Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Eάν όμως έχουμε ένα νόμιμο κτίριο και ένα ανεξάρτητο αυθαίρετο (πχ αποθήκη ή λεβητοστάσιο) σε απόσταση < Δ από το νόμιμο, ασχολούμαστε με συντελεστή πλάγιων αποστάσεων? Σύμφωνα με το λεκτικό του Παραρτήματος, θεωρώ και εγώ πως όχι.

Πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε εκτός σχεδίου περιοχή, είχε βγει άδεια για κατοικίες οι οποίες ανά δύο ενώνονταν μέσω αποθηκών σε μεσοτοιχία και οι υπόλοιπες απείχαν μεταξύ τους 8μ. Στην κατοικία του πελάτη μου η αποθήκη-μεσοτοιχία με τον γείτονα δεν κατασκευάστηκε. Σε αυτή την περίπτωση έχω παραβίαση Δ? Και αν ναι, πως θα υπολογίσω το πρόστιμο; 

 

 

 

@Pavlos33 Ναι υπάρχει σύσταση. Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Παραβίαση Δ δεν υπάρχει. Αυτή αναφέρεται σε σχέση με τα όρια του οικοπέδου και τη θέση της οικοδομής. Ο ρόλος της ενδιάμεσης αποθήκης ήταν για να είναι ενιαίο το κτίριο και να γίνει η σύσταση Ο.Ι. Συνήθως βάζουμε Η.Χ και παλιότερα το "περνούσαν" και με πέργκολες. Η μη υλοποίηση τμήματος κτιρίου δεν αποτελεί γενικότερα παράβαση. (εγκ. 3). Πολεοδομική διάταξη σε πρώτη ανάγνωση δε βλέπω να παραβιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια οι κατοικίες έχουν κατασκευαστεί ανά δύο σε απόσταση μετά από έγκριση αρχιτεκτονικής. Μεταξύ των κτιρίων επομένως στα εκτός σχεδίου δεν νοείται Δ? Συγγνώμη που επιμένω αλλά με την συγκεκριμένη άδεια έχω μπερδευτεί...

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά. Η ενδιαφερόμενη κατοικία έπρεπε να εφάπτεται σε μια αποθήκη, η οποία την χώριζε από την όμορη κατοικία. Σήμερα, η αυτοψία δείχνει ότι η αποθήκη ουδέποτε κατασκευάστηκε. Υποθέτω ότι η κατοικία με την οποία εντέλλεσαι να ασχοληθείς, έχει τοποθετηθεί στη σωστή της θέση. Άρα, τι αυθαιρεσία να μπορέσεις να βάλεις; Άσε που με την αποθήκη δεν μπορείς να ασχοληθείς διότι δεν είναι δική σου οριζόντια.

Το Δ για το νόμο των αυθαιρέτων ορίζεται (βλέπε τροποποιημένο παράρτημα νόμου) ως η παραβίαση πλάγιας απόστασης οικοπέδου. Δεν αναφέρει κάτι για υποχρεωτική απόσταση μεταξύ κτιρίων. Παράλογο σίγουρα αλλά εμείς το νόμο εφαρμόζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη αποτελούσε τμήμα της κατοικίας που καλούμαι να ρυθμίσω, δεν κατασκευάστηκε όμως ποτέ. Ήταν μεσοτοιχία με μία αντίστοιχη αποθήκη της όμορης δεξιά κατοικίας (στην άδεια ανά δύο κατοικίες είναι μεσοτοιχία) η οποία δεν είχε κατασκευαστεί και την έφτιαξε ο ιδιοκτήτης πέρσι το καλοκαίρι και ενώ η άδεια εχει λήξει από το 1994...

Άλλη μία αυθαιρεσία που έχω είναι κατασκευή αποθήκης κάτω από σκάλα η οποία έχει κατασκευασθεί στην απόσταση που χωρίζει την εν λόγω κατοικία από την αριστερή όμορη. Ούτε εκεί, να υποθέσω, έχω παραβίαση Δ.

 

Αυτό με το παράρτημα το έχω διαβάσει και θα στηριχτώ σε αυτό για να προχωρήσω... Απλά στα εκτός σχεδίου δεν ξέρω αν υφίσταται έννοια Δ απόστασης μεταξύ των κτιρίων..

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση μεταξύ τους ισχύει πλην όμως δεν μπορεί να μπει στη περίπτωση αυτή ο συντελεστής που αφορά την Δ, διότι ο συντελεστής παραβίασης πλάγιας απόστασης, όπως περιγράφεται στο τροποποιημένο παράρτημα του νόμου αφορά την υποχρεωτική απόσταση του κτιρίου σε σχέση με το όριο του γηπέδου (π.χ 15 μ για τα εκτός σχεδίου). 

