλ, υπνοδωμάτια κτλ, μπορώ να το περάσω σαν αποδεικτικό, σωστά;

Ασχέτως αν έχει γίνει τροποποιητική οριζόντιος το 1987...

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο που έχει γίνει διαμέρισμα και έχουν τηρηθεί οι στάθμες του, το περνάω ΥΔ με μειωτικό συντελεστή και χωρίς αλλαγή χρήσης σωστά;

 

Επίσης, έχω οριζόντιο του 1980 που το αναφέρει διαμέρισμα με χωλ, υπνοδωμάτια κτλ, μπορώ να το περάσω σαν αποδεικτικό, σωστά;

Ασχέτως αν έχει γίνει τροποποιητική οριζόντιος το 1987...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Υπόγειο που υπάρχει στην ο.α και δε μετρούσε στο σ.δ. ξεμπαζώθηκε.. (το ξεμπάζωμα πάει με αναλυτικό). Όμως πλέον δε θεωρείται υπόγειο ούτε κατά ΓΟΚ ούτε κατά ΝΟΚ αφού η απόσταση από την οροφή του ως το έδαφος είναι 1,85 μ. άρα έχω κατ' αρχήν υπέρβαση δόμησης. Το θέμα είναι θα πάει με μειωμένο συντελεστή ή όχι? Να σημειώσω ότι η στάθμη της ο.α. ήταν στο -2,90 ενώ κατασκευάστηκε στο -2,75μ.  άρα το δάπεδό του δεν είναι σύμφωνο με την άδεια, όπως λέει η εγκύκλιος 4, αν και κατασκευάστηκε με μικρότερο ύψος... Κατά την άποψή μου δεν παίρνει μειωτικό, συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου δεν παίρνει ΥΔ.Το ξεμπάζωμα είναι διαφορετική ιστορία,δε σε παίρνει "ντόμινο" να βάλεις ΥΔ επειδή πλέον δεν είναι υπόγειο.Δεν ξέρω αν έχεις ΥΥ με αυτά που γράφεις περί -2,75 και όχι -2,90.αλλά ΥΔ εγώ δε θα έβαζα...
Μόνο αναλυτικό για ξεμπάζωμα και ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λοιπόν πελάτης μου έχει διώροφη μεζονέτα με υπόγειο το οποίο δε συμμετέχει στο Σ.Δ. Επίσης συμβολαιογραφικά κάθε όροφος αποτελεί και μια οριζόντια ιδιοκτησία παρ'ότι είναι ενιαίο λειτουργικά το σπίτι. Έχει κατασκευασθεί αυθαίρετα μία τουαλέτα λοιπόν στο υπόγειο. Πως το υπολογίζω? Με αναλυτικό?

 

 

Αν το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση και η τουλέτα βρίσκεται εντός του περιγράμματος του υπογείου, τότε αυτή δεν εξυπηρετεί χώρους κύριας χρήσης, οπότε ή το αντιμετωπίζεις με αναλυτικό ή δίνεις βεβαίωση (αν απαιτείται και δεν υπάρχουν άλλες παρανομίες στο υπόγειο) χωρίς να δηλώσεις την τουαλέτα.

Επειδή είναι επικλινές το έδαφος, ναι μεν από τη μία πλευρά είναι υπόγειος βοηθητικός χώρος από την άλλη μεριά όμως είναι ισόγειο οπότε χρησιμοποιείται κανονικά η τουαλέτα. Πλέον όμως με τη διευκρίνιση που έβγαλε το ΥΠΕΚΑ στις 08.09.2014, απάντηση 23: «η διαφορετική διαρρύθμιση αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της ο.α. δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή ανεξάρτητα αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων και δεν έχει υποχρέωση υπαγωγής στο νόμο» -----> Οπότε πιστεύω ότι δεν πρέπει να το δηλώσω ως παράβαση απλά να το αναφέρω στην τεχνική μου έκθεση (δεδομένου ότι το είχα δηλώσει στο ν.4014 και τώρα θα τα μεταφέρω διαφορετικά).

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι λίγη βοήθεια σε μία παράξενη περίπτωση..

Σε τακτοποίηση που έγινε σε δευτερεύοντες Β.Χ. (αποθήκες), στο ίδιο οικόπεδο, υπάρχει ένα "υπόγειο" (εξαίρ. με 1337) του ίδιου ιδιοκτήτη το οποίο στην πραγματικότητα έχει ξεμπαζωθεί και είναι ισόγεια κατοικία.

Ο ιδιοκτήτης λόγω του σχετικά μεγάλου προστίμου δε δέχεται (!!!) να τακτοποιηθεί και αυτό μαζί με τα υπόλοιπα παρά τις πιέσεις και τα επιχειρήματα μου ως προς τα οφέλη αλλά και το ανούσιο της "μερικής" τακτοποίησης.

Για να είμαι καλυμμένος τί μπορώ να κάνω; Αν το αναφέρω στην τεχνική έκθεση πως υπάρχει και αυτή η παρατυπία στο οικόπεδο αλλά αρνείται ο ιδιοκτήτης να ρυθμιστεί, μου αρκεί; 

Edited by demetriosmat
Link to comment
Share on other sites

Δείξε τα πάντα στα σχέδια της ρύθμισης, διαγράμμισέ τα και χαρακτηρίσέ τα ανάλογα (τακτοποιημένα, αυθαίρετα κτλ), λάβε αναλυτική εξουσιοδότηση ως προς τι καλείσαι να τακτοποιήσεις και τι όχι και κάνε και αναλυτική περιγραφή στα συνοδευτικά έγγραφα και το σώμα της δήλωσης.

Εννοείται ότι δεν δίνεις βεβαίωση και εννοείται ότι σε εξοφλεί πριν παραλάβει τα σχέδια και τα έγγραφα της ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω την εξης απορια.

σε αυθαιρετο κτισμα εκτος σχεδιου χωρις Ο.Α. υπογειο χωρο με χρηση γκαραζ και αποθηκευτικο πως το δηλωνω; η απορια μου παει στο γεγονος οτι με τον γοκ/νοκ δεν μετραει στο συντελεστη δομησης. οποτε τωρα; φοβαμαι οτι αν το δηλωσω ΥΔ. μειωτικου συντελεστη ειναι εκ του περισσου καθως με αυτη τη χρεωση θα μπορουσε να ηταν και κατοικια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.