Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Πόσο μέσα στο εγκεκριμένο της άδειας Δ είναι το αυθαίρετό σου, το διαιρείς με το επιτρεπόμενο Δ σήμερα.

 

Μη ξεχνάς πως μιλάμε για αυθαίρετο όχι για νόμιμο που εκτός του Δ οφείλει να τηρεί και άλλες πολεοδομικές διατάξεις.

 

Εάν το αυθαίρετό σου της τηρεί όλες ας μην το συζητάμε πλήρωσε το παράβολο και κάνε νομιμοποίηση.

Edited by jja
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οι "επίσημες" απαντήσεις του helpdesk έχουν περίπου την ίδια βαρύτητα με τις εφημερίδες.

Όπως όλοι γνωρίζουμε, το Δ έχει νόημα όσο δεν κολλάμε, αν δικαιούμαστε. Μόλις κολλήσουμε, παύει να υπάρχει Δ.

Δεν είναι ένα σταθερό μέγεθος.

Αν η άδεια έχει Δ = 3,75 και η οικοδομή έχει υπέρβαση ύψους 1,0 μ., χωρίς καμία υπέρβαση δόμησης, τότε θα πάρετε υπέρβαση Δ  για τη ζώνη 0,1 μ. που καθίσταται εντός Δ;

Αν το Δ προέκυψε εκ των υστέρων από ένταξη στο σχέδιο πόλεως;

Αν από το σχέδιο το κτίριο αφήνεται να κολλάει, τότε έχει υπέρβαση Δ;

Απαντώντας στα παραπάνω, προκύπτει μία περίεργη αντιμετώπιση του Δ, αλλά και του προκηπίου για τα δύο τελευταία. 

Άρα λοιπόν δεν εφαρμόζεται απόλυτα η λογική πως έχω παράβαση εκεί που επεκτείνομαι και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Ο Νόμος λέει ξεκάθαρα ότι αναγνωρίζουμε τους χώρους προς ρύθμιση συγκρίνοντας με την άδεια.

Ο υπολογισμός του προστίμου όμως επηρεάζεται και από τους συντελεστές προσαύξησης που υπολογίζονται με δικό τους τρόπο.

Αν ίσχυε ο παραπάνω ισχυρισμός, θα έπρεπε να βάζουμε υπέρβαση "Δ" ακόμα και στις περιπτώσεις που αφήσαμε L>Δ.

Αφού στην άδεια είπαμε ότι θα αφήσουμε L και δεν το τηρήσαμε, τότε θα έπρεπε να έχουμε υπέρβαση "πλάγιας απόστασης".

Δεν το κάνει κανείς όμως. Και σωστά. Λαμβάνουμε υπόψη ότι θα μπορούσαμε να έχουμε πάει μέχρι το Δ.

Έτσι και με το κόλλημα. Λαμβάνουμε υπόψη ότι θα μπορούσαμε να έχουμε κολλήσει. Αυτά είναι τα επιτρεπόμενα. "Δ ή κολλάς"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι "επίσημες" απαντήσεις του helpdesk έχουν περίπου την ίδια βαρύτητα με τις εφημερίδες........

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μέσα στο εγκεκριμένο της άδειας Δ είναι το αυθαίρετό σου, το διαιρείς με το επιτρεπόμενο Δ σήμερα.

 

Μη ξεχνάς πως μιλάμε για αυθαίρετο όχι για νόμιμο που εκτός του Δ οφείλει να τηρεί και άλλες πολεοδομικές διατάξεις.

 

Εάν το αυθαίρετό σου της τηρεί όλες ας μην το συζητάμε πλήρωσε το παράβολο και κάνε νομιμοποίηση.

jja καλημερα ,το Δ  στο κλασμα οπως λες εχει 2 τιμες πχ 2,50 η 0, ομως κ ο αριθμητης θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι εχει 2 τιμες αναλογα αν την παραβιαση  Δ την μετρω ποσο μεσα μπηκα η ποσο απεχω απο το οριο

πχ αν κολλουσα βασει ΟΑ κ αφησα 10 εκ ποσο το ποσοστο υπερβασης?

Το αν θα παω προς εκδοση ΟΑ ειναι αλλο θεμα..

 

Appier συμφωνω μαζι σου ,αλλα ως προς το υψος κ το Δ κ απο 4014,δεν εξεταζουμε κ τα παρελκομενα μιας υπερβασης..

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

H δική μου άποψη είναι ότι 

 

1. Το Δ , όπως και η πρασιά δεν είναι πολεοδομικά μεγέθη. Καθορίζουν μόνο την θέση του κτιρίου στο οικόπεδο. 

2. Σε ότι αφορά την παραβίαση Δ ή πρασιάς , τον χώρο που τα  παραβιάζει τον σπάω σε 2 Φ.Κ . ένα για το τμήμα έως το 20% και ένα για το  άνω του 20%. Την πρακτική αυτή την ακολουθώ από τον Ν.4014 .

    Σημειώνω εδώ ότι ο χειρισμός αυτός με τα 2 Φ.Κ. για εμένα έχει επιβεβαιωθεί καθώς  :

    α. έχει γίνει δεκτός από Πολεοδομία της Αθήνας σε περίπτωση παραβίασης πρασιάς (που την έσπασα σε 2 ΦΚ) καθώς υπήρχε έκθεση αυτοψίας οπότε  και ελέγχθηκε η δήλωση.

