Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φουσκωμα δοχείο διαστολής θέρμανσης υπό πίεση


Dinos1974

Recommended Posts

Μπορεί να μην συμβεί και τίποτα, αλλά ποιος ο λόγος να μείνει κανείς στο "σχεδόν" αντί να εφαρμόσει την σωστή μέθοδο που θα έχει ως αποτέλεσμα το "σίγουρα";

Link to comment
Share on other sites

σε "σχεδόν άδειο" απο νερό δοχείο δεν νομίζω...

 

 

Υ.Γ. γιατί αν δεν βρει την διαρροή (κακώς βέβαια... αλλά αν δεν την βρει...) θα πρέπει να κάνει την διαδικασία συχνά.... Άρα το ευκολότερο είναι να ελέγχει και να συμπληρώνει συχνά με αέρα το δοχείο

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

:Αλέξη βάνες στα δοχεία διαστολής δεν υπάρχουν σχεδόν στο 99% των εγκαταστάσεων...

Ο λόγος είναι ότι δεν  επιτρεπόταν....

Βάση κάποιου προτύπου (δεν θυμάμαι πιο) επιτρέπεται ειδικός σύνδεσμος αποκοπής που και αυτό σπάνια τον συναντάς σε Ελληνικές κατασκευές.

Πολλοί υδραυλικοί όπως και εγώ βάζαμε βάνα και αφαιρούσαμε το χερούλι.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Έχω βέβαια κάποιες απορίες όπως το πώς μπορεί να μην έχω εμφανή διαρροή και να υπάρχει διαρροή στα σώματα κλπ (έχω και τρίθερμο μπόιλερ).

Υπάρχει και η ιδέα της διαρροής εντός του λέβητα που επισήμανε ο συνάδελφός που την κρατάω. Μένω περιαστικά της Θεσσαλονίκης οπότε όταν πήγα να αγοράσω άζωτο μόνο η μπουκάλα ήθελε 160Ευρώ οπότε δεν την αγόρασα. 

Θα προτιμούσα άζωτο αλλά να υποθέσω ότι η καταστροφή από το φούσκωμα με αέρα θα αργήσει λίγο?

 

Γενικές παρατηρήσεις στην εγκατάσταση μου: 

1. Ο υδραυλικός δεν απομόνωσε το λέβητα από το δοχείο διαστολής και πρέπει, από ότι κατάλαβα δυστυχώς, να τον αδειάσω πριν το φουσκώσω αν δεν το κάνω υπό πίεση. Ο πληρωτής επίσης δεν έχει βάνες αποκοπής οπότε και εκεί έχω το ίδιο πρόβλημα (μια φορά κόλλησε αλλά ευτυχώς ξεκόλλησε). 

 

2. Αν και εκτός αρχικής ερώτησης, ο υδραυλικός επίσης μου είχε πει ότι η βάνα του πληρωτή πρέπει να είναι κλειστή στη διάρκεια της σεζόν γιατί το νερό δεν πάει πουθενά σε μια σωστή εγκατάσταση όπως η δική μου (sic). Προσθέτουμε νερό για Χ απώλειες στην αρχή της σεζόν (τάδε έφη...).  Επίσης μου είπε ότι επειδή γενικά καταλαβαίνω πως δουλεύει το σύστημα δεν χρειάζομαι ούτε πληρωτή αλλά μια απλή βάνα και ένα μανόμετρο το οποίο μια στο εξάμηνο θα κοιτάω. Να υποθέσω ότι μπορεί να ισχύει και αυτή η λύση σε περιπτώσεις που ο πληρωτής χαλάει συχνά (άλατα κλπ). Όντως δεν έχω βάνες που αποκόπτουν τον πληρωτή οπότε θα πρέπει και να αδειάσω τον λέβητα αν θέλω να τον αντικαταστήσω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα μας έχει απασχολήσει χρόνια τώρα και έχουν γραφτεί και συζητηθεί πολλές είτε στα φόρουμ είτε στα σεμινάρια ακόμα και σε επίπεδο μεγάλων εταιριών....

Διαβάστε εδώ....http://www.ydravlikos.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1614:2010-01-25-08-23-41&catid=5:-&Itemid=63

 

και δείτε και τον σύνδεσμο εδώ...http://www.reflexch.ch/index.php?id=22&L=2

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς, τα γνωστά...

