Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Συνάδελφε όπως προανέφερα και στην παραπάνω δημοσίευση μου, βασιζόμενος και στο λεκτικό της εγκ. 4, η αναφορά για τα σημερινά μεγέθη αφορά "επιφάνειες" (γι αυτό και το Bold text με μπλε χρώμα).

Προσωπικά πέρα από το λεκτικό της εγκυκλίου θεωρώ ότι λύνει και πολλά προβλήματα η εφαρμογή της παράβασης Δ με βάση την υποχρεωτική Δ της άδειας. Και κάτι αντίστοιχο με το ύψος , αν π.χ σηκώσεις αυθαίρετο όροφο και έχεις από την άδεια προβλεπόμενο να υλοποιηθεί ύψος, π.χ 9 μ. το ποσοστό υπέρβασης ύψους το θεωρώ 3/9 και δεν αναζητώ το σημερινό επιτρεπόμενο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει κάποια λογική ο διαχωρισμός επιφανειών και λοιπών μεγεθών (ύψος, Δ κλπ)

Ειδικά για το ύψος που αναφέρεις, νομίζω υπάρχουν και παραδείγματα / εα που το εξηγούν. (όχι ότι τα θεωρώ Νόμο, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα)

Άλλωστε, γι' αυτό έχουμε και περιπτώσεις όπου προκύπτει παράβαση προκηπίου χωρίς πραγματική υπέρβαση,

παρά μόνο από την ένταξη του ακινήτου στο σχέδιο.

Εγώ έχω καταλάβει ότι αυτό το θέμα έχει λυθεί, και σε κάθε περίπτωση συγκρίνουμε με τα σημερινά για τους συντελεστές.

(ανεξάρτητα ποια είναι τα σημερινά τελικά)

Αν έχω λάθος, παρακαλώ και οι άλλοι συνάδελφοι να συνδράμουν 

Link to comment
Share on other sites

H διατύπωση της εγκ. 4 παραπέμπει σε επιφάνειες και ίσως αυτή η διατύπωση μας λύνει πολλά προβλήματα.

Προσωπικά συνεχίζω και εφαρμόζω τον έλεγχο Δ με τα δεδομένα της άδειας. Σαφώς και κάθε άποψη είναι σεβαστή και ευπρόσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου με οικ. άδεια τακτοποιώ κάποιες λοιπές παράβασεις και αυθαίρετο κτίσμα εντός του γηπέδου.

 

Παράλληλα διαπιστώνω ότι το κύριο κτίσμα που αφορά η άδεια, παραβιάζει από την μία πλευρά κατά 1μ την πλάγια απόσταση των 15μ.

 

Για να βρω την υπέρβαση το ποσοστό είναι 1/15 ήτοι 6%;

 

Κάτι που είχε συζητηθεί και πιο παλιά αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι νεότερο...Η παραβίαση των πλαγίων αποστάσεων συνοδεύεται απαραίτητα και με υπέρβαση δόμησης του κομματιού που παραβιάζει το Δ;

 

To ρωτώ γιατί τα τμ του κτίσματος κατά τα άλλα είναι σύμφωνα με την άδεια.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

όταν παραβιάζεται το Δ βάζω τα τμ στην ΥΔ και ΥΚ του αυθαίρετου τμήματος του κτιρίου  που είναι στο Δ ή όλου του αυθαίρετου κτιρίου;

Δηλ. ας υποθέσω ότι έχω ένα αυθαίρετο κτίριο 100τμ και μόνο τα 5τμ παραβιάζουν το Δ στην ΥΔ και ΥΚ θα βάλω τα 100τμ ή τα 5τμ;

Έχω κολλήσει βοήθεια :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο...άρα ΥΔ και ΥΚ σε όλο το κτίριο.

 

Το κομμάτι που παραβιάζει το Δ ξεχωριστά προφανώς σε δικό του ΦΚ...

