Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

ειναι λιγο παρατολμο κατα τη γνωμη μου ...αλλα αν το καλοσκεφτεις τους βγαινει.....με τα κολοσυστηματα τους!

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καμιά "μαγκιά" μείωσης προστίμου όταν έχω παραβίαση πλάγιας απόστασης / απόστασης ορίου 15 μ. εκτός σχεδίου

ΟΧΙ από υπέρβαση αλλά από μετακίνηση της οικοδομής;

Link to comment
Share on other sites

ελεγχεις με το Δ της εποχης η της ΟΑ?

Επειδή πολλοί συνάδελφοι που ξεκινάνε τώρα αυθαίρετα δεν το έχουν πιάσει,

και επειδή εφαρμόζεται για όλους τους συντελεστές προσαύξησης, το επαναφέρω.

Ελέγχεις την ύπαρξη ή όχι παράβασης συγκρίνοντας με τα μεγέθη της άδειας.

Υπολογίζεις τον συντελεστή προσαύξησης συγκρίνοντας με τα σημερινά επιτρεπόμενα μεγέθη.

 

Άκη ευχαριστώ. Μου φαίνεται λίγο παράτολμο όμως. 

Αν είναι να το περιγράψω στην τεχνική έκθεση, δεν βάζω και καθόλου φκ.

Θα το πούμε δηλαδή απλή κτιριοδομική;

Σας υπενθυμίζω ότι προ 4014, τέτοιες παραβάσεις πήγαιναν ΣΧΟΠ για εξαίρεση,

γιατί δεν μπορούσαν να πάνε άρθρο 22. Χοντρό δεν είναι να μην πληρώσει καθόλου πρόστιμο;

Έλεγα μήπως λέει κάπου κάτι τύπου παραβίασης ύψους χωρίς υπέρβαση με ειδικούς συντελεστές, αλλά δεν το έχω δει πουθενά. 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Από ερωτοαπαντήσεις του 4014,αν και η Λεμπέση ψιλοαντιδρούσε...

 

9.ΑΠΟΣΤΑΣΗ: Για αυθαίρετο τμήμα εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια εάν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης λαμβάνεται μόνο ο συντελεστής παραβίασης της απόστασης ( 8-), διαφορετικά λαμβάνεται υπόψη και ο συντελεστής υπέρβασης κάλυψης (7) (Γ΄24)

Link to comment
Share on other sites

Από ερωτοαπαντήσεις του 4014,αν και η Λεμπέση ψιλοαντιδρούσε...

 

9.ΑΠΟΣΤΑΣΗ: Για αυθαίρετο τμήμα εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια εάν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης λαμβάνεται μόνο ο συντελεστής παραβίασης της απόστασης ( 8-), διαφορετικά λαμβάνεται υπόψη και ο συντελεστής υπέρβασης κάλυψης (7) (Γ΄24)

κατ' αρχήν δεν καταλαβαίνω τι εννοεί η εα.

Αν πρόκειται για υπέρβαση (και όχι παραβίαση μόνο) τότε δεν σχετίζεται με το συγκεκριμένο που συζητάμε.

(άσε που με τον 4178 λύθηκε το θέμα γιατί μας ξεκαθάρισαν αυτό που λέμε παραπάνω για εντοπισμό παραβάσεων και συντελεστές,

οπότε δεν τίθεται ζήτημα αν μπαίνει ή αν δεν μπαίνει η κάλυψη, κάτι που δεν σχετίζεται με την παραβίαση Δ ή κάτι άλλο)

 

Το κόλπο που είπες εσύ για την περίπτωσή μου είναι μαγικό, απλά το φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν μιλάει αποκλειστικά για παραβίαση Δ.

 

Αλλά και παλαιότερα η παραβίαση απόστασης Δ αντιμετωπιζόταν ως μικρή παράβαση.

 

post-28847-0-32559900-1399669060_thumb.jpg

 

Η απόφαση 7587/04 εξακολουθεί να ισχύει αλλά είναι χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

apier

αυτο απαντουσα κ εγω οτι ο ελεγχος γινεται με τα της ΟΑ κ οχι της εποχης που αναφερει ο συναδελφος

HQ7 k apier

συμφωνα με το νεο παραρτημα, παραβιαση Δ σημαινει ταυτοχρονα κ ΥΔ κ ΥΚ για το τμημα που παραβιαζει το Δ ασχετως αν δεν υπαρχει αυξηση καλυψης-δομησης(υπαρχει καπου κ στις Ε/Α)  σε αντιθεση με τον 4014

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια διοτι εμεινα απο καυσιμα.......

 

Εστω οτι εχω Δ = 2,50μ  απο ΟΑ του 92  κ επιτρεπομενη τοτε     2,50μ  η 0.00μ

η παραβιαση Δ ισχυει απο τα ορια οικοπεδου η καθετης ?

Σε περιπτωση μη παραβιασης Δ,απο τα ορια του οικοπεδου δηλ αποσταση>2,50μ,αλλα υπαρχει παραβιαση της αποστασης απο τα ορια ττης καθετης (εγινε 0.00μ) ,πως το χειριζομαι?

Αν η πιο πανω παραβιαση απο τα ορια της καθετης οφειλεται σε νεα αναδιανομη των καθετων με συμβολαια μεταγενεστερα της ΟΑ ,τι κανω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Στο όριο της κάθετης μπορείς και να "κολλήσεις" το κτίριο. Καμία υποχρέωση τήρησης Δ από αυτό.Επιλέγεις όποια απόσταση θέλεις και ελέγχεις την απαιτούμενη απόσταση από το κτίριο της όμορης κάθετης.

 Η υποχρέωση Δ από τα όρια του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.