Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή ερώτηση! Προς το παρόν δεν βάζω τίποτα (παρά μόνο αν χρειαστεί) και περιμένω. Σε γενικές γραμμές όμως συμφωνώ με το #423 του παρόντος θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Στις ενδιάμεσες υπαγωγές αμοιβών μπορείς να συμπληρώσεις την αποτύπωση. Για τον ελεγκτή που λες εδώ τα μισά αυθαίρετα είναι λάθος δηλωμένα και θα σκαλώσει κανείς στο αν έβαλες αμοιβή αποτύπωσης για το 2% ενός ΤΣΜΕΔΕ το οποίο σήμερα υπάρχει και αύριο όχι? Είναι που είναι λαβύρινθος το σύστημα αμοιβών, βγάζει ακόμα και σήμερα εισφορά ΤΕΕ που έχει καταργηθεί με νόμο του κράτους, υπάρχει η επιλογή "εργασίες ρύθμισης με Ν.4178/13" χωρίς να διευκρινίζεται πουθενά ότι απαιτείται κάτι εξτρά, τρέχα γύρευε. Αυτό με τις αμοιβές αποτύπωσης υπήρχε σε μια ανακοίνωση του ΤΕΕ επί 4014 όπως υπήρξε και ανακοίνωση με οδηγίες για τα περιεχόμενα των συμφωνητικών τις οποίες κανένας δεν ακολουθεί. Γι' αυτό είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα με την αμοιβή αποτύπωσης.

προσωπικα, δε βαζω αμοιβη αποτυπωσης (παλια το εκανα)

δε βρισκω για ποιο λογο να αυξανω οικειοθελως το ποσο υπερ τσμεδε .

Πιστευω οτι οι ΄εργασίες ρύθμισης με Ν.4178/13΄ περιλαμβανουν την αποτυπωση.

Αλλιως τι εργασιες ειναι ακριβως και πώς μπορει να γινει ρυθμιση στον 4178 αν δεν εχει προηγηθει αποτυπωση?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για τον ίδιο λόγο έχω σταματήσει να βάζω αμοιβή αποτύπωσης. Άσε τον παραλογισμό με το σύστημα αμοιβών που για να υπολογίσεις την αποτύπωση ανοίγεις έργο αποτύπωσης, βάζεις επιφάνειες κλπ, κάνεις αντιγραφή τον προϋπολογισμό, σβήνεις το έργο, ανοίγεις νέο για ρύθμιση 4178, κάνεις επικόλληση τον προϋπολογισμό που βρήκες πριν κλπ. Ολόκληρο manual θέλει. Θυμάμαι αρχές 4014 που ψαχνόμασταν πως μπαίνει στο έργο της ρύθμισης η αμοιβή αποτύπωσης και είχε δώσει ο ινζάγκι τότε τη λύση με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Και το διάβασα 5 φορές μέχρι να καταλάβω πως γίνεται. Ε το έκανα όσο το έκανα και εδώ και κάνα χρόνο μου την έδωσε και το σταμάτησα γιατί ντρεπόμουν για τον εαυτό μου που έκανα όλη αυτή τη διαδικασία. "Εργασίες ρύθμισης 4178" και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποιος πως παίρνω απαλλαγή από αμοιβή μηχανικού για αυθαίρετο?

πρέπει να πας στο ΤΕΕ όπως και για τις άδειες

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μια εικονικη μικρη αμοιβη

ετσι κ αλλιως η συμφωνειθησα μετραει

αυτό λέω σε όλους αλλά μερικοί κολλάνε με την απαλλαγή.

Με το μεροκάματο που θα φας για να πας εκεί κάτω, το πλήρωσες το ΤΣΜΕΔΕ της δήλωσης αυθαιρέτου με το παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πήγα στη τράπεζα να πληρώσω υπερ τσμεδε για ένα αυθαιρετο και νόμιζα ότι θα μου δώσουν αυτοί το καινούργιο έντυπο. Μου είπαν όμως ότι δεν το δίνουν αυτοί και να πάω με τα χαρτιά (ποιά χαρτιά δεν κατάλαβα) και να το πληρώσω στο ταμείο. Τελικά πρέπει να το κατεβάσω εγώ το έντυπο και να το πάω συμπληρωμένο ή να πάω με την εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών και να το συμπληρώσουν αυτοί επι τόπου εκεί...επίσης αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα δεν μπορώ να βρώ το pdf της εντολής πληρωμής...πατάω το εικονίδιο εντολή πληρωμής στην καρτέλα ομάδα έργου και δεν μου βγάζει τπτ....

Link to comment
Share on other sites

δες τα βήματα αμοιβών ΤΕΕ

 

1ο βήμα

Δώστε το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας

Και επιλέξτε «teemail”

Πατήστε σύνδεση

 

2ο βήμα

Επιλέξτε «τα έργα μου»

 

3ο βήμα

Επιλέξτε «αναφορές»

Πατήστε το εικονίδιο «+»

Ώστε να φύγει το σταυρουδάκι

 

4ο βήμα

Πατήστε το εικονίδιο με το «μολυβάκι»

Για να μπεις σε κατάσταση επεξεργασίας

Επιλέξτε «ομάδα έργου» και δώσε για κάθε μηχανικό

Είτε συμφωνηθείσα είτε νόμιμη και αντίστοιχο ΦΠΑ

Πατήστε «αποθήκευση»

 

5ο βήμα

 

Πατήστε «υποβολή στο ΤΕΕ»

Επέλεξε «ενδιάμεση» ή «τελική»

Τσέκαρε τα 2 τετραγωνάκια και πάτησε «αποδοχή επιλογών»

 

6ο βήμα

Επέλεξε «αναφορές» πάτησε στο εικονίδιο με το «πράσινο σταυρό»

Ώστε να φύγει το «σταυρουδάκι»

Άνοιξε το pdf

Αποθήκευσε ή τύπωσε το έντυπο Υ.ΔΟΜ

 

7ο βήμα

 

Πάτησε την «ομάδα έργου» και για κάθε μηχανικό

Πατήστε στο «δημιούργησε εντολή πληρωμής»

Άνοιξέ το ή αποθήκευσέ το

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.