    β. έχει γίνει εμμέσως δεκτός από άλλη πολεοδομία καθώς δέχθηκε την διάσπαση ενιαίου στατικά και λειτουργικά αυθαίρετου χώρου σε 2 νοητά τμήματα εκ των οποίων το ένα νομιμοποιήθηκε και το άλλο τακτοποιήθηκε. Ουσιαστικά 

        δηλαδή δέχθηκαν το μη ενιαίο του χώρου στις δηλώσεις αυθαιρέτων.

3. Για μένα χρήζει διευκρίνησης μόνο η περίπτωση όπου κολλάμε στο Δ.

    Με βάση το σκεπτικό (με το οποίο επίσης διαφωνώ) του ΥΠΕΚΑ ότι κτίριο που τοποθετείται σε άλλη νόμιμη θέση πληρώνει 500Ε να ισχύσει κάτι αντίστοιχο και εδώ.  

    Δηλαδή να μπαινει επιπρόσθετα μια Πολεοδομική παράβαση των 500Ε.

 

Για εμένα πάντως κτίσμα που είναι σε νόμιμη θέση δεν θα έπρεπε να επιβαρύνεται για τη θέση του.

 

ΥΓ. Βέβαια , μπορεί να έρθει το ΥΠΕΚΑ και να ανατρέψει τώρα το (2) , να δω τι θα γίνει μετά με  τις ΥΔΟΜ..

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα,

για το παράδειγμα σου εγώ λέω:

στην άδεια έπρεπε να κολλήσεις ή να αφήσεις Δ. Εσύ κόλλησες (στα σχέδια) αλλά στην πραγματικότητα άφησες 1μ από το όριο.

Το ποσοστό πλάγιου ορίου που θα υπολόγιζα εγώ είναι: (Δ-1)/Δ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το Δ δεν το "σπάω" σε <20% και >20%. Το στηρίζω απλώς στο γεγονός ότι, απολύτως κανένας από τους συντελεστές υπολογισμού του προστίμου για τον συγκεκριμένο νόμο δεν "σπάει" και υποθέτοντας βεβαίως ότι, αυτό θέλει να πει ο νομοθέτης. Όπου ήθελε να "σπάει" το είπε ......

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Βέβαια , μπορεί να έρθει το ΥΠΕΚΑ και να ανατρέψει τώρα το (2) , να δω τι θα γίνει μετά με  τις ΥΔΟΜ..

Οι ΥΔΟΜ το μονο που ειναι υποχρεωμενες να ελεγξουν ειναι αν τα αυθαιρετα πολεοδομικα μεγεθη που εχουν καταγραψει στην εκθεση αυτοψιας τους  ειναι τακτοποιημενα.Αν εσυ εχεις βαλει τα σωστα φυλλα καταγραφης με τους σωστους συντελεστες δεν τους αφορα καθολου και ουτε εχουν καμια ευθυνη πανω σ αυτο...

Κατα τη γνωμη μου δεν μπορεις να βαζεις σ ενα φυλλο καταγραφης παραβιαση Δ μεχρι 20% και στο αλλο >20%.Πιστευω οτι ειχε διευκρινιστει και στις ερωτοαπαντησεις του 4014.Μ αυτον τον τροπο μοιραζεις και τη δομηση σε φυλλα καταγραφης με >50%, 50%<..>100% και παει λεγοντας....

Δυστυχως πιστευω οτι με εγκυκλιους θα γινουν πολλες ανατροπες στην εκπνοη του νομου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το Δ δεν το "σπάω" σε <20% και >20%. Το στηρίζω απλώς στο γεγονός ότι, απολύτως κανένας από τους συντελεστές υπολογισμού του προστίμου για τον συγκεκριμένο νόμο δεν "σπάει" και υποθέτοντας βεβαίως ότι, αυτό θέλει να πει ο νομοθέτης. Όπου ήθελε να "σπάει" το είπε ......

συμφωνώ με Ιάσονα. Το σπάω μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις διακριτών χώρων εκατέρωθεν της διαχωριστικής <20% - >20%

Επιπλέον, @ ssouanis, αν έλεγε ότι θα κολλήσει και δεν κόλλησε, τότε έπρεπε να πάει στο Δ.

Οπότε η παράβαση πράγματι είναι Δ-1/Δ. Σε αυτή την πορεία (κόλλημα > Δ) δέχεσαι το σκαλοπάτι,

στην αντίστροφη (Δ > κόλλημα) γιατί δεν την δέχεσαι;

Όπως από το κόλλημα στο Δ πάει άμεσα 90% και μετά μειώνεται, έτσι και από το Δ στο κόλλημα αυξάνεται μέχρι 90% και μετά πάει άμεσα 0. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα,

για το παράδειγμα σου εγώ λέω:

στην άδεια έπρεπε να κολλήσεις ή να αφήσεις Δ. Εσύ κόλλησες (στα σχέδια) αλλά στην πραγματικότητα άφησες 1μ από το όριο.

Το ποσοστό πλάγιου ορίου που θα υπολόγιζα εγώ είναι: (Δ-1)/Δ.

θα επιμεινω μηπως κ ξεκαθαρισει το θεμα

 ,συμφωνα με αυτο που γραφεις, εχω  Δαδειας=0-1/Δεπιτρ =0 η 2,50......ποιο Δεπιτρ χρησιμοποιω κ τι αποτελεσμα εχω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.