ερωτήματα:

α) Οι 2 κατοικίες πόσο απέχουν ?

β) Η κατοικία έχει τοποθετηθεί σωστά στο γήπεδο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι κατοικίες που δεν είναι μεσοτοιχία απέχουν μεταξύ τους 8,00 μ. Ενώ εκείνες που κολλάνε, ενώνονται με δύο αποθήκες mirror μήκους 2,00 μ. έκαστη.

Στα σχέδια της αδείας φαίνεται και μάντρα ενδιάμεσα στα 4,00 μ.

Η κατοικία έχει τοποθετηθεί σωστά στο γήπεδο αλλά έχω υπερβάσεις δόμησης-κάλυψης.

 

Στο Τοπογραφικό-Δ.Κ. αναφέρει "Πλάγιες αποστάσεις 4,00 μ. ή μικρότερη στην κρίση της ΕΠΑΕ. Υπολογισμός Δ=3+0,1Η"

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 1 παρ. 2 περ. 4 ΦΕΚ 270/Δ/85

4. Το ανεγερθησόμενο εντός του γηπέδου κτίριο πρέπει να είναι ενιαίο. Επιτρέπεται η διάσπαση αυτού σε περισσότερα κτίρια μόνο μετά από γνώση της αρμόδιας Επιτροπής Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου. 

 

Αν ξεκινούσε νέα άδεια σήμερα, πολύ δύσκολο να δοθεί έγκριση για περισσότερα ανεξάρτητα κτίρια κατοικίας στο γήπεδο. Υποθέτω ότι όπου έχει δοθεί τέτοια έγκριση ακολουθήθηκε ο κανόνας του 3+0.1*Ημεγ.=3,75 μ.

 

Πλάγιες αποστάσεις 4 μ... μάλλον κάτι άλλο εννοεί. Οι υποχρεωτικές πλάγιες από τα όρια (ανάλογα την περίπτωση, παρεκκλίσεις κλπ) είναι 2.5 μ, 5,0 μ., 7.5 και 15. Απόσταση 4 μ. δεν γνωρίζω με ποιο τρόπο δόθηκε. Μήπως εννοούσε αυτές μεταξύ των κτιρίων?

Έτσι όπως τα περιγράφεις δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο θέμα, πέρα από τις αυθαιρεσίες που πρέπει να ρυθμιστούν. 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό τον λόγο με έχει μπερδέψει η συγκεκριμένη άδεια... Οι όροι του εγκεκριμένου τοπογραφικού δεν συμβαδίζουν με αυτά που αναφέρει το ΦΕΚ των εκτός σχεδίου.

 

Αναφέρει το 3+0.1*Ημεγ. αλλά μελετά με αποστάσεις 4,00 μέτρων. Και από τα όρια του γηπέδου...

 

Επομένως δεν ελέγχω καθόλου παραβίαση αποστάσεων Δ μεταξύ των κτισμάτων;

Link to comment
Share on other sites

για τις   αποστάσεις ανάμεσα στα κτίρια η απόσταση>: 3+0.1*Η είναι σωστή και με βάση την εγκ. 12/86 άρθρο 28. 

Κατά τη γνώμη μου δεν ελέγχεις κάτι άλλο όσο αφορά αποστάσεις κτιρίων μεταξύ τους, εφόσον το κτίριο έχει τοποθετηθεί σωστά.

Θυμίζω ότι και η κ. Λεμπέση στις σημειώσεις της σχετικά με το ν. 4014 αναφέρει ότι δεν εξετάζεται η μεταξύ των κτιρίων απόσταση όσο αφορά στο συντελεστή πλάγιας απόστασης.

 

(σημειώσεις κ. Λεμπέση σχετικά με ν. 4014)

87.  ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΠΛΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ & ΠΡΑΣΙΑΣ: Στα εντός σχεδίου ελέγχεται 
η  παραβίαση  του  ∆  από  το  κτίριο  ή  από  τους  εξώστες  (µε  το  άρθ.9  παρ.5  του  ΓΟΚ).  Η 
παραβίαση  πλαγίων  αποστάσεων  δεν  περιλαµβάνει  την  παράβαση  της  απόστασης  µεταξύ 
ανεξάρτητων κτιρίων η οποία (όταν δεν υπάρχει το ∆) δηµιουργεί άλλου είδους παράβαση, 
ενδεχοµένως κάλυψης
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.