Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Χμ.. δύσκολη η περίπτωσή σου.

Θεωρώ κι εγώ πως πρέπει να χρεώσεις Δ και στις 2 στάθμες.

Γενικά η μη υλοποίηση δεν αποτελεί αυθαιρεσία όταν όμως με τον τρόπο αυτό δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικοί κανόνες.

Στην περίπτωσή σου προφανώς η κατασκευή της προσθήκης ως το όριο του οικοπέδου τέθηκε ως προϋπόθεση ώστε να μπορέσει ο πελάτης να κάνει προσθήκη ορόφου.

 

Σε αυτές τις μπερδεμένες περιπτώσεις νομίζω πάντα καλύτερο είναι να γίνεται αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας σε συνεννόηση με την ΥΔΟΜ αν αυτό είναι δυνατό

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εγινε ουτε η προεκταση οροφου, ουτε προεκταση ισογειου. Εννοεις οτι αλλιως δεν θα γινοταν να δωσουν αδεια για τον οροφο;!!! Σωστο και αυτο.

Εστω οτι δεν γινεται αναθεωρηση...δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να γινει παλι λογω Δ.....τι τακτοποιω;

Θεωρω μονο Δ οροφου και οχι ισογειων.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις γι αυτο και είπα ότι επειδή είναι ιδιάζουσα η περιπτωσή σου θα ήταν καλύτερο να πας για νομιμοποίηση με δήλωση σε συνεννοήση με την ΥΔΟΜ. Οπου πιθανότατα θα κληθείς να υλοποιήσεις τις προσθήκες που δεν έγιναν.

Απο την άλλη είναι αυτό ακρίβως που κατάλαβες ότι αν δεν έκανε την προσθήκη δε θα έχτιζε τον όροφο οπότε υπάρχει αυθαιρεσία.

Η παραβίαση Δ γενικά πιστεύω πως όταν υφίσταται πρέπει να χρεώνεται σε όλες τις στάθμες.

Link to comment
Share on other sites

gio για να μην έχεις πρόβλημα καλό θα είναι να το βάλεις και στις δύο στάθμες. Υπάρχει ένα σκεπτικό σε αυτό που λες, αλλά χρέωνοντας Δ και στις δύο στάθμες έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και ο ιδιοκτήτης επίσης (με λιγότερα χρήματα στην τσέπη).

Ειδικά η πλάγια απόσταση είναι αγαπημένο θέμα στις πολεοδομίες για να σου προκαλέσουν πρόβλημα. Εγώ για κατοικία πλάτους 7 μέτρα, έβαλα ΥΔ και ΥΚ μια οπισθοχώρηση από το όριο, 45 περίπου εκατοστών η οποία έγινε για να κατασκευαστεί το βροντάλ της στέγης και έχω θέμα με τον ελεκτή της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις.

Νευριαζω οταν βλεπω οτι οι πολιτες θα πρεπει να πληρωνουν τοσα και τοσα...και φυσικα τις αυθαιρεσιες που εχουν κανει...αλλα οχι και αυτες που δεν-ισως-μπορει να υπαρχουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω μικρή μετατόπιση κτιρίου εντός Δ σε εκτός σχεδίου, με ΥΔ<40%, ΥΚ<20% αλλά Υπλ.αποστάσεων >20%

 

Είμαι κατηγορία 5 λόγω πλαγίων αποστάσεων???

 

Θεωρώ ναι...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι σε ποια επιφάνεια ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης αντιστοιχεί η παραβίαση Δ.

Αν όπως λες είναι όλα μικρότερα του 40% τότε έχεις κατηγορία 4 και όχι 5.

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε κτίριο με άδεια μετά το 1983.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο,

 

Ναι το κτίριο είναι μετά το 83. Επομένως η υπέρβαση πλαγιων αποστάσεων δεν παιζει ρόλο στη κατηγορία?

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Από μόνη της όχι. Η υπέρβαση κάλυψης και δόμησης (η τελευταία συνδέεται με τον υπολογισμό της παραβίασης Δ) παίζουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούσα ότι έχει σχέση με το άρθρο 9/κατ. 4/Β, όπου αναφέρει ότι δεν εντάσσονται στην κατηγορία 4 (άρα κατηγορία 5) κατασκευές εντος προκηπιου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.