Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε γήπεδο εκτός σχεδίου στην Χαλκιδική εκδόθηκε άδεια  για 200 τμ κατοικία.

 

Πρακτικά εκτός από τα 200 τμ της αδείας, έγινε και 1 υπόγειο 100 τμ + όροφος άλλα 200 τμ.

 

Επίσης διαπιστώθηκε ότι τμήμα του νόμιμου ισόγειου παραβιάζει το Δ. Με άλλα λόγια στο ισόγειο ενώ προφανώς δεν υπάρχει ΥΔ, έχω παραβίαση πλαγίων αποστάσεων ενός τμήματος των 200 τμ.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το δηλώσω αυτό σε φύλλο καταγραφής; Δεν βρίσκω άλλο τρόπο εκτός από το να δηλώσω αναγκαστικά μαζί με την υπέρβαση Δ ΚΑΙ την υπέρβαση δόμησης...Δεν είναι λίγο άδικο αυτό;

 

Επίσης, για το υπόγειο και τον όροφο που είναι αυθαίρετα θα πρέπει να τα καταχωρήσω το κάθενα με 2 φύλλα καταγραφής; Δηλαδή ένα με ΥΔ χωρίς παραβίαση Δ, και το άλλο με ΥΔ + παραβίαση Δ για το κομμάτι που είναι εντός Δ;

Link to comment
Share on other sites

akis73 έχω και γω την ίδια απορία και νομίζω το σωστό είναι να επιλέξεις υπέρβασης δόμησης, κάλυψης και Δ καθώς οτι είναι εντός του Δ θεωρείται αυθαίρετο.

Edited by cve20126
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ τελικά καταλήγω στο ότι αναγκαστικά δεν μπορείς να έχεις μόνο παραβίαση Δ σε φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο που μετακινήθηκε κατά τον ένα του μόνο άξονα σε σχέση με την οικοδομική άδεια, με αποτέλεσμα από την μία πλευρά του να πέφτει μέσα στην Δ, πως δηλώνεται? Η κάλυψη, και η δόμησή του είναι σύμφωνα με την άδεια. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να γίνει καινούργιο τοπογραφικό?

Γενικά για νέο τοπογραφικό έχουν υποχρέωση μόνο όσα δεν έχουνε άδεια, όπως και στον 4014?  

Link to comment
Share on other sites

akis73 έχω και γω την ίδια απορία και νομίζω το σωστό είναι να επιλέξεις υπέρβασης δόμησης, κάλυψης και Δ καθώς οτι είναι εντός του Δ θεωρείται αυθαίρετο.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ τελικά καταλήγω στο ότι αναγκαστικά δεν μπορείς να έχεις μόνο παραβίαση Δ σε φύλλο καταγραφής.

YΔ για το τμημα εντος Δ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εχω μπροστα μου την πιο δυσκολη και περιπλοκη τακτοποιηση που μου εχει τυχει εως σημερα και ειλικρινα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Θα προσπαθησω να σας το εξηγησω οσο καλυτερα μπορω.

 

Το 1998 εκδοθηκε αδεια σε οικοπεδο 4 στρεμματων εκτος σχεδιου διορωφης κατοικιας με υπογειο χωρις συσταση

σημερα με νεο τοπογραφικο διαπστωνεται οτι τα πλαγια ορια του οικοπεδου στην αριστερη πλευρα της οικοδομης ειναι διαφορετικά και συγκεκριμενα πολλυ πιο κοντα στην οικοδομη με αποτελεσμα να υπαρχει υπερβαση πλαγιων αποστασεων (στη αριστερη μονον πλευρα της οικοδομης) 

 

1) με το νεο τοπογραφικο το εμβαδον του γηπεδου προκυπτει μεγαλυτερο κατα ενα στρεμμα οποτε θελω να πιστευω οτι εφοσον ειναι μεγαλυτερο απο αυτο της οικοδομικης αδειας και οχι μικροτερο δεν προκυπτει αυθαιρετη ολη η οικοδομη

 

2) ολο αυτο εχει σαν αποτελεσμα οτι ενα μερος της οικοδομης να εχει παραβιαση πλαγιων αποστασεων χωρις βεβαια να εχει γινει καποια προσθηκη κατ'επεκταση ..δηλαδη προκυπτει οτι εχει παραβιαση πλαγιων αποστασεων λογω διαφορετικων οριου γηπεδου και οχι λογω υπερβασης δομησης/καλυψης...

 

πως θα το αντιμετωπιζατε κατι τετοιο? 

 

και ενα δευτερο  ερωτημα ειναι  οτι το τμημα αυτο που βρισκεται εντος των πλαγιων αποστασεων θα υπολογιστει σε ολους τους οροφους η μονο μια φορα...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να είναι η ίδια περίπτωση που έχω ρωτήσει πιο πάνω...Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να καταχωρηθεί ΜΟΝΟ παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, θα πρέπει να συνοδεύεται και από ΥΔ με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Λογικά έχεις παραβίαση Δ και στους ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά αν προσθέσεις ΥΔ και ΥΚ ΜΟΝΟ 0,5 Μ2 (για υπολογιστικούς και μόνο λόγους)για να περάσεις την παράβαση Δ και να το περιγράψεις στην τεχνική σου έκθεση ΠΟΙΟΣ θα σου προσάψει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.