Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

είμαι βέβαιος ότι δεν το μέτρησες καλά: ΔΕΝ είναι 20% ακριβώς. Είναι 19,98%. Το είδα εγώ. Το μέσο μήκος της παραβίασης μετράει, όχι το δυσμενές.

Δεν είδες που έχει κούρμπα στη μέση;

Link to comment
Share on other sites

Παραβίαση Δ=20% ακριβώς.

Ποιον συντελεστή χρησιμοποιούμε 8α ή 8β του Παραρτήματος;

Έχω τη γνώμη,  ότι  ο πρώτος συντελεστής αφορά για υπέρβαση =20%. (δες το κατ αναλογία με τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης ξεκινώντας από το τέλος προς την αρχή).

Όμως καλύτερα κάνε αυτό που λένε οι συνάδελφοι (με τις καλημέρες μου) πιο πριν. "Κλέψε" λίγο τη μέτρηση για να έχεις το χαμηλό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη,  ότι  ο πρώτος συντελεστής αφορά για υπέρβαση <20% ενώ ο δεύτερος για >=20%. (δες το κατ αναλογία με τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης ξεκινώντας από το τέλος προς την αρχή).

Όμως καλύτερα κάνε αυτό που λένε οι συνάδελφοι (με τις καλημέρες μου) πιο πριν. "Κλέψε" λίγο τη μέτρηση για να έχεις το χαμηλό συντελεστή.

κατ' αρχήν διαμαρτύρομαι εντόνως γιατί διαδίδεις συκοφαντίες.

Κανείς δεν είπε ποτέ "κλέψε" τη μέτρηση (άλλωστε, ακόμα και για όσους δεν διαβάζουν ανάμεσα στις γραμμές, υπάρχει όριο ανοχής των μετρήσεων)

Είπαμε μόνο μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος. Μπορεί να φύσαγε και να καμπύλωνε η κορδέλα, ή να έπεφτε ο ήλιος στο λέιζερ.

Αν έγιναν όλα απολύτως τέλεια και η υπέρβαση είναι ακριβώς 20%

(δηλαδή για παράδειγμα είναι ακριβώς 75cm επί Δ=3,75 ας πούμε, και δεν είναι σε κανένα σημείο 74 ή 74,5 ή ακόμα και 76)

τότε εγώ δεν ξέρω ποιος συντελεστής εφαρμόζεται. Δεν το έχω δει πουθενά να το λέει.

Και φαντάζομαι βέβαια ότι και το κτίριο είναι όλο πέρα από το Δ (έστω 3,75) και δεν κάνει κύματα ο σοβάς,

γιατί τότε θα πρέπει να μπει και ένα ακόμα φκ με τις φλύδες του σοβά που είναι ας πούμε στο 3,74 ή στο 3,745 ή στο 3,73.

Νομίζω ότι για την περίπτωση αυτή θα πρέπει το εμβαδό της υπέρβασης να υπολογιστεί με ολοκλήρωμα και όχι με προσέγγιση με τρίγωνα,

οπότε θα πρέπει να αποτυπωθεί ακριβώς ο κυματισμός του σοβά με ειδικό λέιζερ και να προσομοιωθεί με μέθοδο ελαχίστων τετραγώνων ή άλλη κατάλληλη διαφορική εξίσωση.

Άμα θέλουμε να είμαστε σωστοί και ακριβείς

Link to comment
Share on other sites

 (...) η υπέρβαση είναι ακριβώς 20%

 

τότε εγώ δεν ξέρω ποιος συντελεστής εφαρμόζεται. Δεν το έχω δει πουθενά να το λέει.

 

Δεν το αναφέρει το λεκτικό νόμου η παραρτήματος. Η άποψη μου βασίστηκε σε ευθεία αναλογία της διαβάθμισης των συντελεστών προσαύξησης Υ.Δ (διαβάζοντας την κλιμάκωση από το τέλος προς την αρχή), όπως αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Σαφώς και δεν έχει καμία σημασία. Είτε φυσάει άνεμος, είτε έχει κόντρα ήλιο, είτε ο σοβάς κάνει κύματα, δεν βγάζεις ακρίβεια χιλιοστού στη μέτρηση. Εξάλλου στα δομικά έργα δεν ίσχυει τέτοια κλίμακα μεγέθους μετρήσεων.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

κτιριο  το οποιο κατα 4μ χ3(3=Δ) =12τμ βρισκεται εντος πλαγιων αποστασεων 

μπορουμε να υπολογισουμε  το προστιμο

για φκ1:       4. χ (3 χ 20% = 0.60)  =  2.4 τμ  για <20%

και για φκ2 :4. χ (3 χ 80% = 2.4)=9.60 τμ για >20% ?

η αποκλειστικα  και απ ευθειας  >20% ?? για ολα τα 12τμ εφοσον  <<μπαινει>> και στην περιοχη >20%?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να το πάρεις απευθείας >20%.. Σε αντίστοιχη ερώτησή μου εδώ είχα λάβει αυτή την απάντηση (με τη λογική ότι ούτε για τις ΥΔ κάνουμε επιμερισμούς κ.τ.λ.).. Αλλά ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.