Στην άνω περίπτωση που έγραψα εγώ πιο πάνω όλο το κτίριο είναι νόμιμο απλά ένα τμήμα του εμβαδού 15,00 τμ παραβιάζει κατά 1 μ. το Δ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Μία ερωτοαπάντηση που βρήκα...μάλλον από ΤΕΕ Πολ/νησου είναι

 

200. Οικοδομή εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια κατασκευάσθηκε σύμφωνα με την άδεια ως

προς τη δόμηση, κάλυψη και ύψος. Όμως λόγω λανθασμένης τοποθέτησης στο οικόπεδο το 60%
της οικοδομής ευρίσκεται εντός Δ=15μ. Επειδή δεν υπάρχει υπέρβαση σε δόμηση, κάλυψη και
ύψος την βάζουμε στην κατηγορία 4 με δυνατότητα οριστικής εξαίρεσης από κατεδάφιση με την
συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου; Το υπόλοιπο 40% της οικοδομής που βρίσκεται εντός
οικοδομήσιμου τμήματος πρέπει να νομιμοποιηθεί ή αντιμετωπίζεται με μια λοιπή παράβαση για
αλλαγή θέσης κτιρίου στο οικόπεδο;
 
Η Εγκύκλιος 4 ξεκαθάρισε (στο σημείο 15) ότι η χρήση της παραγράφου Γ.ιε του άρθρου 9 ισχύει μόνο
όταν ισχύουν αθροιστικά τα αναφερόμενα στην παράγραφο αυτή. Συνεπώς η περίπτωση σας δε μπορεί
να υπαχθεί σε αυτήν, ούτε για το σύνολο του κτιρίου (αφού υπάρχει τμήμα εντός Δ) αλλά ούτε και για
το τμήμα που βρίσκεται σε σύννομη θέση.
Γενικά πάντως δεν είναι σωστό ότι σε αυτή την περίπτωση δεν έχουμε υπέρβαση δόμησης. Η δόμηση
δεν είναι μόνο το αριθμητικό μέγεθος αλλά προσδιορίζεται και από την θέση που αυτή τοποθετείται.
Οι λύσεις που έχετε είναι είτε να τακτοποιήσετε το τμήμα που βρίσκεται εντός του Δ και να
νομιμοποιήσετε το σύννομο τμήμα (μάλλον με λίγη φασαρία στην ΥΔΟΜ), είτε να τακτοποιήσετε το
σύνολο του κτιρίου που βρίσκεται εκτός εγκεκριμένης κάλυψης.

 

Καταλαβαίνω ότι λέει ότι έχεις ΥΔ και ΥΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Τελικά βλέπω ότι για κάποιο (περίεργο μερικές φορές) λόγο η παραβίαση Δ πρέπει να συνοδεύεται και από την αντίστοιχη ΥΔ, άσχετο αν αυτό είναι άδικο κάποιες φορές...

Link to comment
Share on other sites

εκ των πραγμάτων θα συμβεί αυτό, αφού η συμπλήρωση του σχετικού τετραγωνιδίου τ.μ. συνεπάγεται και έμμεση αποδοχή υπέρβασης.

Κατά τα παλαιά της εξαίρεσης από κατεδάφιση, αυτό είναι το σωστό, και σε γενικές γραμμές η ε/α δεν είναι τελείως off.

Η μόνη ένστασή μου έχει να κάνει με την κάλυψη. Το πνεύμα του 4178, όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, δεν αφορά την κάλυψη σαν πολεοδομικό μέγεθος

(λαμβάνοντας υπόψη Δ, πρασιές κλπ) αλλά την κάλυψη ως μέγεθος. Για το λόγο αυτό, ερμηνεύω εγώ, έχει ξεχωριστούς συντελεστές για όλα τα υπόλοιπα και ξεχωριστό για την κάλυψη.

Άρα, δεν βάζω υπέρβαση κάλυψης αν δεν έχω υπέρβαση του μεγέθους της κάλυψης, έστω κι αν βάζω "υπέρβαση" δόμησης για τα εντός Δ, πρασιάς κλπ (υποχρεωτικά)  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο...άρα ΥΔ και ΥΚ σε όλο το κτίριο.

 

Το κομμάτι που παραβιάζει το Δ ξεχωριστά προφανώς σε δικό του ΦΚ...

Στην άνω περίπτωση που έγραψα εγώ πιο πάνω όλο το κτίριο είναι νόμιμο απλά ένα τμήμα του εμβαδού 15,00 τμ παραβίαζει κατά 1 μ. το Δ.

Ναι όλο αυθαιρετο το κτίριο επομένως απο τα 100τμ. τα 5τμ παραβιάζουν και το Δ ενώ τα υπόλοιπα 95 τμ όχι επομένως κάνω:

1) 1 ΦΚ με ΥΔ=5τμ. και ΥΚ=5τμ και Δ

2) 2 ΦΚ με ΥΔ=95τμ. και ΥΚ=95τμ χωρίς Δ

έτσι δεν είναι;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.