Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

δεν διαφωνεί κανείς νομίζω ότι έχουμε υπέρβαση. Το ερώτημα αφορά μόνο το Δ.

συμφωνώ με την άποψη ότι η υπέρβαση δεν έχει προσαύξηση Δ αν κολλάει και επιτρέπονταν τότε ή κατά ΓΟΚ 

Η λογική της νομιμοποίησης εξετάζεται ως προς το Δ επίσης, και όχι ως προς το υπόλοιπο συντελεστή

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνεί κανείς νομίζω ότι έχουμε υπέρβαση. Το ερώτημα αφορά μόνο το Δ.

συμφωνώ με την άποψη ότι η υπέρβαση δεν έχει προσαύξηση Δ αν κολλάει και επιτρέπονταν τότε ή κατά ΓΟΚ 

Η λογική της νομιμοποίησης εξετάζεται ως προς το Δ επίσης, και όχι ως προς το υπόλοιπο συντελεστή

Πιστευω οτι χρησιμοποιεις 2 μετρα και 2 σταθμα.Δηλαδη αν βγαζαμε αδεια και επιτρεπεται να κολησουμε δεν θα ειχαμε παραβιαση Δ στην τακτοποιηση,αλλα αν τα τετραγωνικα του αυθαιρετου μπορουσαμε να τα εχουμε με οικοδομικη αδεια θα έχουμε υπερβαση δομησης...

Τελος παντων, αυτος ο νομος ειναι τοσο ασαφης που ο καθενας μας τον εκλαμβανει με διαφορετικο τροπο....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

το κάνουμε αυτό γιατί έχουμε συμφωνήσει όλοι ότι υπάρχει υπέρβαση (ανεξαρτήτως υπολοίπου ΣΔ κλπ παραμέτρων) 

και ψάχνουμε να δούμε αν θα μπει και συντελεστής προσαύξησης για το Δ

άρα μας ενδιαφέρει μόνο αν μπορεί να κολλήσει "νόμιμα"

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση για την αβυσσο του ελεγκτη .

οταν ανεφερα οτι ασχολουμαι καθημερινα κ ο ελεγκτης ισως ποτε,κ τι θα γινει σε τυχον ελεγχο...η απαντηση πολυ φιλικη...<<ελα μωρε ο νομος ειναι εισπρακτικος>> κ αν τυχον ειμαι στο 5% ??<εε ο ελεκγκτης θα δει την κατηγορια>>....κ οταν ειπα να χρησιμοποιησω το ονομα της συναδελφου για τις απαντησεις ..........!!!

Στο πρωτο ερωτημαπου εθεσα μια ωρα διαφωνουσαν μεταξυ τους

 

 

Ιωαννα η απαντηση ειναι αυτη πουμου δωσαν απο HD,απλα προσπαθω να την αποκωδικοποιησω  ....αλλα τι λες γι αυτα?

 

1.ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΟ ΟΡΙΟ

........ κτιριο κολουσε τοτε δεν εχω παραβαση Δ παρα μονο ΥΚ +ΥΔ για το τμημα που δεν συμπιπτει (νομιμη θεση)

 

2 ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΝΤΟΣ Δ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑ

συμφωνα με τον νομο

α) εξεταζουμε  σε σχεση με την αδεια.... αρα εχω παραβαση Δ σε σχεση με την αδεια

 ποση παραβαση?μικροτερη η μεγαλυτερη του 20%?

β).για το ποσοστο υπερβασης συγκρινουμε με τα σημερινα,αρα μια προσθηκη εντος του Δ της αδειας που ομως δεν παραβιαζει το σημερινο Δ ποση παραβαση εχει?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

1. Διαφωνω καθετα και το εχω τεκμηριώσει παραπάνω παρόλο που νιωθω γραφικη πλεον γιατι βλεπω οτι κανενας δεν το συμμερίζεται :cry:  .

2.α) αν το Δ ειναι 4.5 και γω εχω "μπει " κατα 3.80 τοτε εχω 3.80/4.5>20%,

   β) σ αυτην την περιπτωση δεν εχω υπερβαση!!!!

      Ασε που εδω "παιζει" και το παραθυράκι του "δ" του ΝΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Την παράβαση Δ την ερμηνεύω ως "παράβαση του επιτρεπόμενου Δ στο γεωτεμάχιο" και όχι ως παράβαση της εγκεκριμένης απόστασης Δ.

Συνεπώς δεν θα χρέωνα Δ σε μια αυθαίρετη προσθήκη που έχει κολλήσει στο όριο..

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος μου δινει το δικαιωμα να συγκρινω με τα επιτρεπομενα μονο οσον αναφορα τα ποσοστα υπερβασης...Γιατι δεν κανεις το ιδιο και για τη δομηση την καλυψη και το υψος.???Που ο νομος διαφοροποιει τον τροπο αντιμετωπισης των πλεοδομικων μεγεθων?

 

 

Επειδη ειμαστε στο post του help desk πιστευω θα μας πεταζουν εξω καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά στη τροποποίηση του Παραρτήματος Α, νομίζω αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να ερμηνεύσουμε τη παράβαση Δ με βάση τα επιτρεπόμενα και όχι τα εγκεκριμένα.

Δεν δηλώνω ωστόσο και απόλυτα σίγουρος για το παραπάνω αλλά μου κάνει ελαφρώς  πιο ""λογικό""..

post-5403-0-87568400-1413637687_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λογικό αν το κτίριο κολλάει να καταλογίζεται με μικρότερο πρόστιμο από ό,τι αν έχει αφήσει μια μικρή λωρίδα γης πολύ κοντά στο όριο. Το πρώτο που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια επιβαρύνει το περιβάλλον περισσότερο.

Καλό είναι πάντως να ρωτάμε συχνά το Helpdesk για τα καυτά θέματα όπως αυτό γιατί είμαι σίγουρος πως από επιλογή των δικών μας ερωτήσεων βγαίνουν οι διευκρινιστικές ερωταπαντήσεις (όποτε ξαναβγούν), κι επιλέγονται κυρίως οι ερωτήσεις που επαναλαμβάνονται από αρκετούς συναδέλφους.

 

Το θέμα του ελέγχου του 5% των δηλώσεων μπορεί να είναι όντως ψαρωτικό. Η λογική πως όταν οι αρμόδιοι κάνουν τη δουλειά τους και μαζέψουν τα λεφτάκια τους δεν θα ξαναασχοληθούν με αυθαίρετα και ελέγχους είναι πολύ δημοφιλής στο Ελλαδιστάν, λόγω παλαιότερης εμπειρίας. Περισσότερο κινδυνεύουμε από τυχόν λάθη σε βεβαιώσεις μεταβίβασης ή υπαγωγές στο νόμο αυθαιρέτων κατασκευών μετά τον Ιούλιου του 2011, που μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο δικαστικής διαμάχης. Εννοείται όμως ότι εμείς πρέπει να είμαστε σωστοί σε όλα διότι: α) είμαστε επαγγελματίες και β) ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Πάντως αν γίνουν πότε έλεγχοι των προστίμων πολλά από τα κριτήρια θα είναι τόσο υποκειμενικά που θεωρώ πως στο μεγαλύτερο ποσοστό των δηλώσεων θα παρουσιαστεί πρόβλημα. Εδώ μετά από τόσο διάβασμα, διευκρινήσεις και εμπειρίες, σε πολλά θέματα ακόμα δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε μεταξύ μας.

Edited by pipakos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.