Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Σας παραθέτω την δική μου περίπτωση:

'Εχω οικόπεδο στο οποίο υπάρχουν 3 αγροτικές αποθήκες συνεχόμενες- 1 κατοικία με ημιυπόγειο (όλα έχουν άδειες) κ 1 αυθαίρετο κτίσμα χωρίς άδεια συνεχόμενο των αποθηκών.

Ο πελάτης ήθελε να νομιμοποιήσει το κτίσμα ώστε την μια αγροτική αποθήκη να την κάνει εμπορική αποθήκη.

Σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να μπεί το αυθαίρετο κτίσμα στον νόμο προς έκδοση Οικ. άδειας κ ταυτόχρονα να έκανα κ την αλλαγή χρήσης για την αποθήκη. 

Τα προβλήματα:

1. Οι αποθήκες δεν κολλάνε στο πίσω όριο αλλά υπάρχει κενό 40εκ (το οποίο φάνηκε στο τοπογραφικό) στις παλαιότερες άδειες φαινόταν ότι κολούσαν, άρα έχω παραβίαση Δ; 

2. Μεταξύ της μιας αποθήκης και του σπιτιού σε παλαιότερες άδειες θεωρητικά υπήρχε απόσταση 2.5μ, στην πράξη σήμερα στο μεγαλύτερο σημείο έχω 1.95μ, και εδώ μάλλον παραβίαση Δ.

3. Στα πλάγια της κατοικίας σε σχέση με το γειτονικό οικόπεδο σε παλαιότερες άδειες έχω απόσταση 1,60μ, στην πράξη έχω στο μεγαλύτερο σημείο 1,30μ., παραβίαση Δ;

4. Στο μπροστά τμήμα στις παλαιότερες άδειες έχω απόσταση 3.20μ, στο τοπογραφικό το βλέπω 2,00.

5. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά έχει αλλάξει σχήμα κ η κατοικία σε ένα τμήμα της με αποτέλεσμα να έχω αλλαγές στην κάλυψη - Δόμηση.

 

 

Υπάρχει τρόπος να τακτοποιηθεί το οικόπεδο αλλά και να μπορέσω να βγάλω την άδεια για την αλλαγή χρήσης;

 

Οι προτάσεις που έχω από ένα συνάδελφο είναι να '' πειράξω '' τις αποστάσεις.

 

 

 

* Βοηθήστε παιδιά, είναι η πρώτη μου δουλειά(δεν έχω ιδέα από οικ. άδειες και ποσο μάλλον από αυθαίρετα) τζάμπα θα γίνουμε ρεζίλη στον άνθρωπο

Link to comment
Share on other sites

για να μπει προς έκδοση αδείας πρέπει να έχει τελική κάλυψη < 60% και φύτευση >40%

έτσι όπως το περιγράφεις δεν μου ακούγεται πολύ πιθανό.

και φοβάμαι ότι και από ΣΔ δεν πρέπει να είσαι και πολύ άνετα (χωρίς βέβαι να ξέρουμε τις λεπτομέρειες)

Για ξαναδές το λίγο μήπως πρέπει να μπούνε όλα 4178

Link to comment
Share on other sites

apier ευχαριστώ για την απάντησή σου.

H τελική μου κάλυψη είναι <60%. Έχω οικόπεδο 720μ2Χ0.6= 432μ2, άρα έχω πραγματοποιούμενη κάλυψη 395μ2.

Σχετικά με την φύτευση:

Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος: Εμβαδόν Οικοπέδου ­- Εμβαδόν Επιτρεπόμενης Κάλυψης = 288 τ.μ.
­ Υποχρεωτική φύτευση ακαλύπτου χώρου: Υποχρεωτικός Ακάλυπτος Χώρος x 2 / 3 = 192τ.μ.
Πραγματοποιούμενη φύτευση:720-395 = 325 Χ 2/3 = 217μ2
άρα ο έλεγχος βγαίνει 217>192. 
Όταν λές ότι η φύτευση πρέπει να είναι >40% σε σύγκριση με ποιό μέγεθος.
 
Για τις αποστάσεις κανείς;;;
Link to comment
Share on other sites

το 40% προκύπτει ως 2/3 του 60%

 

για τις αποστάσεις φοβάμαι ότι έχεις δίκιο για τις παραβιάσεις.

και το χειρότερο είναι ότι για τους συντελεστές θα πας μάλλον στα μέγιστα, αφού θα συγκρίνεις με τα σημερινά ισχύοντα.

