Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Προχώρα κανονικά. Το πρόβλημα το εχει το σύστημα και οι διαχειριστείς του!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για τις βεβαιώσεις του Ν.4178. Είχα ρωτήσει ένα συνάδελφο τις προάλλες και μου είχε πει ότι δε χρειάζεται να τις περνάμε στο σύστημα αμοιβών του τεε.Τώρα ένας άλλος μου είπε ότι όλα τα περνάμε στο σύστημα αμοιβών (και τις βεβαιώσεις) και μετά πάμε κανονικά με το χαρτάκι να καταθέσουμε την αμοιβή στην ΕΤΕ.Τι ισχύει ρε παιδιά? 

Link to comment
Share on other sites

οι βεβαιώσεις νομιμότητας για μεταβίβαση δεν έχουν νόμιμη αμοιβή. Ποτέ δεν είχαν, ακόμη και την εποχή του ν. 4014.

Δεν περνάς τίποτα από το σύστημα αμοιβών. Στον Α/Α , στο αντίστοιχο πεδίο της πλατφόρμας του ν. 4178,δεν συμπληρώνεις τίποτα και η βεβαίωση προχωράει κανονικά.Συμπληρώνεις μόνο τη συμφωνηθείσα αμοιβή.

Εκδίδεις Τ.Π.Υ και τίποτα περισσότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ειναι αν θα καταργηθει...αναδρομικα!

 

 

Όπως και όταν καταργήθηκε η εισφορά ΤΕΕ, δεν ίσχυσε αναδρομικά για αποδείξεις που είχαν κοπεί προ του Νοεμβρίου 2012, το ίδιο υποθέτω θα γίνει και τώρα...

δηλ για αποδειξεις πριν το ΝΟΕ2012 θελει ΤΕΕ κ πως θα ξερουν ποτε κοπηκαν οι ΑΠΥ?κατι δεν καταλαβαινω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά Παύλο?! :smile:

 

__________________________________

εμένα πάντως η δήλωση, αν είναι σε υπαγωγ. για να πάει σε οριστική ζητάει Α/Α .... :sad: :-( :sad: :-(

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

δηλ για αποδειξεις πριν το ΝΟΕ2012 θελει ΤΕΕ κ πως θα ξερουν ποτε κοπηκαν οι ΑΠΥ?κατι δεν καταλαβαινω!!!

 μα οι ΑΠΥ το γράφουν πάνω πότε κόπηκαν

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά Παύλο?! :smile:

 

__________________________________

εμένα πάντως η δήλωση, αν είναι σε υπαγωγ. για να πάει σε οριστική ζητάει Α/Α .... :sad: :-( :sad: :-(

Αναφερόμαστε στη περίπτωση χορήγησης βεβαίωσης για μεταβίβαση όχι όταν έχει μεσολαβήσει υπαγωγή. Στις υπαγωγές σαφώς και απαιτείται Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών καθώς πρέπει να υπολογιστεί η νόμιμη προς πληρωμή του ποσοστού υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ. 

Link to comment
Share on other sites

δηλ για αποδειξεις πριν το ΝΟΕ2012 θελει ΤΕΕ κ πως θα ξερουν ποτε κοπηκαν οι ΑΠΥ?κατι δεν καταλαβαινω!!!

 

 

 μα οι ΑΠΥ το γράφουν πάνω πότε κόπηκαν

εννοω πως το τεε θα ξερει ποτε κοπηκαν για να πληρωσουμε ΤΕΕ πριν το ΝΟΕ 2012,δεν υποβαλλουμε ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.