Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Αμοιβές ΤΕΕ θέλει αν θα κάνεις τακτοποίηση τώρα.

 

Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δίνει μία βεβαίωση για μη υπάρξη αυθαιρεσιών για την αποθήκη και μία άλλη για το διαμέρισμα το οποίο τακτοποίησης με το Ν.3843/10 η οποία θα λέει ότι οι αυθαιρεσίες υπάγονται στις εξαραιρέσεις του Ν.4178/13.

 

Για τις 2 βεβαιώσεις θα κάνεις συμφωνητικό για την αμοιβή σου και θα κόψεις ΑΠΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Εγώ πληρώνω κανονικά εισφορές και ΦΕΜ και αμοιβόχαρτο. Αλλιώς δεν μου το παίρνει η τράπεζα. 

Εσείς κάνετε βεβαιώσεις με πληρωμές σε λογαριασμό διαφορετικό του όψεως και μόνο με ΑΠΥ; (φαντάζομαι και ΦΕΜ)

Επειδή η βεβαίωση πάει υποθηκοφυλακείο (δεν πάει; ) θεωρώ ότι πρέπει να περνάει από το σύστημα αμοιβών.

Αν κάνω λάθος πείτε μου (να σταματήσω να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και να μην χαλάω αμοιβόχαρτα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται για τις βεβαιώσεις, ούτε ΤΜΣΕΔΕ, ΦΕΜ ούτε αμοιβές. Κάνεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με την αμοιβή σου, και μετά κόβεις ΑΠΥ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με την άδεια νομιμοποίησης του άρθρου 23,  

 

1) Το σύστημα ζητάει αμοιβή μηχανικού για την υπαγωγή ? Και μετά θα καταθέσω και άδεια στην πολεοδομία ? Δεν γίνεται με μία αμοιβή ?

 

2) Το ίδιο για κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ, ξεχωριστό ΤΣΜΕΔΕ για τον 4178 και μετά άλλο ΤΣΜΕΔΕ στην πολεδομία ?

 

3) ΦΕΜ το ίδιο....

Link to comment
Share on other sites

η νομιμοποίηση θέλει τα κανονικά παραστατικά αδείας (νομιμοποίησης, όχι κανονικής).

Το περίεργο είναι ότι δεν σου ζητάνε τα παραστατικά του 4178, παρά το γεγονός ότι η δήλωση περιλαμβάνεται στα δικαιολογητικά της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ποιο είναι το διάταγμα που ορίζει την νόμινη αμοιβή του μηχανικού? αν δεν κάνω λάθος είναι 1569,58Ε και βάση αυτής πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ?

Μπορώ να μην πληρώσω μέχρι το 2018 μήπως και αλλάξει κάτι και πάει με βάση τη συμφωνηθείσα αλλιώς να τα καταθέσω για όλα τα αυθαίρετα τότε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.