Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Πάντοτε βασικά είχα έναν ενδοιασμο να δηλώσω αύξηση εξωστη άνωθεν κοινοχρηστου στον αναλυτικό ως παράβαση κατηγορίας 3 που συμψηφιζεται με τις λοιπές πολεοδομικες παραβασεις αλλά από τη στιγμή που αφενός σου δίδεται η δυνατότητα τακτοποίησης του ως κατηγορία 3, ανεξαρτήτως ποσοστού για προ ΓΟΚ 85 εξωστες και αφετέρου σου δίδεται η δυνατότητα τις παραβασεις κατηγορίας 3 (και άρα και τον εξωστη άνωθεν κοινοχρηστου χώρου) να τις συμψηφισεις με υφισταμενο αναλυτικό, νομίζω καμφθηκε ο οποίος ενδοιασμος μου.

 

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά κι εσύ το ίδιο μου λες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν βλέπεις ότι μπορείς με κατηγορία 3 (που αποτελεί την λιγότερο "αυστηρή" κατηγορία,  προοριζόμενη για μικροπαραβάσεις) να μπορείς να τακτοποιήσεις εξώστη άνωθεν Κ.Χ ανεξαρτήτου επιφάνειας και διαστάσεων, όταν αυτός είναι προ ΓΟΚ 85, πόσο μάλλον λοιπόν όταν ο εξώστης έγινε σε χρονολογία που η αυθαιρεσία εμπίπτει στην κατηγορία 1.

Από κει και πέρα, εξαρτάται αν μιλάμε για συμψηφισμό με άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού που έγιναν στο ίδιο χρονολογικό εύρος ετών που ορίζει την ανάλογη κατηγορία.

Αν δηλαδή πεις ότι έχεις αυθαίρετο εξώστη του 1960 άνωθεν δρόμου και πας να συμψηφίσεις με αυθαιρεσία αναλυτικού του 2000 η απάντηση είναι αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, μιλαμε για αυθαίρετες κατασκευές της αυτής παλαιοτητας με τον εξωστη.

Ο μπροστά εξωστης, άνωθεν ΚΧ, ο οπίσθιος εξωστης άνωθεν ακαλυπτου, 7 κουφώματα ξύλινα σμπαραλιασμενα, 60 ετών και μια αποθήκη μπουντρουμι στο υπόγειο που έχει να χρησιμοποιηθεί από τον καιρό της 7ετιας...

 

Αυθαίρετα με χρονολογία κατασκευής το 1956 είναι όλα του αναλυτικου.

Link to comment
Share on other sites

Άψογα.

Όλα σε έναν αναλυτικό κατηγορίας 1. Για την αποθήκη του υπογείου δεν θα συμφωνήσω με τον αναλυτικό, όμως και στην περίπτωση αυτή, δεν αυξάνεται το πρόστιμο, αφού και αυτή θα υπαχθεί στην κατηγορία 1.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη ως παρακολούθημα του διαμερίσματος βρίσκεται σε υπόγειο χώρο νομιμως υφισταμενο βάσει άδειας που στο εγκεκριμένο σχέδιο κάτοψης δεν τη δείχνει πάρα μόνο δείχνει μια ευρεία περιοχή του υπόγειου με την αναγραφή ΑΠΟΘΗΚΑΙ

 

Οπότε η λύση της ΥΔΒΧ νομίζω διαγράφεται.

 

Μετά υπάρχει η λύση της διαφορετικής διαμερισματωσης υπόγειου στο οποίο θα πρέπει να δείξω την αποθήκη μου στη θέση της, αντε και κάνα δυο τρεις άλλες περιξ αλλά σε αποθήκη του 56 με ύψος 1,73μ δεν πατάω πάλι. Σημειωτέον είμαι 1,94μ.

 

Οπότε αφού υπάγεται στην κατηγορία 3 και επίσης μιυ δίδεται η δυνατότητα, γιατί να μην ασκησω το δικαίωμα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα χώρισαν το υπόγειο και πήραν αποθήκες τα διαμερίσματα ως παρακολουθήματα. Οπότε, αφού το υπόγειο δεν έχει οριζόντιες, η διαφορετική διαμερισμάτωση απορρίπτεται και μένει ο αναλυτικός για την κατασκευή χωρισμάτων.

Το θέμα είναι αν ο χώρος αυτός είχε θεωρηθεί από σύσταση ως κοινόχρηστος οπότε πρέπει να ληφθεί συναίνεση.

Αν έκανες χρήση κατηγορίας 3 για την αποθήκη όπως λες θα χρέωνες επιπλέον 500 Ε. Δεν σε συμφέρει.

Υ.Γ για την τακτοποίηση δεν ενδιαφέρει το απαιτούμενο ύψος χρήσης σύμφωνα με τους κανονισμούς. Αναφέρεται και στην εγκ. 3.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που στη συσταση αναφερεται παρακολουθημα η αποθηκη (και στα λοιπα διαμερισματα αντιστοιχα φανταζομαι το ιδιο εγινε)μ δεν τιθεται θεμα ληψης συναινεσεων για να τακτοποιηθει.

Μια αποθηκη μου ανηκει. Τελος.

 

Το υψος το ειπα απο αποψη δυσκολιας αποτυπωσης των χωρων σε περιπτωση διαφορετικης διαμερισματωσης και μονο.

Nothing else.

 

Προσανατολιζομαι σε αναλυτικο παντως,

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αν η σύσταση περιγράφει την υφιστάμενη κατάσταση δεν απαιτείται καμία συναίνεση. Θεωρείται ότι όλοι έχουν λάβει γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δε με ανησυχει...

Το οτι ο μαλακας ο συμβολαιογραφος μου ζηταει να βεβαιωσω οτι η διαμερισματωση μου δε θιγει κοινοχρηστους χωρους (ενω εχω καταλαβει ελαχιστο κοινοχρηστο απο μετατοπισμενη κατασκευη κλιμακοστασιου στις ιδιες διαστασεις) με ανησυχει....

Και δε δεχεται κουβεντα, ειδαλλως θελει τροποποιηση συστασης...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κατάληψη Κ.Χ γιατί να βεβαιώσεις το αντίθετο;

Καταρχάς η κατάληψη Κ.Χ δεν θα φαίνεται στη δήλωση; 

Τι άλλο να βεβαιώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.