αυτό που θέλεις να βγάλεις άδεια, περνάει με ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε κάποια συζήτηση τον περασμένο χειμώνα είχα ακούσει πολύ γενικά για κάποιο νομοσχέδιο το οποίο θα έδινε δικαίωμα στον Μηχανικό να καταθέσει στην πολεοδομία κάποια δικαιολογητικά ώστε να μπορεί να νομιμοποιήσει  κτίσματα τα οποία είναι κτισμένα κάτω από της επιτρεπόμενες πλευρικές αποστάσεις,  με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει δόλος και είναι καθαρά λάθος μηχανικού η τοπογράφου

γνωρίζει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες ;

ευχαριστώ

Ν.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εάν μεταξύ δύο διακριτών κτιρίων (πχ σε γεωτεμάχιο εντός οικισμού) δεν υπάρχει η απαιτούμενη μεταξύ τους απόσταση στους όγκους, τίθεται θέμα παράβασης Δ για τα τμήματα των κτιρίων που παραβιάζουν την ελάχιστη απόσταση ή παραβίαση Δ κατά τον 4178 αφορά αποκλειστικά την απόσταση μεταξύ όγκων και ορίων του οικοπέδου  ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Σε εκτός σχεδίου περιοχή, είχε βγει άδεια για κατοικίες οι οποίες ανά δύο ενώνονταν μέσω αποθηκών σε μεσοτοιχία και οι υπόλοιπες απείχαν μεταξύ τους 8μ. Στην κατοικία του πελάτη μου η αποθήκη-μεσοτοιχία με τον γείτονα δεν κατασκευάστηκε. Σε αυτή την περίπτωση έχω παραβίαση Δ? Και αν ναι, πως θα υπολογίσω το πρόστιμο; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν μεταξύ δύο διακριτών κτιρίων (πχ σε γεωτεμάχιο εντός οικισμού) δεν υπάρχει η απαιτούμενη μεταξύ τους απόσταση στους όγκους, τίθεται θέμα παράβασης Δ για τα τμήματα των κτιρίων που παραβιάζουν την ελάχιστη απόσταση ή παραβίαση Δ κατά τον 4178 αφορά αποκλειστικά την απόσταση μεταξύ όγκων και ορίων του οικοπέδου  ?

διαβάζοντας στο τροποποιημένο παράρτημα του νόμου αναφέρει στη περίπτωση 8:

"συντελεστής πλάγιας απόστασης: Επιλέγεται ο συντελεστής που αντιστοιχεί στο ποσοστό της πλάγιας απόστασης από τα όρια του οικοπέδου, που καλύπτεται από την αυθαίρετη κατασκευή."

Άρα, σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, η περίπτωση αυτή, αν και παράβαση, δεν καλύπτεται με το συντελεστή πλάγιας απόστασης. Αν πεις ότι ένα από τα δυο κτίρια, έχει τοποθετηθεί σε διαφορετική θέση από την εγκεκριμένη και με δεδομένο ότι η μεταξύ τους Δ δεν τηρείται, μάλλον καταλήγεις ότι έχεις μετακίνηση σε μη σύννομη  θέση, αφού παραβιάζεται η πολεοδομική διάταξη της ελάχιστης επιτρεπόμενης, μεταξύ των κτιρίων, απόσταση.

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Σε εκτός σχεδίου περιοχή, είχε βγει άδεια για κατοικίες οι οποίες ανά δύο ενώνονταν μέσω αποθηκών σε μεσοτοιχία και οι υπόλοιπες απείχαν μεταξύ τους 8μ. Στην κατοικία του πελάτη μου η αποθήκη-μεσοτοιχία με τον γείτονα δεν κατασκευάστηκε. Σε αυτή την περίπτωση έχω παραβίαση Δ? Και αν ναι, πως θα υπολογίσω το πρόστιμο; 

 

Ευχαριστώ

Έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών να υποθέσω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πεις ότι ένα από τα δυο κτίρια, έχει τοποθετηθεί σε διαφορετική θέση από την εγκεκριμένη και με δεδομένο ότι η μεταξύ τους Δ δεν τηρείται, μάλλον καταλήγεις ότι έχεις μετακίνηση σε μη σύννομη  θέση, αφού παραβιάζεται η πολεοδομική διάταξη της ελάχιστης επιτρεπόμενης, μεταξύ των κτιρίων, απόσταση.

Eάν όμως έχουμε ένα νόμιμο κτίριο και ένα ανεξάρτητο αυθαίρετο (πχ αποθήκη ή λεβητοστάσιο) σε απόσταση < Δ από το νόμιμο, ασχολούμαστε με συντελεστή πλάγιων αποστάσεων? Σύμφωνα με το λεκτικό του Παραρτήματος, θεωρώ και εγώ πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.