Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

apier

αυτο απαντουσα κ εγω οτι ο ελεγχος γινεται με τα της ΟΑ κ οχι της εποχης που αναφερει ο συναδελφος

HQ7 k apier

συμφωνα με το νεο παραρτημα, παραβιαση Δ σημαινει ταυτοχρονα κ ΥΔ κ ΥΚ για το τμημα που παραβιαζει το Δ ασχετως αν δεν υπαρχει αυξηση καλυψης-δομησης(υπαρχει καπου κ στις Ε/Α)  σε αντιθεση με τον 4014

για το πρώτο έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό ακριβώς είπα κι εγώ

 

για το δεύτερο, αν κατάλαβα καλά, την παραβίαση Δ την θεωρεί a priori υπέρβαση δόμησης ΚΑΙ κάλυψης,

έστω και αν αυτή προέρχεται αποκλειστικά από μετακίνηση του νομίμου περιγράμματος σε αυθαίρετη θέση,

έστω κι αν αυτό είναι πανομοιότυπο, σαν περιτύπωμα, με το προβλεπόμενο στην άδεια;

Μου κάνει εντύπωση, αν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί και σε εισηγήσεις ΚΣΧΟΠ που έχω δει για εξαιρέσεις τέτοιου τύπου,

την κάλυψη δεν την ανέφεραν ως παράβαση, και μάλιστα ήταν ελαστικοί ακόμα κι αν υπήρχε υπέρβαση,

η οποία όμως ενέπιπτε εντός της επιτρεπόμενης κάλυψης που δεν είχε εξαντληθεί.

Καταλαβαίνω την έμμεση θεώρηση της υπέρβαση δόμησης, όχι εννοιολογικά αλλά τεχνικά,

αφού για να περάσεις την παράβαση στο σύστημα πρέπει να γράψεις στο κουτάκι της υπέρβασης,

αυτό όμως συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις (πχ το ύψος) χωρίς να υπάρχει υπέρβαση στην πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο όριο της κάθετης μπορείς και να "κολλήσεις" το κτίριο. Καμία υποχρέωση τήρησης Δ από αυτό.Επιλέγεις όποια απόσταση θέλεις και ελέγχεις την απαιτούμενη απόσταση από το κτίριο της όμορης κάθετης.

 Η υποχρέωση Δ από τα όρια του οικοπέδου.  ευχαριστω 

στους οικισμους του 23 πριν το διατ/γμα του  81  ισχυε ο ΓΟΚ73?

τελος παντων εχω το εξης προβλημα

ΟΑ του 78 σε οικισμο προ 23

συστημα πτερυγων

1)Αποσταση απο οριο στη ΟΑ 2,50μ  ενω στη πραγματικοτητα ειναι 2,35μ Τι αποσταση ισχυε με το συστημα πτερυγων στους προ 23 οικισμους?

2)Δ απο πισω οριο στην ΟΑ 3,20μ Κατασκευαστηκε εντος αυτης της αποστασης προσθηκη που κολλησε στο πισω οριο

   Εχω παραβιαση Δ?  η μονο καλυψης μιας κ τοτε??  κ σημερα επιτρεπεται να κολλησω στο οριο?

 

γενικωτερα οταν γινεται προσθηκη εντος της αποστασης Δ  της ΟΑ ,με την οποια γινεται κ η διαπιστωση των παραβασεων,που ομως δεν παραβιαζει  το Δ των τοτε κ των σημερινων ορων δομησης υπαρχει παραβιαση  Δ η μονο ΥΚ+ΥΔ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

εντος οικισμου<2000 κατοικων ( ΠΔ85)  με επιτρεπομενο κ τοτε κ σημερα Δ=2,50μ η Δ=0,00μ

Το κτιριο διατηρησε τα 2,50μ  της ΟΑ ,ομως εγινε προσθηκη εντος της αποστασης αυτης   , η οποια   ομως  κολλησε στο πισω οριο 

υπολογιζεται ΥΚ+ΥΔ  η κ παραβιαση Δ  ?

Η αποψη μου ειναι οχι για παραβιαση Δ,διοτι κ το κτιριο κρατησε το Δ της ΟΑ ,αλλα κ η προσθηκη γινεται σε συνομη θεση με Δ=0,00μ

Θαθελα κ την βοηθεια σας

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ερωτηση σχετικα με την παραβαση προκηπιου παει παντα κατ. 5?

Δηλαδη πρεπει να παει για αυτοψια ελεγκτης ακομα και για 1 τμ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδέλφοι, 

έχω μια ερώτηση σχετική με τα παραπάνω που με ταλαιπωρεί. Έχω μία περίπτωση δήλωση αυθαιρέτου, όπου έχει γίνει επέκταση ισογείου. Το κτίριο έχει μορφή γάμμα και έχει κτιστεί σύμφωνα με την οικ. άδεια με τη μία πλευρά του κολλημένη στο πίσω όριο. Η επέκταση που έχει γίνει μεγαλώνει τη πλευρά που αγγίζει το όριο. Το κτίριο βρίσκεται εντός σχεδίου πόλεως. Ξέρω, όπως φαίνεται και στην άδεια βέβαια, ότι μπορείς είτε να αφήσεις το περιθώριο Δ= 2.50 μ που αναφέρουν οι διατάξεις ήτε να κολλήσεις στο όριο και αυτό έχει γίνει και με την οικ. άδεια (του '87). Στην περίπτωση αυτή, παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις η επέκταση??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Apier. Παραβιάζει την πλάγια απόσταση ,τα 2,50 μ. Όμως από την άδεια η μία πλευρά της οικοδομής κολλάει πάνω στο όριο και αντι για Δ=2,50μ , Δ=0. Πράγμα νόμιμο, την επέκταση της πλευρας που ακουμπούσε στο όριο τώρα, την εισάγω στο σύστημα σαν παράβαση του Δ ή και πάλι αντί για Δ=2,5 χρησιμοποιούμε Δ=0 και δεν παραβιάζει Δ??

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα την άλλη απόσταση (της άλλης πλευράς) και όχι αυτή που κολλάει.

Εφόσον προβλέπονταν από την άδεια δεν υπάρχει Δ σε αυτή την πλευρά.

προς τα εκεί όμως που έγινε η επέκταση, μήπως μπαίνει στο Δ της άλλης πλευράς; (της κάθετης στην κολλημένη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.