 

πάντως, αν και θα πρέπει να πηγαίνουμε by the book, βάλε αέρα... αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς καινούργιο δοχείο διαστολής... γιατί μπορεί να χάνει αέρα το δοχείο, είτε από την φούσκα, είτε από την βαλβίδα... όποτε θα σου έχουν μείνει τα 160€.. και ανάλογα το μέγεθος μπορεί να σου μείνουν και αρκετά ευρά :smile:

Link to comment
Share on other sites

2. Αν και εκτός αρχικής ερώτησης, ο υδραυλικός επίσης μου είχε πει ότι η βάνα του πληρωτή πρέπει να είναι κλειστή στη διάρκεια της σεζόν γιατί το νερό δεν πάει πουθενά σε μια σωστή εγκατάσταση όπως η δική μου (sic). Προσθέτουμε νερό για Χ απώλειες στην αρχή της σεζόν (τάδε έφη...).  Επίσης μου είπε ότι επειδή γενικά καταλαβαίνω πως δουλεύει το σύστημα δεν χρειάζομαι ούτε πληρωτή αλλά μια απλή βάνα και ένα μανόμετρο το οποίο μια στο εξάμηνο θα κοιτάω. Να υποθέσω ότι μπορεί να ισχύει και αυτή η λύση σε περιπτώσεις που ο πληρωτής χαλάει συχνά (άλατα κλπ). Όντως δεν έχω βάνες που αποκόπτουν τον πληρωτή οπότε θα πρέπει και να αδειάσω τον λέβητα αν θέλω να τον αντικαταστήσω.

 

 η μ@@κια του αιώνα.... αν υπάρξει σοβαρή διαρροή τι θα γίνει??? πας για χοντρό πακέτο....

Link to comment
Share on other sites

...στα δοχεία διαστολής δεν υπάρχουν σχεδόν στο 99% των εγκαταστάσεων...

 

 

... Ο υδραυλικός δεν απομόνωσε το λέβητα από το δοχείο διαστολής...    ...Ο πληρωτής επίσης δεν έχει βάνες...

 

Οπότε, αφού θα αδειάσεις που θα αδειάσεις μία φορά την εγκατάσταση, πάρε μία βάνα κι ένα νίπελ να βάλεις στο δοχείο διαστολής, για να μην χρειαστεί να την ξανά-αδειάσεις σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, που έχω ασχοληθεί αρκετά και θάθελα να πω δυό τρία πράγματα από την εμπειρία μου.

 

Αυτό που λέει ο φίλος αιθυλένιο (βάνα χωρίς χεράκι) αν και τόχω κάνει και γω το θεωρώ λάθος γιατί μπορεί εύκολα η βάνα να μείνει κατα λάθος κλειστή και χωρίς το χεράκι να μη το δεί εύκολα ούτε και ο γνώστης του θέματος. (τόχω πάθει και γω)

 

Πιστεύω ότι καλύτερη λύση είναι η απομόνωση του Δ.Δ. με δύο βάνες του δικτύου (μια μπρος και μία πίσω από το σημείο σύνδεσής του)

Δύο τέτοιες βάνες (διατομής ίσης με το δίκτυο) αντί μιάς βάνας 1/2'' ή 1'' σίγουρα ανεβάζουν λίγο το κοστολόγιο αλλά δεν μπορούν ποτέ να ξεχαστούν κλειστές. 'Ισως να μη χρειαστεί να τοποθετηθούν δύο βάνες έξτρα, αν χρησιμοποιήσουμε π.χ. τη βάνα εισόδου στο λέβητα (που πρέπει να υπάρχει) και τις βάνες στο συλλέκτη επιστροφής (αδειάζοντας ένα μικρό τμήμα σωλήνα δικτύου όταν χρειαστεί) 

 

Η πίεση του δοχείου διαστολής (του αέρα ή του αζώτου) πρέπει να ελέγχεται με το δοχείο αποσυνδεδεμένο από το δίκτυο.

Διαρροή μπορεί να υπάρχει μόνο από τρύπια μεμβράνη ή από τη βαλβίδα πλήρωσης (αέρα ή αζώτου)

 

Η σωστή πίεση (αέρα ή αζώτου) του δοχείου διαστολής δεν έχει σχέση με την πίεση (1,5 bar συνήθως) που το αγοράζουμε.

Πρέπει να είναι λίγο μικρότερη (0,2 - 0,3 bar) από την πίεση του (κρύου) δικτύου στο σημείο εγκατάστασης. 

Έτσι, με κρύο δίκτυο, το δοχείο περιέχει πολύ λίγο νερό, που κρατάει τη μεμβράνη σε μικρή απόσταση από το εσωτερικό τοίχωμα του ΔΔ ώστε να μη έχει κίνδυνο τρυπήματος. Με μεγαλύτερη πίεση από το δίκτυο, δεν υπάρχει καθόλου νερό και η μεμβράνη πιέζεται από τον αέρα στη μούφα σύνδεσης του ΔΔ με κίνδυνο τρυπήματος.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.