Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

  • 1 month later...

Σε περίπτωση που ένα κτίσμα με άδεια έχει επικαταθεί αυθαίρετα στο πίσω όριο (ακάλυπτο) και έχει καλύψει όλο τον ακάλυπτο, έχει παραβίαση πλάγιων αποστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και αν έχεις κολλήσει τότε προφανώς είναι και > 20% της επιτρεπόμενης.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που στην αδεια δειχνει να εφαπτεται το κτιριο στο πλαγιο οριο ,αλλα τμημα του κτιριου δεν εχει κατασκευαστει,εχουμε υπερβαση Δ (για το υπολοιπο τμημα που δεν εχει μηδενικη αποσταση ) ,η οχι?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε υπερβαση οριου.

Αν καταλαβα καλα θα επρεπε να κολλησει το κτιριο (συμφωνα με την αδεια) στην πλευρα του οριου...αλλα δεν "εφτασε" μεχρι εκει και "σταματησε" πχ ενα μετρο πριν το οριο.

Ναι ειναι παραβαση

Link to comment
Share on other sites

gio

ο συνάδελφος άλλο ρώτησε

π.χ

έχω σχήμα οικοδομής Γ 

το μικρό σκέλος δεν κατασκευάστηκε

αλλά το μεγάλο σκέλος του διατηρεί το Δ

Link to comment
Share on other sites

δεν είπε ότι διατηρεί το Δ.

νομίζω ότι αν το διατηρούσε δεν θα ρώταγε τίποτα. νομίζω.

Αν υπάρχει τμήμα εντός Δ, εγώ πιστεύω ότι υπάρχει παράβαση.

Αν δεν υπάρχει τμήμα εντός Δ, νομίζω δεν υπάρχει παράβαση.

(κι ας μην υλοποιήθηκε η άδεια)

νομίζω είναι απλή κτιριοδομική

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι, εφόσον ελέγχεις με τα εγκεκριμένα σχέδια της ΟΑ, "βλέπεις" ότι, εξαιτίας τμήματος που π.χ. δεν κατασκευάστηκε, το ακίνητο δεν εφάπτεται στο όριο, οπότε ισχύει η "τήρηση του δ".

Δηλαδή, αφού παραβιάζεται το δ, τότε (ανεξαρτήτως αν έχεις υπέρβαση δόμησης) ότι, βρίσκεται εντός του δ είναι παράβαση, η οποία πρέπει να ρυθμιστεί μέσω του 4178. Και ρυθμίζεται μέσω της "γνωστής βλακείας του νόμου αυτού", δηλαδή, ό,τι είναι εντός δ ως ΥΔΚΧ και Υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.